Popularny: 900 odsłonInformacje11 kwietnia 2008, 00:00,

Wejchert Golf Club wybuduje pole golfowe w Brześcach

Redakcja Nad Wisłą poinformowała na łamach gazety nr 7/249, że spółka Wejchert Golf Club, planuje w ciągu najbliższych dwóch lat, wybudować w Brześcach - najlepsze pole golfowe w Polsce. Najlepsze w Polsce pole golfowe, powstanie trzy kilometry od Góry Kalwarii, co jest ogromnym prestiżem dla gminy. W poniedziałek Jan Wejchert - uroczyście odbił pierwszą, pamiątkową piłeczkę golfową. O planach budowy pola golfowego w Brześcach, informowaliśmy na początku 2008 roku, w informacji: czy zostanie wybudowane pole golfowe w Brześcach?

Pole golfowe w Brześcach Wejchert Golf Club

Według informacji podanych przez gazetę Nad Wisła, przedsięwzięcie to obejmuje budowę pola golfowego na 90 ha, na którym będą organizowane zarówno zawody klasy mistrzowskiej, jak i rozgrywki dla początkujących. Dla adeptów golfa przygotowana zostanie nowoczesna akademia golfa ze strzelnicą i mniejszym polem. Szkółka, nastawiona na młodzież, będzie mogła obsłużyć nawet 250 graczy. Powstanie też skomputeryzowane studio, do projektowania kijów golfowych dostosowanych do indywidualnych potrzeb golfistów. Pole golfowe w Brześcach, będzie mieć charakter parkowy. Oprócz akademii powstaną tu: dom klubowy, centrum jogi, SPA oraz rezydencje, które zostaną rozlokowane na działkach o łącznej powierzchni 15 ha. Zdjęcia z rozpoczęcia budowy pola golfowego w Brześcach, możecie obejrzeć na stronie: galeria
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców Góra Kalwaria

Informacje11 kwietnia 2008, 00:00,

Spektakl operowy KRAKOWIACY I GÓRALE w Piasecznie

Przewodnicząca Rady Powiatu Piaseczyńskiego Barbara Rudzińska-Mękal oraz Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Jan Dąbek, serdecznie zapraszają na spektakl operowy Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego: CUD MNIEMANY CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE. Przedstawienie operowe odbędzie się 20 kwietnia 2008 roku, o godzinie 19:30 w auli Domu Parafialnego przy Kościele Św. Anny w Piasecznie (Plac Piłsudskiego 10, Piaseczno). Wstęp wolny. Spektakl Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale w Piasecznie, odbywa się w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej.

Spektakl operowy CUD MNIEMANY CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE w Piasecznie
kliknij, aby powiększyć plakat spektaklu Krakowiacy i Górale

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale to opera komiczna ciesząca się wielkim powodzeniem i stale aktualna. Jej premiera odbyła się w roku 1794 w Warszawie - na cztery tygodnie przed przysięgą Tadeusza Kościuszki i miała szczególne znaczenie w tym ważnym dla naszego narodu momencie. Dekoracje przygotował wówczas Antoni Smuglewicz. Oprócz znanych śpiewaków Teatru Narodowego w operze śpiewał sam Wojciech Bogusławski. Biorąc pod uwagę napiętą sytuację polityczną przed trzecim rozbiorem Polski, tekst tej opery jest uznawany przez współczesnych znawców teatru za mistrzostwo aluzji. Pojawiają się tu liczne moralitety, które skrywają typowy niepodległościowy charakter. Jest to także piękna opowieść o wielkiej wartości muzycznej ze szczerą polską duszą, z doskonałym librettem ozdobionym polskimi tańcami i śpiewami ludowymi. Warto podkreślić, że dzieło nie zawiera bezpośrednich cytatów z polskiego folkloru, a pewne melodie z tej opery stały się pieśniami ludowymi. Opera zaginęła i została odnaleziona dopiero w 1929 roku przez Leona Schillera, który nazwał ją: pierwszą polską operą narodową.

CUD MNIEMANY CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE

Akcja opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale, rozgrywa się w podkrakowskiej wsi Mogiła. Stach - syn furmana, pała szczerym uczuciem do Basi - córki młynarza Bartłomieja, ale na drodze do szczęścia młodej pary staje macocha dziewczyny - Dorota. Jej intryga zmierza do rozdzielenia kochanków jako, że ona sama do nieprzytomności zakochana jest w Stachu. Aby go zdobyć, oferuje rękę Doroty góralowi Bryndasowi. Basia jednak okazuje swoją niechęć góralowi, gdyż z wzajemnością kocha się w Stachu. Stary i zahukany przez występną małżonkę młynarz nie ma dość odwagi, by pokrzyżować jej plany. Bryndas rozgniewany odmową dziewczyny wraz z Góralami kradnie Krakowiakom bydło. Sytuację ratuje student Bardos, który doprowadza do szczęśliwego zakończenia całej sprawy. Inscenizuje też zabawną scenkę i w ten sposób niweczy intrygi Doroty umożliwiając połączenie się zakochanych - Basi i Stacha.

CUD MNIEMANY CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE

Wykonawcy spektaklu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale: Wojciech Bogusławski (libretto), Jan Stefani (muzyka). Inscenizowane wykonanie koncertowe wykona: CANTORES VARSOVIENSES (soliści Teatru Wielkiego i Warszawskiej Opery Kameralnej: Sławomir Jurczak (Bardos), Justyna Stępień (Basia), Rafał Grozdew (Stach), Ewa Mikulska (Dorota), Marek Wawrzyniak (Młynarz), Zdzisław Kordyjalik (Jonek), Zbigniew Dębko (Bryndas), Józef Stępień (Morgal), Krzysztof Matuszak (Kwicołap), Krzysztof Machowski (Świstos)). Soliści i tancerze zespołu POLSKI £AN. Zespół instrumentalny ECCO MUSICA: Michał Kłosiewicz (I-sze skrzypce), Agnieszka Kłosiewicz (II-gie skrzypce), Zofia Pieniak (wiolonczela), Adam Kuczewski (klawesyn). Reżyseria spektaklu: Sławomir Jurczak, opracowanie muzyczne: Aleksander Przeradowski, choreografia: Małgorzata Gocłowska, opracowanie tekstu: Sławomir Jurczak, oraz adaptacja scenariusza: Tomasz Mikulski.

Organizatorem Spektaklu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale jest Starostwo Powiatu Piaseczyńskiego. Partnerami wydarzenia jest: Parafia pw. Św. Anny w Piasecznie, oraz Agencja Muzyczna Art Deco Group. Patronat medialny nad spektaklem, objął: Prywatny Serwis E-Mieszkańców Powiatu Piaseczynskiego, oraz Piaseczyńska Telewizja Internetowa TV Piaseczno. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia, można uzyskać pod numerem telefonu: 0790-395-228. Zapraszamy mieszkańców na spektakl operowy Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców Piaseczno