Informacje28 kwietnia 2009, 00:00,

Turniej Rycerski na Dworze Konrada Mazowieckiego Czersk

Ośrodek Kultury Góra Kalwaria, oraz Bractwo Rycerskie Smocza Kompania zapraszają na magiczną podróż w głąb historii, która rozgrywać się będzie w murach zamku w Czersku w dniach 1-2 maja 2009 roku. Bilety na Turniej Rycerski będą do nabycia w dniu imprezy na miejscu. Przewidywane ceny to: 8 zł - bilet normalny, 4 zł - bilet ulgowy. Przyjdź i zobacz mrożące krew w żyłach pojedynki, na średniowieczną białą broń, pokazy konne i łucznicze, koncerty muzyki dawnej, a także jarmark historyczny i średniowieczne obozowisko rycerskie.

Turniej Rycerski na Dworze Konrada Mazowieckiego Czersk

Wszystko odtworzone z największym pietyzmem przez bractwa rycerskie i grupy rekonstrukcyjne z Polski i zagranicy, po to by na krótką chwilę tchnąć ducha dawnej świetności w wiekowe mury czerskiej warowni. Tłem historycznym Turnieju Rycerskiego w Czersku, jest wydarzenie mające miejsce w roku 1226, kiedy to książę Konrad Mazowiecki, chcąc uzyskać pomoc zbrojną w walce z nawiedzającymi nasze ziemie pogańskimi Prusami, sprowadza do Polski Zakon Krzyżacki. Ta, kontrowersyjna, z dzisiejszego punktu widzenia decyzja, oraz towarzyszące jej wydarzenia, są świetną okazją do wskrzeszenia, choć na chwilę barwnej i fascynującej epoki, znanej dziś głównie z filmów i książek.

Turniej Rycerski w Czersku program:

1 maja 2009 rok - Dzień 1
12.30 Oficjalne rozpoczęcie turnieju (Przyjęcie posłów krzyżackich).
13.30 Turniej bojowy samojeden
15.30 Pokaz konny Książęcej Drużyny - grupa ciężkozbrojna
16.30 Turniej łuczniczy/koncert muzyki dawnej
18.00 Pokaz konny Książęcej drużyny - grupa łucznicza
19.00 Turniej plebejski
20.00 Wieczorna inscenizacja

2 maja 2009 rok - Dzień 2
12.30 Turniej łuczniczy - finał
14.00 Pokaz konny Książęcej Drużyny - grupa ciężkozbrojna
15.00 Turniej bojowy samowtór
17.00 Turniej plebejski/koncert zespołu muzyki dawnej
18.30 Pokaz konny Książęcej Drużyny - grupa łucznicza
20.00 Wieczorna bitwa

Zamek w Czersku

Turniej rycerski na zamku w Czersku organizowany jest w ramach szeroko zakrojonego projektu o nazwie? Śladami książąt mazowieckich? Inicjatywa ta, mająca za zadanie popularyzować wiedzę historyczną w nowatorski sposób, powstała aby przybliżyć ludziom, ciekawe, a czasem dramatyczne dzieje tego pięknego regionu Polski i władców, którzy nim niegdyś władali. Czersk, będący kiedyś stolicą Mazowsza, jest jednocześnie jedną z najbardziej okazałych i malowniczych budowli w tym regionie. Pomimo zrujnowania, będącego następstwem jego burzliwej historii, posiada on swój niepowtarzalny urok, który co roku przyciąga wielu turystów w swe wiekowe mury. Mamy zatem wielką nadzieję, że w tym roku stanie się podobnie i zmagania zakutych w stal wojowników, będą odbywać się przy dopingu ze strony dużej widowni. Jeśli więc chcecie na chwilę poczuć niepowtarzalną atmosferę świata sprzed ośmiuset lat, wraz z jego muzyką, strojami, rżeniem koni i szczękiem stalowego oręża, zapraszamy do Czerska. Więcej informacji, można przeczytać na stronie: www.zamekczersk.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Góra Kalwaria

Informacje28 kwietnia 2009, 00:00,

Opera Kameralna STRASZNY DWÓR przy UMiG Piaseczno

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno serdecznie zaprasza na Operę Kameralną, pod kierownictwem Kazimierza Kowalskiego STRASZNY DWÓR Stanisława Moniuszki. Opera, odbędzie się w najbliższą sobotę 2 maja 2009 roku o godz. 19:00. Miejsce opery: parking obok Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno przy ul. Sierakowskiego w Piasecznie. Wstęp wolny. Koszty organizacyjne koncertu pokryła gmina Piaseczno oraz samorząd województwa mazowieckiego. Na zakończenie spektaklu zaplanowany został pokaz fajerwerków. Przedstawienie jest jednym z elementów tegorocznych obchodów 580–lecia nadania praw miejskich Piasecznu. Serdecznie zapraszamy na operę Straszny Dwór!

Soliści Polskiej Opery Kameralnej, wraz z chórem, baletem i orkiestrą pod kierownictwem muzycznym Kazimierza Wiencka zaprezentują jedną z najbardziej znanych oper w 4 aktach. Przeniesieni zostaniemy w scenerię pełnego tajemnic dworu, w którego murach rozgrywają się przeróżne scenki. "Straszny Dwór" to najdoskonalsze dzieło operowe Moniuszki, jedno z najważniejszych w całej polskiej twórczości operowej XIX w. Główne jego walory to rewelacyjna konstrukcja scen zespołowych, subtelna i zarazem barwna instrumentacja, przede wszystkim zaś inwencja melodyczna, wypracowany przez kompozytora indywidualny styl dramaturgii operowej i wreszcie urzekająca atmosfera polskości. Zapraszamy 2 maja na Skwer Kisiela w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno