Informacje18 września 2019, 10:55,

Liceum imienia ks. Zygmunta Sajny pamięta o swoim patronie

W 79. rocznicę jego śmierci w szkole odbyła się uroczystość, po czym uczniowie pierwszych klas udali się do Palmir w Puszczy Kampinoskiej. Tam ks. Sajna został rozstrzelany przez Niemców 17 września 1940 roku. I tam spoczywa.

Przewiń w dół aby czytać dalej

O dawnym proboszczu Góry Kalwarii pamiętają także władze gminy

O dawnym proboszczu Góry Kalwarii pamiętają także władze naszej gminy. W obchodach Dnia Patrona uczestniczył burmistrz Arkadiusz Strzyżewski (który jest absolwentem kalwaryjskiego LO). Na grobie ks. Sajny złożył kwiaty, natomiast w czasie szkolnej akademii ogłosił, że zwróci się do Rady Miejskiej o uhonorowanie kapłana tytułem Zasłużony dla Góry Kalwarii.

autor/źródło: Gmina Góra Kalwaria

Popularny: 800 odsłonInformacje18 września 2019, 10:46,

Ogromna plantacja marihuany zlikwidowana. Były na niej narkotyki warte 3,5 mln złotych

Ponad 3200 roślin konopi innych niż włókniste oraz 6 kilogramów gotowego suszu o czarnorynkowej wartości około 3,5 miliona złotych zabezpieczyli stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową. Funkcjonariusze zlikwidowali kolejną już plantację marihuany. Środki odurzające prawdopodobnie miały trafić na rynek europejski. Zatrzymanym obywatelom Chin, którzy zostali tymczasowo aresztowani grożą co najmniej 3 lata więzienia.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Na trop nielegalnego procederu, jaki prowadzony był na terenie powiatu piaseczyńskiego wpadli stołeczni policjanci z wydziału do walki z przestępczością narkotykową. Wszystko wskazywało na to, że w budynku, w którym wcześniej mieściła się siedziba firmy, może znajdować się plantacja konopi innych niż włókniste. Z informacji funkcjonariuszy wynikało także, że nielegalną uprawą prawdopodobnie zajmują się mężczyźni pochodzący z Azji.

Kilkutygodniowa praca operacyjna policjantów przyniosła efekty. Po wejściu na posesję, na poziomie piwnicy i garażu funkcjonariusze odkryli nielegalną plantację konopi innych niż włókniste. Uprawę roślin wspomagał system sterowania elektronicznego zarządzający nawodnieniem, oświetleniem oraz temperaturą. Na piętrze domu znajdowało się natomiast pomieszczenie, w którym ustawiono doniczki z rozsadnikami krzewów oraz znaczne ilości suszu roślinnego.

Przeczytaj też: Poznaj sploty piaseczyńskich historii

W związku z tą sprawą zostało zatrzymanych dwóch obywateli Chin. Jak ustalili policjanci, 61-letni mężczyzna miał opiekować się uprawą, natomiast 43-latek, przewozić gotowy susz do magazynu w Warszawie, gdzie prawdopodobnie był on pakowany i wysyłany do krajów na terenie Europy. Funkcjonariusze ustalili, że w ostatnim czasie 2 paczki z nielegalnym towarem zostały wysłane do Hiszpanii.

Policjanci zabezpieczyli w budynku ponad 3200 konopi innych niż włókniste. Z takiej ilości roślin można wytworzyć około 200 kilogramów marihuany. Funkcjonariusze przejęli także 6 kilogramów gotowego suszu. Szacuje się, że czarnorynkowa wartość tych narkotyków wynosi ponad 3,5 mln złotych.

Po zebraniu materiału w tej sprawie mężczyźni zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Piasecznie. 43 i 61-latek są podejrzani o uprawę konopi innych niż włókniste, która mogła dostarczyć znacznej ilości ziela konopi oraz wytwarzanie środków odurzających. Młodszy z mężczyzn usłyszał także zarzut przerobienia paszportu Republiki Chińskiej. Obaj zostali tymczasowo aresztowani przez sąd. Może im grozić kara co najmniej 3 lat więzienia.

Policjanci nawiązali już międzynarodową współpracę z kolegami z Hiszpanii. Okazało się, że w przesłanych z Warszawy przesyłkach znajdowały się nasiona konopi oraz sprzęt i przedmioty służące do ich uprawy. Sprawa ma charakter rozwojowy.

autor/źródło: Komenda Stołeczna Policji