Informacje15 września 2015, 08:00,

Akcja szczepienia doustnego lisów przeciwko wściekliźnie

Mazowiecki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że od 15 do 25 września 2015 roku przeprowadzona zostanie akcja szczepienia doustnego lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Akcja szczepienia doustnego lisów przeciwko wściekliźnie

Szczepionka zostanie zrzucona z samolotów, w ilości 20-25 dawek na 1 km2, na terenach leśnych, polach i łąkach. Dotknięcie szczepionki (w formie zielono-brązowego krążka o intensywnym rybnym zapachu) przez człowieka spowoduje, że nie będzie ona podjęta przez lisa. Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy zgłosić do lekarza, a kontakt zwierząt domowych bądź gospodarskich - do weterynarza. Po wyłożeniu szczepionki przez 14 dni psy należy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamkniętych pomieszczeniach.

Prosimy o pomoc w skutecznym przeprowadzeniu akcji zwalczania wścieklizny.

Wskazówki dla mieszkańców terenów, na których zostaną wyłożone przynęty ze szczepionką przeciwko wściekliźnie lisów - do pobrania

Informacja dotycząca postępowania ze zwierzętami, które zetknęły się ze szczepionką przeciwko wściekliźnie lisów - do pobrania

Redakcja, 16 lipca 2019
wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=26&t=9338
Informacje13 września 2015, 09:00,

XI JARMARK PIASECZYŃSKI Spotkanie Regionów - Ziemia Radomska

13 września 2015 zapraszamy mieszkańców na XI JARMARK PIASECZYŃSKI Spotkanie Regionów - Ziemia Radomska. Jarmark Piaseczyński to nawiązanie do XVI - wiecznej tradycji organizowania w Piasecznie jarmarków. Podczas imprezy staramy się odtworzyć klimat dawnych jarmarków, przybliżyć kulturę tradycyjną i rzemiosło. W ramach cyklu „Spotkania regionów” na Jarmark Piaseczyński zapraszani są przedstawiciele różnych regionów etnograficznych. W tym roku pragniemy zaprezentować Ziemię Radomską.

XI JARMARK PIASECZYŃSKI SPOTKANIE REGIONÓW - ZIEMIA RADOMSKA

Na Jarmarcznej scenie podczas tegorocznej edycji zobaczyć będzie można miejscowe zespoły jak i zaproszonych gości ( zespół folklorystyczny „Gołcunecki” z towarzyszeniem Kapeli Braci Pańczaków i Piotra Gacy, muzyka, rzeźbiarza „Człowieka Orkiestrę”- Zygmunta Żaka, zespół „Frument Project” z Radomia oraz zespół „Zawołany Skład Weselny”). Zaprezentowane zostanie widowisko „Księga błazna – moralitet plebejski”(Teatr Rozrywki „Trójkąt”), pokazy rycerskie oraz pokazy dawnego rzemiosła.

Poza tym, jak co roku, w Parku Miejskim rozstawione zostaną kramy handlowe z tradycyjnymi produktami, twórczością ludową, tradycyjnym rzemiosłem, rękodziełem artystycznym, wyrobami drewnianymi, ceramiką, ozdobami i biżuterią, kuchnią regionalną, słodkimi wypiekami domowymi, miodami i wyrobami pszczelarskimi.

Jarmark Piaseczyński to także wydarzenia towarzyszące na terenie miasta – wystawy (Muzeum Regionalne zaprasza na wystawę „ Motywy miłosne w sztuce ludowej” przygotowaną przez Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu), wycieczka miejska, zwiedzanie stacji Kolei Wąskotorowej i modelarni oraz przewozy drezyną, a także inne atrakcje bezpłatne dla jej uczestników. Jarmark odbywa się w ramach ogólnopolskich Europejskich Dni Dziedzictwa.

PROGRAM JARMARKU, PARK MIEJSKI PIASECZNO
SCENA – 12.00 – 19.00:
12.00 – rozpoczęcie Jarmarku Piaseczyńskiego, hejnał Piaseczna,
12.10 – występ Piaseczyńskiej Orkiestry Dętej
12.45 – występ zespołu „Kłosowianki” ze Złotokłosu
13.00 – występ zespołu „Gołcunecki” z Gałek Rusinowskich oraz Kapeli Braci Pańczaków i Piotra Gacy z Mysiadła
13.40- występ zespołu „Leśne Echo” z Chojnowa
14.00 – występ artysty ludowego, muzyka i śpiewaka Zygmunta Żaka (Radom)
14.30 – występ zespołu „Gołcunecki” z Gałek Rusinowskich oraz Kapeli Braci Pańczaków i Piotra Gacy z Mysiadła
15.15 – „Księga błazna – moralitet plebejski” - widowisko jarmarczne - Teatr Rozrywki Trójkąt
16.30 – koncert zespołu „Frument Project” (Radom)
17.30 – pokaz rycerski
18.00 – koncert zespołu „Zawołany Skład Weselny”
19.00 - zakończenie XI Jarmarku Piaseczyńskiego

KRAMY HANDLOWE - 12.00 do zmierzchu:
stoiska twórców ludowych, tradycyjnego rzemiosła, rękodzieło artystyczne, wyroby drewniane, ceramika, ozdoby i biżuteria, bibeloty, kuchnia regionalna, słodkie wypieki domowe, miody i wyroby pszczelarskie.

JARMARCZNE ATRAKCJE:
- „Baran Piaseczyński” – wypiek regionalny – stoisko Towarzystwa Przyjaciół Piaseczna
- Wioska Rycerska - stylizowane obozowisko rycerzy,
- Wioska Rzemiosł Dawnych - stylizowane obozowisko z wytwórczością na żywo,
- karuzela retro.

Wydarzenia towarzyszące na terenie miasta:
9.00 - 15.00 - Muzeum Regionalne w Piasecznie (Pl. Piłsudskiego 10); wstęp bezpłatny - wystawa „Motywy miłosne w sztuce ludowej” - wystawa ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu.
10.00 - „Piaseczynianie po pracy” - wycieczka miejska z przewodnikiem; wycieczka bezpłatna; zbiórka - Ratusz (pl. Piłsudskiego); przewodnik – Stanisław Hofman
12.00 - Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej (ul. Sienkiewicza 14) - bezpłatnie - przewozy drezyną ręczną i spalinową - zwiedzanie stacji kolejki wąskotorowej i modelarni

Koordynator ogólnopolski EDD – Narodowy Instytut Dziedzictwa (www.edd.nid.pl) Organizatorzy: Centrum Kultury w Piasecznie i Urząd Miasta i Gminy Piaseczno. Współorganizator: Starostwo Powiatowe w Piasecznie. Sponsor: PZU. Partnerzy: Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej, Piekarnia „Krzosek”, Hufiec ZHP Piaseczno, Towarzystwo Przyjaciół Piaseczna. Patroni medialni: iTV Piaseczno, Kurier Południowy, Przegląd Piaseczyński, Gazeta Piaseczyńska, Serwis Mieszkańców Powiatu Piaseczyńskiego powiat-piaseczynski.info

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie