Artykuł partnerski28 września 2019, 15:20,

Czy inspektorom PIP przybyły jeszcze inne obszary kontroli, poza zakazem handlu w niedziele?

Czy inspektorom PIP przybyły jeszcze inne obszary kontroli, poza zakazem handlu w niedziele?

Okazuje się, iż właśnie nie tylko ten zakaz zwiększył te zakresy kontrolne. Dodatkowym bowiem obowiązkiem jest konieczność sprawdzania wypłacania minimalnej stawki godzinowej dla samozatrudnionych i zleceniobiorców.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Szeroki obszar kontroli odbija się na skuteczności działań inspektorów

A to wszystko w sytuacji, gdy sama PIP jest niedoinwestowana i przeżywa problemy kadrowe, wynikające chociażby z wieloletniego zamrożenia płac. Dowiedz się jak wygląda e-skarga do PIP na https://szukampracy.pl/wiadomosc/210,e-skarga-do-pip-najszybszy-sposob-na-zgloszenie

Na domiar złego wzrasta też ostatnio liczba skarg kierowanych do PIP przez samych pracowników. Oczywiście nie wszystkie one są zasadne, tym niemniej każda z nich musi zostać zweryfikowana i sprawdzona.

Co zatem należałoby zmienić, by poprawić skuteczność działań PIP?

Zdaniem ekspertów, priorytetem byłoby doinwestowanie samej PIP, jak i też racjonalne doprecyzowanie jej celów i zadań przed nią stawianych. Zdaniem Piotra Wojciechowskiego z Kancelarii Adwokackiej Piotr Wojciechowski, kwestiami związanymi z zatrudnieniem powinna zajmować się jedna instytucja, jaką właśnie jest inspekcja pracy, jednak z wyspecjalizowanymi sekcjami, skupiającymi się wokół bhp, czasu pracy czy wynagrodzeń.

Zasadnym wydaje się też przeanalizowanie obecnego zakresu działań PIP pod kątem jego racjonalności. Tutaj zdecydowanie priorytetem powinna być ochrona życia i zdrowia pracowników oraz sprawne egzekwowanie wynagrodzeń i innych należnych im świadczeń.

Wartym rozważenia byłaby też kwestia uproszczenia pewnych procedur. Weźmy tu dla przykładu sprawę powództwa do sądu o ustalenie istnienia stosunku pracy dla osoby zatrudnionej bez umowy. Inspektor może je wnieść, jednak doskonale wie, iż konieczność stawiania się w sądzie negatywnie wpłynie na pozostałe jego czynności zawodowe, utrudniając mu organizację pracy własnej. I w tej sytuacji niechętnie korzysta z tej opcji.

Do dyskusji jest też zapewne kwestia sankcji za wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Inspektor może nałożyć mandat w kwocie od 2 tysięcy do 5 tysięcy złotych w przypadku recydywy. Sąd natomiast może orzec grzywnę do 30 tysięcy złotych. Porównując te wielkości ze stawkami obowiązującymi w innych krajach, okazuje się, iż są one niskie, zatem ich dotkliwość dla pracodawcy jest niewielka. A to z kolei powoduje sytuację, iż pracodawca nie jest zainteresowany szybkim usunięciem stwierdzonych nieprawidłowości.

Podsumowując, kolejny rok działalności PIP zdaje się potwierdzać, iż zbyt szeroki obszar kontroli odbija się na skuteczności działań inspektorów w najważniejszym zakresie, jakim jest ochrona zdrowia i życia pracowników. Zdecydowanie warto byłoby wypracować tutaj nowe rozwiązania, by najistotniejsze cele działania inspektorów PIP miały najwyższy priorytet.

Opracowano dzięki portalowi Szukam Pracy - portal z ofertami pracy w Polsce oraz za granicą.

 

 
autor/źródło: szukampracy.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski28 września 2019, 15:15,

Wybór urządzenia hakowego - czym się kierować?

Wybór urządzenia hakowego - czym się kierować?

Transport jest jedną z wielu branż, która musi sprostać stale rosnącym wymaganiom rynkowym. Przedsiębiorstwom eksploatującym tabor samochodowy w ograniczaniu kosztów i podnoszeniu efektywności wykonywanych zadań pomoże optymalizacja taboru samochodowego. 

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Rozwiązania hakowe ogromną popularnością cieszą się w usługach komunalnych

Czym są urządzenia hakowe?

Hakowiec to niezwykle uniwersalny sprzęt. Pełniąc jednocześnie dwie funkcje - haka oraz wywrotki, ułatwi każdy załadunek i rozładunek. Składa się z dwóch podstawowych elementów konstrukcyjnych: ramy pomocniczej oraz ruchomego, wychylnego ramienia. Urządzenie hakowe możesz zamontować niemal na każdym podwoziu pojazdu dostawczego lub ciężarowego. Systemy te współpracują z wieloma rodzajami zabudowań oraz urządzeń, których nie musisz mocować do konstrukcji ramy podwozia. 

Dysponując jednym autem wymieniasz tylko to, co znajduje się za jego kabiną, a mogą to być między innymi: kontenery z dachem i otwarte, beczki na wodę, beczki asenizacyjne, posypywarki, platformy, skrzynie czy polewaczki. Dzięki temu możesz odebrać i przetransportować prawie każdy rodzaj ładunku - od trocin, śmieci, ziemi i gruzu, aż po substancje płynne czy niebezpieczne, jak na przykład zużyte akumulatory. Zapewniają maksymalne bezpieczeństwo w trakcie wykonywanej pracy i są chętnie wykorzystywane w wielu branżach. 

Zastosowania urządzeń hakowych

Rozwiązania hakowe ogromną popularnością cieszą się w usługach komunalnych. Pierwotnie zostały skonstruowane właśnie z myślą o nich do współpracy z pojemnikami na śmieci czy odpadami przemysłowymi. Szybko okazało się, że znacznie obniżają pracochłonność oraz skracają czas potrzebny do załadunku i rozładunku. Inni użytkownicy dostrzegli możliwości urządzeń hakowych, dlatego dzisiaj są one stosowane również w budownictwie, projektach drogowych i wodociągowych, recyklingu, złomowaniu - wszędzie tam, gdzie liczy się szybkość działania.

Wykonane z doskonałej jakości surowców oraz przy zastosowaniu innowacyjnych technologii produkcji pozwalają na realizację prac w naprawdę trudnych warunkach atmosferycznych i drogowych czy podczas długotrwałej eksploatacji. Urządzenia hakowe producenta MWM z systemami hakowymi dedykowane są szerokiej gamie odbiorców dzięki możliwości dopasowania ich do wielu różnych sytuacji. 

Kryteria wyboru hakowca

Bez względu na to dla jakiej branży potrzebujesz urządzenia hakowego, najpełniej wykorzystasz jego zalety i uzyskasz najlepszą wydajność z tej inwestycji, analizując wcześniej kilka czynników, które pomogą dokonać właściwego wyboru. Zastanów się, jaki rodzaj pracy będzie najczęściej wykonywał twój sprzęt i porównaj to z jego wieloma możliwościami :

  • różne zakresy ruchu - hakowiec umożliwia ruch przesuwny i przechylny oraz ich kombinację 

  • opcje wyższych prędkości i sterowania sekwencyjnego - tu liczy się ilość zmian nadwozi w trakcie dnia, częstotliwość opuszczania i przechylania

  • przenoszenie nadwozi o różnych wysokościach - wyższe wymienne nadwozie to możliwość przenoszenia większego ładunku w czasie przejazdu

  • zwiększona moc lub zasięg - przy występowaniu zawsze tych samych warunków pracy, nie ma potrzeby mieć wbudowanej rezerwy mocy

  • system sterowania - pneumatyczny czy programowalne sterowniki logiczne - przemyśl swoje potrzeby dzisiaj i w przyszłości

  • zabezpieczenia - jakich norm bezpieczeństwa oczekujesz i jakiego wymagasz do tego wyposażenia: automatyczne zatrzaski, blokady bezpieczeństwa czy inteligentne systemy ostrzegające przed problemami

Jeśli tylko dopasujesz odpowiedni model na miarę swoich potrzeb, to funkcjonalność urządzeń hakowych zracjonalizuje twoje przedsiębiorstwo i pozwoli długo cieszyć korzyściami z jego posiadania.

 

 
autor/źródło: mwmbrzesko.com

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie