Artykuł partnerskiPopularny: 600 odsłon21 września 2019, 19:54,

Palisady ogrodowe drewniane – jak wykorzystać ich potencjał?

Palisady ogrodowe drewniane – jak wykorzystać ich potencjał?

To dość powszechna i jednocześnie bardzo przykra przypadłość polskich ogrodów przy domach jednorodzinnych – wiele z nich to praktycznie sama, równo przycięta trawa. Czy w obliczu możliwości, jakie daje nam współcześnie architektura krajobrazu i ludzka kreatywność, warto zamieniać swój prywatny ogród w murawę piłkarską? Stanowczo nie! Sposobem na to, by przestrzeń była funkcjonalna i estetyczna są palisady ogrodowe.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Palisady to sposób na uporządkowanie ogrodu

Palisada drewniana – jak zrobić z ogrodu prywatny park?

Przestrzeń przed i za domem jest jak biała kartka dla architekta. Aby móc poruszać się po całym tym terenie w sposób nie naruszający strefy wzrostu roślin i aby przestrzeń ta była uporządkowana, warto zastosować palisady drewniane. Ceny tych produktów ogrodowych są niskie, w porównaniu do efektów, jakie zyskuje się poprzez ich montaż.

Projekt ogrodu powinien uwzględniać ścieżki (w dowolnych kształtach), doprowadzające nas z tarasu lub wyjścia na ogród do innych punktów, np. altany ogrodowej, oczka wodnego, placu zabaw dla dzieci czy szopy na narzędzia. Palisady ogrodowe drewniane pełnią rolę krawężników z naturalnego, biodegradowalnego materiału. Ich zadaniem jest oddzielenie od siebie dwóch różnych rodzajów nawierzchni, np. trawy lub kory drzewnej od żwiru, piasku lub bruku drewnianego.

Palisady do ogrodu sprzedawane są w rolkach. Półbelki o długości, umożliwiającej stabilne posadowienie palisady ogrodowej, połączone są tutaj elastyczną żyłką. Taki wariant pozwala nam na tworzenie ścieżek nie tylko z wykorzystaniem kątów prostych, ale także dowolnych krzywizn, dzięki czemu ogród zyskuje na oryginalności i architektonicznie przypomina nadworne parki sprzed kilku stuleci.

Zobacz również: Atrakcyjne oferty na palisady i rollbordery ogrodowe: www.produktyogrodowe.pl

Palisady ogrodowe – dodatkowe zalety

Ścieżki, których obrys stanowi palisada drewniana, to sposób na uporządkowanie ogrodu oraz zabezpieczenie terenów zielonych przed zadeptaniem. Kto uprawiał rośliny lub trawę doskonale wie, jak trzeba chronić rośliny w okresie wzrostu.

Palisady ogrodowe są wartościowe również tam, gdzie nie sięga ludzkie oko – w głębi profilu glebowego. Naturalny, podziemny płotek, stanowi barierę dla korzeni. Cecha ta jest ceniona przez ogrodników. Uprawiając młode drzewka, krzewy lub kwiaty zwykle stosuje się palisady ogrodowe drewniane, alby zabezpieczyć ich strefę wzrostu przed korzeniami traw z otoczenia (pobierającymi wodę i związki pokarmowe z gleby). Wzdłuż linii, jaką stanowią palisady ogrodowe, można także zaplanować oświetlenie, pozwalające poruszać się po terenie także po zmroku. Doskonale sprawdzają się modne w ostatnich latach pylony, zasilane energią słoneczną.

Palisady ogrodowe – ceny

W sklepach internetowych natkniemy się na rożne rodzaje tych wyrobów. Cena palisady ogrodowej podawana jest za pojedynczy palik. Średnio koszt jednego modułu palisady drewnianej to 1,50 – 1,70 zł.

autor/źródło: produktyogrodowe.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerskiPopularny: 500 odsłon21 września 2019, 19:50,

Porównanie fantomów szkoleniowych (jak wybrać odpowiedni do potrzeb?)

Porównanie fantomów szkoleniowych (jak wybrać odpowiedni do potrzeb?)

Żeby wybrać odpowiedni model fantoma, który będzie spełniał nasze oczekiwania powinniśmy najpierw zapoznać się z możliwościami danego modelu, potem ważna jest wytrzymałość, łatwość do utrzymania w czystości, łatwość wymiany części zamiennych takich jak płuca, czy części twarzowe. Bardzo ważna jest też ekonomiczność, wiec w jakich cenach można zakupić worki oddechowe czy części twarzowe oraz czy jest możliwość wykorzystania tzw. maseczek usta-usta do ćwiczeń na fantomie który otrzymuje każdy ćwiczący na czas ćwiczeń.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Bardzo ważna jest też ekonomiczność

Żeby wybrać odpowiedni model fantoma, który będzie spełniał nasze oczekiwania powinniśmy najpierw zapoznać się z możliwościami danego modelu, potem ważna jest wytrzymałość, łatwość do utrzymania w czystości, łatwość wymiany części zamiennych takich jak płuca, czy części twarzowe.

Bardzo ważna jest też ekonomiczność, wiec w jakich cenach można zakupić worki oddechowe czy części twarzowe oraz czy jest możliwość wykorzystania tzw. maseczek usta-usta do ćwiczeń na fantomie który otrzymuje każdy ćwiczący na czas ćwiczeń.

Warto zwrócić uwagę na opinie które pojawiają się w Internecie na temat danego fantoma bo to wypowiadają się bezpośredni użytkownicy i mogę zwrócić uwagę na coś czego wcześniej nie brało się pod uwagę

Fantom szkoleniowy to narzędzie które pomaga w  nauce udzielania pierwszej pomocy. Możemy je podzielić ze względu na wielkość : fantomy do nauki resuscytacji noworodka, dziecka i osoby dorosłej. Fantomy szkoleniowe mogą mieć wbudowane wskaźniki które pokażą czy prawidłowo wykonujemy ćwiczenia lub mogą być pozbawione takich wskaźników.

Czujniki do oceny po prawości wykonywanych ćwiczeń mogą być elektroniczne : świecące na trzy kolory diody np. w fantomach Prestan, czerwona lub biała fala świetlana np. w fantomie Brayden. Mechaniczne : w postaci paska pod pępkiem który przesuwa się na zielone pole przy dobrych uciskach klatki piersiowej np. fantomie Ambu Sam lub dźwięku kli-klak przy dobrych uciskach klatki piersiowej w fantomie Little Anne QCPR lub Little Junior QCPR.

Podstawowe Fantomy do resuscytacji firmy Laerdal z serii QCPR mają możliwość współpracy z darmowy oprogramowanie które można pobrać na własny telefon z Google Play lub App Store . Oprogramowanie to pozwala na bieżącą kontrolę czy uciskamy klatke piersiowa w dobrym tempie i z odpowiednią głębokością.

Fantom do nauki resuscytacji Brayden to innowacyjne na naszym rynku narzędzie do nauki RKO które przy uzyskaniu właściwego uciskania klatki (odpowiednia głębokość i poprawne tępo) wysyła kolorową falę świetlną do czoła fantoma (przy składaniu zamówienia można wybrać z jaka falą fantoma potrzebujemy) co bardzo pomaga ćwiczącym w nauce.

Do bardziej zaawansowanych fantomów do nauki udzielania pierwszej pomocy można dokupić oprogramowanie które będzie kontrolowało czy  ćwiczenia wykonywane są poprawnie a dodatkowo jest możliwość archiwizacji i porównania poszczególnych sesji treningowych

Fantomy do nauki RKO umożliwiają naukę nie tylko wykonywania masażu serca (poprawne tempo i odpowiednia głębokość) ale również ćwiczeń sztucznego oddychania metodą usta-usta.  

 

W większości przypadków klatka piersiowa jest wiernie odwzorowana co znacznie ułatwia znalezienie odpowiedniego miejsca na klatce piersiowej gdzie trzeba przyłożyć ręce.

Warto zwrócić uwagę w fantomach medycznych również na części zamienne ich cenę i dostępność bo to również ma wpływ na to czy fantom będzie niedrogi w użytkowaniu czy niestety wręcz przeciwnie oraz na części zapasowe to znaczy jaka jest ich dostępność, czy w każdej chwili będziemy mogli je dokupić.

Przy wykonywaniu sztucznego oddychania metodą usta-usta na manekinach do nauki resuscytacji używa się jednorazowych foliowych maseczek które osoba ćwicząca  kładzie na twarz  fantoma i przez taka maskę wykonuje oddechy co  że trzeba też zadbać o swoje zdrowie oraz bezpieczeństwo i warto takie maski wozić np. w samochodowej apteczce.

Manekiny do resuscytacji dostarczane są w większości przypadków razem z torbą do transportu, która czasami  może służyć też jako mata do ćwiczeń.

autor/źródło: medyczny.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie