Połączenie rowerowe Warszawy z Konstancinem-Jeziorną. Ruszyła inwestycja
Rozpoczęła się długo wyczekiwana budowa ciągu pieszo-rowerowego, który połączy Warszawę z Konstancinem-Jeziorną. Prace, zlecone przez Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie, powinny zakończyć się jeszcze w tym roku.
Inwestycja warszawskiego ZDM była długo wyczekiwana przez cyklistów. Na szczęście pod koniec września wystartowały prace związane z budową nowego ciągu pieszo-rowerowego łączącego stolicę z konstancińskim uzdrowiskiem.
Do końca roku
Nowy fragment będzie miał ponad pół kilometra i zepnie ze sobą już istniejące trasy na terenie Warszawy, po wschodniej stronie ul. Przyczółkowej, oraz w Bielawie, po wschodniej stronie ul. Warszawskiej. Na placu budowy przy ul. Drewny trwają roboty ziemne oraz osadzanie krawężników. Koniec prac planowany jest jeszcze w tym roku. Koszt to ponad 860 tys. zł.
Przebudowa skrzyżowania
Znacznie więcej, bo aż ponad 2 mln zł będzie kosztowała budowa sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Drewny i ul. Przyczółkowej (w rejonie ul. Historycznej). Inwestycja ma znacznie poprawić komfort i bezpieczeństwo na tej niebezpiecznej wylotówce z Warszawy. Piesi zyskają dwa dodatkowe przejścia, rowerzyści przejazd rowerowy, a kierowcy skręcający w lewo w ul. Przyczółkową wydzieloną fazę sygnalizacji. To dobra wiadomość także dla mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna. Całość ma być gotowa do końca 2019 r.
Polecane dla Ciebie
Leczenie zębów u dzieci
Zęby mleczne wymagają codziennej higieny i regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, a w razie potrzeby odpowiedniego leczenia. Stomatologią dziecięcą zajmuje się pedodonta. Najczęściej wykonywane zabiegi to: lakowanie i lakierowanie zębów, uzupełnianie ubytków i usuwanie mleczaków.
Przewiń w dół aby czytać dalejKiedy udać się z dzieckiem do stomatologa?
Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia. Jest to czas, kiedy pojawiają się już pierwsze zęby, dlatego dentysta może ocenić, czy mają one prawidłowy kształt oraz czy proces ząbkowania nie jest niczym zakłócony. Specjalista udziela rodzicom ponadto wskazówek dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej i diety. Klinika dentystyczna w Warszawie jest odpowiednim miejscem na pierwszą wizytę z dzieckiem (tzw. wizyta adaptacyjna). Podczas niej maluch poznaje gabinet i narzędzia stomatologiczne poprzez zabawę. Pozwala to przyzwyczaić dziecko i zminimalizować uczucie stresu.
Wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego powinny odbywać się raz na 6 miesięcy, a w przypadku szczególnych wskazań co 3 miesiące. Należy zgłaszać się do kliniki stomatologicznej niezwłocznie, kiedy pojawią się niepokojące objawy (ból, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł oraz ubytki).
Zabiegi stomatologii dziecięcej
Zęby mleczne także są narażone na próchnicę i związane z nią powikłania. Z tego powodu u dzieci należy przeprowadzać zabiegi stomatologiczne, które zabezpieczają szkliwo, a w razie konieczności leczą i powstrzymują proces chorobowy.
Zabiegami profilaktycznymi są lakowanie i lakierowanie zębów. Pierwszy zabieg ma na celu uszczelnienie bruzd, w których mogłyby gromadzić się resztki pokarmów i drobnoustroje wywołujące próchnicę. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Natomiast lakierowanie zębów polega na nałożeniu na szkliwo preparatu z fluorem. Dzięki temu zęby są wzmocnione i chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.
Lecznicze zabiegi stomatologiczne dla dzieci to:
- wypełnianie ubytków przy pomocy trwałych i bezpiecznych materiałów,
- usuwanie zębów mlecznych (jeżeli istnieją wskazania: uraz, zakażenie, zaburzenie procesu wyrzynania zębów stałych),
- leczenie ortodontyczne.
Zęby mleczne można także leczyć kanałowo. Jest to zabieg, który pozwala uniknąć usunięcia chorego zęba. Ma to duże znaczenie, ponieważ standardem najnowszej stomatologii jest zachowanie mleczaków do momentu, gdy nie rozpocznie się naturalny proces wymiany uzębienia.
Dlaczego leczenie zębów mlecznych jest ważne?
Leczenie zębów mlecznych jest ważne dla zachowania zdrowego uzębienia stałego. Próchnica mleczaków bardzo szybko postępuje. Może zaatakować także zawiązki zębów stałych, przez co wyrastają osłabione i są przyczyną problemów oraz bolesnych powikłań.
Ważne jest także zachowanie zębów mlecznych do momentu ich wymiany na uzębienie stałe. Usunięcie chorego mleczaka może zaburzyć proces wyrzynania się i być przyczyną wad zgryzu oraz innych zaburzeń anatomicznych szczęki.