Artykuł partnerskiPopularny: 500 odsłon21 września 2019, 19:50,

Porównanie fantomów szkoleniowych (jak wybrać odpowiedni do potrzeb?)

Żeby wybrać odpowiedni model fantoma, który będzie spełniał nasze oczekiwania powinniśmy najpierw zapoznać się z możliwościami danego modelu, potem ważna jest wytrzymałość, łatwość do utrzymania w czystości, łatwość wymiany części zamiennych takich jak płuca, czy części twarzowe. Bardzo ważna jest też ekonomiczność, wiec w jakich cenach można zakupić worki oddechowe czy części twarzowe oraz czy jest możliwość wykorzystania tzw. maseczek usta-usta do ćwiczeń na fantomie który otrzymuje każdy ćwiczący na czas ćwiczeń.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Bardzo ważna jest też ekonomiczność

Fantom szkoleniowy to narzędzie które pomaga w  nauce udzielania pierwszej pomocy. Możemy je podzielić ze względu na wielkość : fantomy do nauki resuscytacji noworodka, dziecka i osoby dorosłej. Fantomy szkoleniowe mogą mieć wbudowane wskaźniki które pokażą czy prawidłowo wykonujemy ćwiczenia lub mogą być pozbawione takich wskaźników.

Czujniki do oceny po prawości wykonywanych ćwiczeń mogą być elektroniczne : świecące na trzy kolory diody np. w fantomach Prestan, czerwona lub biała fala świetlana np. w fantomie Brayden. Mechaniczne : w postaci paska pod pępkiem który przesuwa się na zielone pole przy dobrych uciskach klatki piersiowej np. fantomie Ambu Sam lub dźwięku kli-klak przy dobrych uciskach klatki piersiowej w fantomie Little Anne QCPR lub Little Junior QCPR.

Podstawowe Fantomy do resuscytacji firmy Laerdal z serii QCPR mają możliwość współpracy z darmowy oprogramowanie które można pobrać na własny telefon z Google Play lub App Store . Oprogramowanie to pozwala na bieżącą kontrolę czy uciskamy klatke piersiowa w dobrym tempie i z odpowiednią głębokością.

Fantom do nauki resuscytacji Brayden to innowacyjne na naszym rynku narzędzie do nauki RKO które przy uzyskaniu właściwego uciskania klatki (odpowiednia głębokość i poprawne tępo) wysyła kolorową falę świetlną do czoła fantoma (przy składaniu zamówienia można wybrać z jaka falą fantoma potrzebujemy) co bardzo pomaga ćwiczącym w nauce.

Fantomy do nauki RKO umożliwiają naukę nie tylko wykonywania masażu serca (poprawne tempo i odpowiednia głębokość) ale również ćwiczeń sztucznego oddychania metodą usta-usta.

W większości przypadków klatka piersiowa jest wiernie odwzorowana co znacznie ułatwia znalezienie odpowiedniego miejsca na klatce piersiowej gdzie trzeba przyłożyć ręce.

Warto zwrócić uwagę w fantomach medycznych również na części zamienne ich cenę i dostępność bo to również ma wpływ na to czy fantom będzie niedrogi w użytkowaniu czy niestety wręcz przeciwnie oraz na części zapasowe to znaczy jaka jest ich dostępność, czy w każdej chwili będziemy mogli je dokupić.

Przy wykonywaniu sztucznego oddychania metodą usta-usta na manekinach do nauki resuscytacji używa się jednorazowych foliowych maseczek które osoba ćwicząca  kładzie na twarz  fantoma i przez taka maskę wykonuje oddechy co  że trzeba też zadbać o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo i warto takie maski wozić np. w samochodowej apteczce.

Manekiny do resuscytacji dostarczane są w większości przypadków razem z torbą do transportu, która czasami  może służyć też jako mata do ćwiczeń.

autor/źródło: medyczny.pl

Popularny: 600 odsłonInformacje18 września 2019, 17:00,

Burmistrz przyznał uczniom stypendia naukowe

Pięcioro uczniów piaseczyńskich placówek oświatowych, którzy otrzymali Stypendia Burmistrza za wysokie wyniki w olimpiadach i konkursach przedmiotowych, odebrało gratulacje podczas sesji Rady Miejskiej w dniu 18 września.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Gratulujemy!

Nagrodzono uczniów, którzy osiągnęli wysoki wyniki w roku szkolnym 2018/2019. Stypendyści uczyli się w: Szkole Podstawowej nr 2, Szkole Podstawowej nr 1, Szkole Podstawowej w Józefosławiu, oraz Szkole Podstawowej w Chylicach.

– Gratuluję uczniom, rodzicom i wszystkim nauczycielom, którzy przyczynili się  do sukcesów naszych stypendystów – powiedziała Wiceburmistrz Hanna Kułakowska – Michalak.

Wszystkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów w nauce!

autor/źródło: UM Piaseczno
Tematy:stypendium