Informacje11 kwietnia 2008, 00:00,

Spektakl operowy KRAKOWIACY I GÓRALE w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Przewodnicząca Rady Powiatu Piaseczyńskiego Barbara Rudzińska-Mękal oraz Starosta Powiatu Piaseczyńskiego Jan Dąbek, serdecznie zapraszają na spektakl operowy Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego: CUD MNIEMANY CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE. Przedstawienie operowe odbędzie się 20 kwietnia 2008 roku, o godzinie 19:30 w auli Domu Parafialnego przy Kościele Św. Anny w Piasecznie (Plac Piłsudskiego 10, Piaseczno). Wstęp wolny. Spektakl Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale w Piasecznie, odbywa się w ramach obchodów Miesiąca Pamięci Narodowej.

Spektakl operowy CUD MNIEMANY CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE w Piasecznie
kliknij, aby powiększyć plakat spektaklu Krakowiacy i Górale

Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale to opera komiczna ciesząca się wielkim powodzeniem i stale aktualna. Jej premiera odbyła się w roku 1794 w Warszawie - na cztery tygodnie przed przysięgą Tadeusza Kościuszki i miała szczególne znaczenie w tym ważnym dla naszego narodu momencie. Dekoracje przygotował wówczas Antoni Smuglewicz. Oprócz znanych śpiewaków Teatru Narodowego w operze śpiewał sam Wojciech Bogusławski. Biorąc pod uwagę napiętą sytuację polityczną przed trzecim rozbiorem Polski, tekst tej opery jest uznawany przez współczesnych znawców teatru za mistrzostwo aluzji. Pojawiają się tu liczne moralitety, które skrywają typowy niepodległościowy charakter. Jest to także piękna opowieść o wielkiej wartości muzycznej ze szczerą polską duszą, z doskonałym librettem ozdobionym polskimi tańcami i śpiewami ludowymi. Warto podkreślić, że dzieło nie zawiera bezpośrednich cytatów z polskiego folkloru, a pewne melodie z tej opery stały się pieśniami ludowymi. Opera zaginęła i została odnaleziona dopiero w 1929 roku przez Leona Schillera, który nazwał ją: pierwszą polską operą narodową.

CUD MNIEMANY CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE

Akcja opery Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale, rozgrywa się w podkrakowskiej wsi Mogiła. Stach - syn furmana, pała szczerym uczuciem do Basi - córki młynarza Bartłomieja, ale na drodze do szczęścia młodej pary staje macocha dziewczyny - Dorota. Jej intryga zmierza do rozdzielenia kochanków jako, że ona sama do nieprzytomności zakochana jest w Stachu. Aby go zdobyć, oferuje rękę Doroty góralowi Bryndasowi. Basia jednak okazuje swoją niechęć góralowi, gdyż z wzajemnością kocha się w Stachu. Stary i zahukany przez występną małżonkę młynarz nie ma dość odwagi, by pokrzyżować jej plany. Bryndas rozgniewany odmową dziewczyny wraz z Góralami kradnie Krakowiakom bydło. Sytuację ratuje student Bardos, który doprowadza do szczęśliwego zakończenia całej sprawy. Inscenizuje też zabawną scenkę i w ten sposób niweczy intrygi Doroty umożliwiając połączenie się zakochanych - Basi i Stacha.

CUD MNIEMANY CZYLI KRAKOWIACY I GÓRALE

Wykonawcy spektaklu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale: Wojciech Bogusławski (libretto), Jan Stefani (muzyka). Inscenizowane wykonanie koncertowe wykona: CANTORES VARSOVIENSES (soliści Teatru Wielkiego i Warszawskiej Opery Kameralnej: Sławomir Jurczak (Bardos), Justyna Stępień (Basia), Rafał Grozdew (Stach), Ewa Mikulska (Dorota), Marek Wawrzyniak (Młynarz), Zdzisław Kordyjalik (Jonek), Zbigniew Dębko (Bryndas), Józef Stępień (Morgal), Krzysztof Matuszak (Kwicołap), Krzysztof Machowski (Świstos)). Soliści i tancerze zespołu POLSKI £AN. Zespół instrumentalny ECCO MUSICA: Michał Kłosiewicz (I-sze skrzypce), Agnieszka Kłosiewicz (II-gie skrzypce), Zofia Pieniak (wiolonczela), Adam Kuczewski (klawesyn). Reżyseria spektaklu: Sławomir Jurczak, opracowanie muzyczne: Aleksander Przeradowski, choreografia: Małgorzata Gocłowska, opracowanie tekstu: Sławomir Jurczak, oraz adaptacja scenariusza: Tomasz Mikulski.

Organizatorem Spektaklu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale jest Starostwo Powiatu Piaseczyńskiego. Partnerami wydarzenia jest: Parafia pw. Św. Anny w Piasecznie, oraz Agencja Muzyczna Art Deco Group. Patronat medialny nad spektaklem, objął: Prywatny Serwis E-Mieszkańców Powiatu Piaseczynskiego, oraz Piaseczyńska Telewizja Internetowa TV Piaseczno. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia, można uzyskać pod numerem telefonu: 0790-395-228. Zapraszamy mieszkańców na spektakl operowy Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje12 kwietnia 2008, 00:00,

Co słychać w sprawie komunikacji w Gminie Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Pod koniec marca 2008 roku, napisałem maila do Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, aby uzyskać więcej informacji, na temat postępu prac związanych z poprawą komunikacji na terenie Piaseczna. Wczoraj, otrzymałem odpowiedź od Pana Daniela Putkiewicza (Pełnomocnik Burmistrza ds. Rozwoju Gminy Piaseczno). Dziękuję za otrzymaną odpowiedź. Okazuje się, że Gmina Piaseczno dość poważnie koncentruje się na problemach komunikacji na terenie Piaseczna i jest powołana do tego specjalna jednostka: Wydział Utrzymania Dróg i Transportu Publicznego.

W zakresie zadań wykonywanych przez Wydział Utrzymania Dróg i Transportu Publicznego znajduje się: prowadzenie spraw w zakresie utrzymania dróg gminnych, ulic i chodników a także organizacji ruchu drogowego na tych drogach, przygotowywanie oraz opiniowanie projektów w tym zakresie, prowadzenie spraw związanych z zajęciem pasa drogowego, prowadzenie spraw związanych z oznakowaniem dróg, oraz prowadzenie spraw związanych z zaspokajaniem potrzeb z zakresu transportu zbiorowego.

NOCNY AUTOBUS

Pan Daniel Putkiewicz, poinformował mnie w mailu, że Wydział Dróg i Transportu Publicznego poprosił firmę Mobilis, o przedstawienie propozycji uruchomienie równolegle z nową linią Express Piaseczno (planowanym na 26 maja 2008 roku) linii nocnej. W przyszłym tygodniu odbędzie się w tej sprawie spotkanie.

Gmina Piaseczno rozważa kilka wariantów rozwiązania problemu nocnej komunikacji, na trasie Piaseczno - Warszawa - Piaseczno:
1. Mobilis wraca z podobną ofertą do juz praktykowanej (tzn. działa samodzielnie nie podpisuje długoterminowej umowy) - wariant trudny do zaakceptowania przez gminę Piaseczno, po ostatnich doświadczeniach z linią Ekspress Piaseczno.
2. Mobilis podpisuje z gminą Piaseczno umowę okresową, z odpowiednim regulaminem utrzymywania kursów z rozsądnym i wynegocjowanym dofinansowaniem gminy w kwocie, która nie wymaga przeprowadzenia przetargu.
3. Gmina Piaseczno, przeprowadza otwarty przetarg na obsługę linii busami, na trasie dawnego nocnego Expressu.
4. Gmina Piaseczno, podpisuje dodatkowe porozumienie z ZTM (wariant najdroższy dla gminy i z tego powodu raczej trudny do zaakceptowania przez radnych).

W dziedzinie transportu publicznego, Urzędnicy z Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno zrobili kilka kroków do przodu:
1. Zakończone zostały negocjacje w sprawie umowy z ZTM na rok 2008 i lata następne. Efektem tego porozumienia jest wsparcie ZTM w rozmowach z Polskimi Liniami Kolejowymi, w sprawie przebudowy linii kolejowej nr 8, co pozwoli w przyszłości uruchomić dodatkowe połączenia SKM do Zalesia Górnego. Ponadto wprowadzono 12 dodatkowych kursów linii 709.
2. Realizowany jest plan modernizacji infrastruktury drogowej w Józefosławiu i Julianowie, co pozwoli uruchomić tam komunikację ZTM i testowane są różne rozwiązania organizacji umowy z ZTM na tę linię.
3. Obecnie trwają rozmowy o niekorzystnych zdaniem gminy Piaseczno, zmianach rozkładu 727 i czterech dodatkowych kursach na tej linii.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie