Informacje26 lutego 2013, 00:00,

Teatru £ups przedstawi spektakl Panopticum

Centrum Kultury w Piasecznie oraz aktorzy z Teatru £UPS zapraszają wszystkich mieszkańców na spektakl pod tytułem: PANOPTICUM. Spektakl będzie można obejrzeć 28 lutego 2013 roku, o godz. 20.00 w sali Centrum Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Wstęp 10 złotych. Tytuł spektaklu to PANOPTICUM, czyli gabinet figur woskowych. Podstawą spektaklu są wyłącznie wiersze Władysława Sebyły, który w tym roku obchodzi 110 rocznicę urodzin. Spektakl podzielony jest na 3 części: Podwórzowy Band, Kawiarnia Poetycka i Sztab. Reżyserem jest Ewa Kłujszo. Muzyka wykonywana jest na żywo. Zapraszam.

PANOPTICUM SPEKTAKL TEATRU £UPS W PIASECZNIE

Chcąc przybliżyć poezję Sebyły miłośnikom teatru, £ups zrealizował spektakl złożony z jego utworów. Powstała sztuka przepiękna plastycznie, przesiąknięta klimatem "międzywojnia", zabawna i liryczna, a nawet wzruszająca i przerażająca jednocześnie. Jak wyraził się profesor Andrzej Makowiecki, historyk literatury Uniwersytetu Warszawskiego, "świetnie odzwierciedlająca ducha sebyłowej poezji". Spektakl Panopticum, został uhonorowany II Nagrodą na XIX Zamkowych Spotkaniach Teatralnych w Szydłowcu.

PANOPTICUM SPEKTAKL TEATRU £UPS W PIASECZNIE

Władysław Sebyła (1902-1940) zadebiutował w roku 1927 zbiorem wierszy zatytułowanym „Modlitwa”. Pisał wiersze, między innymi, o tematyce antywojennej, a jego twórczość charakteryzowała się przedstawianiem pesymistycznej wizji otaczającego świata, obecnością elementów religijnych, symbolicznych i katastroficznych, formalną prostotą i komunikatywnością oraz nawiązaniami do Norwida. Sebyła był też żołnierzem w kampanii wrześniowej, po czym został wzięty do niewoli przez Armię Czerwoną. Był więziony w Starobielsku, a następnie został zamordowany przez NKWD strzałem w tył głowy w Piatichatkach pod Charkowem 11 kwietnia 1940 roku. Był głębokim pacyfistą głoszącym bezsens zabijania człowieka, serdecznym przyjacielem Czesława Miłosza.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje26 lutego 2013, 00:00,

AKTYWNY SAMORZ¡D pilotażowy program wsparcia osób niepełnosprawnych w 2013 roku

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Piasecznie w 2012 r. przystąpiło do pilotażowego programu wsparcia osób niepełnosprawnych pod nazwą Aktywny Samorząd. Głównym celem programu jest zmniejszenie lub wyeliminowanie barier ograniczających uczestnictwo osób niepełnosprawnych w życiu społecznym, zawodowym i w dostępie do edukacji. Informacje na temat programu można uzyskać w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w Piasecznie, ul. Chyliczkowska 14 pok.23 lub pod nr tel. 22 756 61 17 oraz na stronie www.pfron.org.pl

PAńSTWOWY FUNDUSZ REHABILITACJI OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH

W roku 2013 w programie Aktywny Samorząd przewidziane są następujące formy wsparcia:

Moduł I – likwidacja barier utrudniających aktywizację społeczną i zawodową, w tym: 1. Obszar A – likwidacja bariery transportowej
Zadanie 1 – pomoc w zakupie i montażu oprzyrządowania do posiadanego samochodu. Dla osób posiadających:
- znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności,
- dysfunkcja narządu ruchu,
Zadanie 2 – pomoc w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B. Adresowane do osób, które posiadają:
- znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
- wiek aktywności zawodowej,
- dysfunkcja narządu ruchu,
2. Obszar B – likwidacja barier w dostępie do uczestniczenia w społeczeństwie informacyjnym:
Zadanie 1- pomoc w zakupie sprzętu elektronicznego lub jego elementów oraz oprogramowania. O dofinansowanie w tym obszarze mogą się starać osoby, które posiadają:
- wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
- dysfunkcja obu kończyn górnych lub narządu wzroku,
Zadanie 2 - dofinansowanie szkoleń w zakresie obsługi nabytego w ramach programu sprzętu komputerowego i oprogramowania.

AKTYWNY SAMORZ¡D PILOTAżOWY PROGRAM WSPARCIA OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH W 2013 ROKU

3. Obszar C – likwidacja barier w poruszaniu się:
Zadanie 1 – pomoc w zakupie wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. Dla osób posiadających:
- wiek do lat 18 lub wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
- dysfunkcje uniemożliwiające samodzielne poruszanie się za pomocą wózka inwalidzkiego o napędzie ręcznym,
Zadanie 2 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanego wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym. O dofinansowanie takie mogą ubiegać się osoby, które posiadają:
- znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie o niepełnosprawności,
Zadanie 3 – pomoc w zakupie protezy kończyny, w której zastosowano nowoczesne rozwiązania techniczne,
Zadanie 4 – pomoc w utrzymaniu sprawności technicznej posiadanej protezy kończyny. Zadanie 3 i 4 skierowane jest dla osób, które posiadają:
- stopień niepełnosprawności,
- wiek aktywności zawodowej lub zatrudnienie,
- potwierdzona opinią eksperta PFRON stabilność procesu chorobowego,
- potwierdzone opinią eksperta PFRON rokowania uzyskania zdolności do pracy w wyniku wsparcia udzielonego w programie,
4. Obszar D – pomoc w utrzymaniu aktywności zawodowej poprzez zapewnienie opieki dla osoby zależnej. Aby ubiegać się o dofinansowanie w obszarze D, należy spełnić następujące warunki:
- posiadać znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
- być aktywnym zawodowo,
- pełnić rolę opiekuna prawnego dziecka.

AKTYWNY SAMORZ¡D PILOTAżOWY PROGRAM WSPARCIA OSÓB NIEPE£NOSPRAWNYCH W 2013 ROKU

Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym (w poprzednich latach realizowany jako STUDENT II). Skierowane dla osób, które:
- posiadają znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności,
- uczą się w szkole wyższej lub szkole policealnej lub kolegium, bądź posiadają otwarty przewód doktorski poza studiami doktoranckimi.
Tematy: