Informacje25 lutego 2013, 00:00,

Projekcja filmu WYMYK Grega Zglińskiego w Dyskusyjnym Klubie Filmowym w Górze Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii zaprasza na Dyskusyjny Klub Filmowy w Górze Kalwarii. Kochasz kino? Lubisz o nim rozmawiać? Dołącz do Dyskusyjnego Klubu Filmowego. Zainteresowane osoby, spotykają się w kinie Uciecha w Górze Kalwarii (ul. Ks. Sajny 14) w ostatnie środy miesiąca o godz. 19.00. Najbliższe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Filmowego odbędzie się 27 lutego 2013 roku. W programie odbędzie się projekcja filmu pt.: WYMYK, w reżyserii Grega Zglińskiego, który będzie gościem spotkania. Prowadzący: Andrzej Bukowiecki. Wstęp: 10 zł (7 zł – uczniowie, studenci oraz seniorzy). Zapraszamy!

FILM WYMYK W DYSKUSYJNYM KLUBIE FILMOWYM GÓRA KALWARIA

Okrzyknięty najmocniejszym polskim filmem 2011 roku „Wymyk” to historia dwóch braci, których życie na skutek dramatycznego wypadku zmienia się dosłownie w ułamku sekundy. Alfred (Robert Więckiewicz) żyje na krawędzi, uwielbia prędkość i adrenalinę, ale to jego młodszy brat Jerzy (£ukasz Simlat) jest odważny w prowadzeniu wspólnej firmy. Kobieta, interesy, uwaga rodziców – wszystko ich dzieli. Zazdrość Alfreda przeradza się w otwarty konflikt. Tego dnia Alfred zrobi coś, co zmieni jego życie na zawsze… W filmie wystąpili również: Gabriela Muskała, Marian Dziędziel, Tomasz Schuchardt, Anna Tomaszewska.


Reżyser Greg Zglinski o filmie Wymyk: Zainteresowało mnie dotknięcie elementarnego tematu jakim jest tchórzostwo i związane z nim poczucie winy. Każdemu z nas zdarzyło się stchórzyć w mniej lub bardziej poważnej sytuacji. Nie dla tego, że jesteśmy źli, tylko czasem po prostu słabi. Słabość jest cechą skwapliwie przez nas ukrywaną, szczególnie przez mężczyzn, jednak wybitnie współdefiniującą ludzką naturę. Niesie ona ze sobą upokorzenie, ale także groteskowość oraz, co najważniejsze: szansę na odkupienie. Zawsze staram się pokazać ludzi na ekranie jako postacie złożone, niejednoznaczne. Interesują mnie ich postawy wobec sytuacji ekstremalnych. Bo czasem zdarza się, że kiedy nieoczekiwanie sytuacja ich zaskakuje, reagują wbrew deklarowanym poglądom i przyzwyczajeniom. Wówczas bezwiednie odsłaniają głęboko przedtem skrywaną cząstkę swojej natury. Nie chcą jej uznać, wypierają się jej. Przyparci do muru, wiją się i bronią w tragikomicznych grymasach, aż w końcu, zmuszeni przez otoczenie, zdejmują maski, które noszą na co dzień, dzięki czemu ocalają coś, co okazuje się dla nich najważniejsze – miłość. O tym właśnie opowiada ten film.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Napisz komentarz

Informacje26 lutego 2013, 00:00,

Teatru £ups przedstawi spektakl Panopticum


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Centrum Kultury w Piasecznie oraz aktorzy z Teatru £UPS zapraszają wszystkich mieszkańców na spektakl pod tytułem: PANOPTICUM. Spektakl będzie można obejrzeć 28 lutego 2013 roku, o godz. 20.00 w sali Centrum Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Wstęp 10 złotych. Tytuł spektaklu to PANOPTICUM, czyli gabinet figur woskowych. Podstawą spektaklu są wyłącznie wiersze Władysława Sebyły, który w tym roku obchodzi 110 rocznicę urodzin. Spektakl podzielony jest na 3 części: Podwórzowy Band, Kawiarnia Poetycka i Sztab. Reżyserem jest Ewa Kłujszo. Muzyka wykonywana jest na żywo. Zapraszam.

PANOPTICUM SPEKTAKL TEATRU £UPS W PIASECZNIE

Chcąc przybliżyć poezję Sebyły miłośnikom teatru, £ups zrealizował spektakl złożony z jego utworów. Powstała sztuka przepiękna plastycznie, przesiąknięta klimatem "międzywojnia", zabawna i liryczna, a nawet wzruszająca i przerażająca jednocześnie. Jak wyraził się profesor Andrzej Makowiecki, historyk literatury Uniwersytetu Warszawskiego, "świetnie odzwierciedlająca ducha sebyłowej poezji". Spektakl Panopticum, został uhonorowany II Nagrodą na XIX Zamkowych Spotkaniach Teatralnych w Szydłowcu.

PANOPTICUM SPEKTAKL TEATRU £UPS W PIASECZNIE

Władysław Sebyła (1902-1940) zadebiutował w roku 1927 zbiorem wierszy zatytułowanym „Modlitwa”. Pisał wiersze, między innymi, o tematyce antywojennej, a jego twórczość charakteryzowała się przedstawianiem pesymistycznej wizji otaczającego świata, obecnością elementów religijnych, symbolicznych i katastroficznych, formalną prostotą i komunikatywnością oraz nawiązaniami do Norwida. Sebyła był też żołnierzem w kampanii wrześniowej, po czym został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Był więziony w Starobielsku, a następnie został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Piatichatkach pod Charkowem 11 kwietnia 1940 roku. Był głębokim pacyfistą głoszącym bezsens zabijania człowieka, serdecznym przyjacielem Czesława Miłosza.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie