Artykuł partnerskiPopularny: 500 odsłon30 września 2019, 14:34,

Leczenie zębów u dzieci

Leczenie zębów u dzieci

Zęby mleczne wymagają codziennej higieny i regularnych wizyt kontrolnych u stomatologa, a w razie potrzeby odpowiedniego leczenia. Stomatologią dziecięcą zajmuje się pedodonta. Najczęściej wykonywane zabiegi to: lakowanie i lakierowanie zębów, uzupełnianie ubytków i usuwanie mleczaków.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego powinny odbywać się raz na 6 miesięcy

Kiedy udać się z dzieckiem do stomatologa?

Pierwsza wizyta dziecka u stomatologa powinna odbyć się między 6 a 12 miesiącem życia. Jest to czas, kiedy pojawiają się już pierwsze zęby, dlatego dentysta może ocenić, czy mają one prawidłowy kształt oraz czy proces ząbkowania nie jest niczym zakłócony. Specjalista udziela rodzicom ponadto wskazówek dotyczących prawidłowej higieny jamy ustnej i diety. Klinika dentystyczna w Warszawie jest odpowiednim miejscem na pierwszą wizytę z dzieckiem (tzw. wizyta adaptacyjna). Podczas niej maluch poznaje gabinet i narzędzia stomatologiczne poprzez zabawę. Pozwala to przyzwyczaić dziecko i zminimalizować uczucie stresu.

Wizyty kontrolne u stomatologa dziecięcego powinny odbywać się raz na 6 miesięcy, a w przypadku szczególnych wskazań co 3 miesiące. Należy zgłaszać się do kliniki stomatologicznej niezwłocznie, kiedy pojawią się niepokojące objawy (ból, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł oraz ubytki).

Zabiegi stomatologii dziecięcej

Zęby mleczne także są narażone na próchnicę i związane z nią powikłania. Z tego powodu u dzieci należy przeprowadzać zabiegi stomatologiczne, które zabezpieczają szkliwo, a w razie konieczności leczą i powstrzymują proces chorobowy.

Zabiegami profilaktycznymi są lakowanie i lakierowanie zębów. Pierwszy zabieg ma na celu uszczelnienie bruzd, w których mogłyby gromadzić się resztki pokarmów i drobnoustroje wywołujące próchnicę. Zabieg jest całkowicie bezbolesny. Natomiast lakierowanie zębów polega na nałożeniu na szkliwo preparatu z fluorem. Dzięki temu zęby są wzmocnione i chronione przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych.

Lecznicze zabiegi stomatologiczne dla dzieci to:

  • wypełnianie ubytków przy pomocy trwałych i bezpiecznych materiałów,
  • usuwanie zębów mlecznych (jeżeli istnieją wskazania: uraz, zakażenie, zaburzenie procesu wyrzynania zębów stałych),
  • leczenie ortodontyczne.

Zęby mleczne można także leczyć kanałowo. Jest to zabieg, który pozwala uniknąć usunięcia chorego zęba. Ma to duże znaczenie, ponieważ standardem najnowszej stomatologii jest zachowanie mleczaków do momentu, gdy nie rozpocznie się naturalny proces wymiany uzębienia.

Dlaczego leczenie zębów mlecznych jest ważne?

Leczenie zębów mlecznych jest ważne dla zachowania zdrowego uzębienia stałego. Próchnica mleczaków bardzo szybko postępuje. Może zaatakować także zawiązki zębów stałych, przez co wyrastają osłabione i są przyczyną problemów oraz bolesnych powikłań.

Ważne jest także zachowanie zębów mlecznych do momentu ich wymiany na uzębienie stałe. Usunięcie chorego mleczaka może zaburzyć proces wyrzynania się i być przyczyną wad zgryzu oraz innych zaburzeń anatomicznych szczęki.

autor/źródło: novaestetica.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski28 września 2019, 15:20,

Czy inspektorom PIP przybyły jeszcze inne obszary kontroli, poza zakazem handlu w niedziele?

Czy inspektorom PIP przybyły jeszcze inne obszary kontroli, poza zakazem handlu w niedziele?

Okazuje się, iż właśnie nie tylko ten zakaz zwiększył te zakresy kontrolne. Dodatkowym bowiem obowiązkiem jest konieczność sprawdzania wypłacania minimalnej stawki godzinowej dla samozatrudnionych i zleceniobiorców.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Szeroki obszar kontroli odbija się na skuteczności działań inspektorów

A to wszystko w sytuacji, gdy sama PIP jest niedoinwestowana i przeżywa problemy kadrowe, wynikające chociażby z wieloletniego zamrożenia płac. Dowiedz się jak wygląda e-skarga do PIP na https://szukampracy.pl/wiadomosc/210,e-skarga-do-pip-najszybszy-sposob-na-zgloszenie

Na domiar złego wzrasta też ostatnio liczba skarg kierowanych do PIP przez samych pracowników. Oczywiście nie wszystkie one są zasadne, tym niemniej każda z nich musi zostać zweryfikowana i sprawdzona.

Co zatem należałoby zmienić, by poprawić skuteczność działań PIP?

Zdaniem ekspertów, priorytetem byłoby doinwestowanie samej PIP, jak i też racjonalne doprecyzowanie jej celów i zadań przed nią stawianych. Zdaniem Piotra Wojciechowskiego z Kancelarii Adwokackiej Piotr Wojciechowski, kwestiami związanymi z zatrudnieniem powinna zajmować się jedna instytucja, jaką właśnie jest inspekcja pracy, jednak z wyspecjalizowanymi sekcjami, skupiającymi się wokół bhp, czasu pracy czy wynagrodzeń.

Zasadnym wydaje się też przeanalizowanie obecnego zakresu działań PIP pod kątem jego racjonalności. Tutaj zdecydowanie priorytetem powinna być ochrona życia i zdrowia pracowników oraz sprawne egzekwowanie wynagrodzeń i innych należnych im świadczeń.

Wartym rozważenia byłaby też kwestia uproszczenia pewnych procedur. Weźmy tu dla przykładu sprawę powództwa do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy dla osoby zatrudnionej bez umowy. Inspektor może je wnieść, jednak doskonale wie, iż konieczność stawiania się w sądzie negatywnie wpłynie na pozostałe jego czynności zawodowe, utrudniając mu organizację pracy własnej. I w tej sytuacji niechętnie korzysta z tej opcji.

Do dyskusji jest też zapewne kwestia sankcji za wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Inspektor może nałożyć mandat w kwocie od 2 tysięcy do 5 tysięcy złotych w przypadku recydywy. Sąd natomiast może orzec grzywnę do 30 tysięcy złotych. Porównując te wielkości ze stawkami obowiązującymi w innych krajach, okazuje się, iż są one niskie, zatem ich dotkliwość dla pracodawcy jest niewielka. A to z kolei powoduje sytuację, iż pracodawca nie jest zainteresowany szybkim usunięciem stwierdzonych nieprawidłowości.

Podsumowując, kolejny rok działalności PIP zdaje się potwierdzać, iż zbyt szeroki obszar kontroli odbija się na skuteczności działań inspektorów w najważniejszym zakresie, jakim jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Zdecydowanie warto byłoby wypracować tutaj nowe rozwiązania, by najistotniejsze cele działania inspektorów PIP miały najwyższy priorytet.

Opracowano dzięki portalowi Szukam Pracy - portal z ofertami pracy w Polsce oraz za granicą.

 

 
autor/źródło: szukampracy.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie