Informacje9 marca 2015, 08:00,

Społeczna akcja sterylizacji psów z terenów wiejskich gminy Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


9 marca 2015 r. rusza akcja sterylizacji/kastracji psów z terenów wiejskich gminy Piaseczno. Akcja adresowana jest do każdego mieszkańca wsi, którego nie stać na sfinansowanie takiego zabiegu. Celem akcji jest ograniczenie bezdomności psów, edukacja prozdrowotna. Akcja finansowana jest ze środków uzyskanych z 1% podatku oraz darowizn lokalnych firm i osób prywatnych. Pomysłodawczynią i koordynatorem akcji jest Edyta Olesińska, którą wspierają Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich i Fundacja Karuna.

Skąd ten pomysł? Mieszkam w Runowie 10 lat, pomagam na miarę moich możliwości bezpańskim, porzuconym zwierzętom. Zdążę pomóc jednemu, pojawia się następny itd., nie sposób pomóc wszystkim, bo populacja zwierząt przewyższa liczbowo populację ludzi a niejednokrotnie pies czeka całe życie na adopcję, bo jest za brzydki, za stary bądź po prostu chory. Schroniska są przepełnione, dlatego warto pomóc czworonogom,by nie trafiały tam nasze pupile, bo przecież każde zwierzę porzucone miało kiedyś właściciela. Osoby chętne do współpracy(wyszukiwanie zwierząt, które potrzebują pomocy, edukacja mieszkańców,pomoc przy transporcie psów do lecznicy) proszone są o kontakt z Edytą Olesińską tel.500250535 Właściciel psa, który może opłacić sterylizację/kastrację może skorzystać z cen promocyjnych w czasie trwania akcji. Właściciel kota może również skorzystać z obniżonych cen.

Społeczna akcja sterylizacji psów z terenów wiejskich gminy Piaseczno

POZNAJ FAKTY I ODRZUĆ MITY dotyczące zabiegu sterylizacji Twojego towarzysza
TAK MÓWIĄ: Wysterylizowane psy i koty są bardziej chorowite.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Wysterylizowane samce kotów żyją średnio o dwa lata dłużej niż nie poddane temu zabiegowi. Zachorowalność na pewne typy nowotworów złośliwych i podatność na infekcje, szczególnie dróg moczowych, spada u kotów i psów o 98%. Około 70% u suk i kotek, a 45% u psów i kocurów chorób wieku starszego to problemy dotyczące lub silnie powiązane z układem i narządami płciowymi, czyli przy ich braku - o tyle mniej chorują.

TAK MÓWIĄ: Doświadczenie porodu poprawia charakter samic.
TAK JEST NAPRAWDĘ: samice poddane sterylizacji przed ich pierwszą ciążą są mniej kapryśne i mniej zaczepne niż nie sterylizowane.

TAK MÓWIĄ: Osobowość psa lub kota zmieni się na gorsze po zabiegu.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Jest dokładnie odwrotnie. Psy i koty poddane sterylizacji nie są zbyt skłonne do włóczęgi, wiążą się silniej ze swoimi ludzkimi opiekunami i mają mniej kłopotliwych nawyków, jak np. wdawanie się w bójki i opryskiwanie moczem swego terytorium.

TAK MÓWIĄ: Moje kocięta/szczeniaki są takie rozkoszne, łatwo znajdę dla nich dom.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Smutna prawda jest taka, że chociaż małe zwierzaki są urocze, to nie wystarcza dla nich życzliwych i odpowiedzialnych domów. Połowa wszystkich urodzonych każdego roku psów i kotów umiera (i to nie tylko z przyczyn naturalnych), a znaczna część z tych, które miały mieć dom zasila i tak już liczne szeregi bezdomnych zwierzaków.

TAK MÓWIĄ: Sterylizacja jest nienaturalna. Nie powinniśmy ingerować w przebieg procesów naturalnych.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Udomowione psy i koty są hodowane przez ludzi dla towarzystwa. Rozmnażamy te bezbronne stworzenia, po czym zabijamy miliony z nich każdego roku - to właśnie uznać należy za nienaturalne. Sterylizacja jest humanitarnym rozwiązaniem tego problemu.

TAK MÓWIĄ: Operacja sterylizacji jest ryzykowna.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Zabiegi sterylizacji są bezpieczne i przeprowadzane przez lekarzy weterynarii rutynowo. Polegają na usunięciu fragmentów układu płciowego (rozrodczego) i mogą być dokonywane już na kilkumiesięcznych zwierzętach. Powrót do normalnej aktywności następuje po kilku dniach od zabiegu.

TAK MÓWIĄ: Zwierzęta po sterylizacji są ospałe i nie pilnują terenu.
TAK JEST NAPRAWDĘ: Ospałość może być skutkiem nadwagi (wina właściciela), instynkt obrony terytorium pozostaje bez zmiany, a zwierzęta sterylizowane nie odstąpią od pilnowania terenu mimo obecności suki w cieczce.
Edyta Olesińska

Przeczytaj też: Bartas Szymoniak trafił w gusta piaseczyńskiej publiczności [ZDJĘCIA]

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=4&t=10965
Informacje10 marca 2015, 19:00,

Film dokumentalny pt.: Panna Lodzia - obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

10 marca 2015 roku o godz. 19.00 w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zapraszamy na film dokumentalny pt.: Panna Lodzia. Miejsce: Konstanciński Dom Kultury przy ul. Mostowej 15 w Konstancinie. Zapraszamy!

Film dokumentalny pt.: Panna Lodzia - obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

…lipiec 1950 rok. Funkcjonariusze UB w regionie radomskim organizują akcje likwidacji zbrojnej grupy dowodzonej przez Stanisława Warchoła “Mściciela”. Wśród zatrzymanych jest ONA – 21 letnia narzeczona “Mściciela” – panna Lodzia… Film dokumentalny zrealizowany w 2014r we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i Społecznych Obywateli Konstancina Scenariusz i reżyseria – Agata Gregorczyk-Janik Zdjęcia i realizacja – Jacek Krajewski Konsultacja historyczna – Marcin Sołtysiak i Krzysztof Busse – Instytut Pamięci Narodowej Muzyka : Ygor Przebindowski oraz z projektu „Panny wyklęte” D.Malejonka Wstęp do filmu poprowadzi jego autorka wraz z gościem specjalnym.

Film dokumentalny pt.: Panna Lodzia - obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://www.forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=10&t=10947

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie