Informacje26 stycznia 2011, 00:00,

Projekt SOCRATES COMENIUS w Liceum w Piasecznie

Od 1 września 2010 r. do 31 sierpnia 2012 r. Liceum Ogólnokształcące w Piasecznie realizuje wspólnie ze szkołami partnerskimi z Austrii, Estonii, Włoch, Litwy, Finlandii, Słowenii i £otwy projekt edukacyjny Outside and Inside, który jest finansowany ze środków Narodowej Agencji. Comenius to jeden z czterech programów sektorowych Programu: Uczenie się przez całe życie (Lifelong Learning Programme), który wspiera finansowo oraz merytorycznie partnerską współpracę europejskich placówek edukacyjnych, polegającą na realizacji wspólnego projektu. Pomysłodawcą i wstępnym koordynatorem naszego projektu był nauczyciel z Estonii Kaider Vardija, który kilka lat temu gościł w naszej szkole wraz z delegacją z zaprzyjaźnionego z Gminą Piaseczno, partnerskiego miasta Harku w Estonii. Swoim zapałem i wiarą w możliwość realizacji międzynarodowego przedsięwzięcia zaraził nauczycieli naszego LO, dzięki czemu udało się nam w ciągu roku przygotować dokumentację, która uzyskała wysoką ocenę merytoryczną Narodowej Agencji. Idea naszego projektu polega na przygotowywaniu tych samych, wspólnie wybranych przez wszystkich partnerów, bloków edukacyjnych i realizowaniu ich w szkole (Inside) oraz poza szkołą (Outside). Uczniowie dokumentują wszystkie działania i zamieszczają sprawozdania na wspólnej dla całego projektu stronie.

SOCRATES COMENIUS

Spotkanie koordynatorów. Pierwsze spotkanie koordynatorów z wszystkich krajów partnerskich odbyło się w Piasecznie w dniach 25-29 października 2010r. Gościliśmy w naszej szkole 24 osoby, opracowaliśmy szczegółowy harmonogram realizowanych tematów oraz uzgodniliśmy sposób wymiany informacji. Miłym akcentem było spotkanie naszych gości z ówczesnym burmistrzem Piaseczna i radną panią Dorotą Wysocką-Jońską, którzy pogratulowali wszystkim wytrwałości w realizacji tak dużego przedsięwzięcia. Pierwszy projekt. Uczniowie naszego Liceum zrealizowali już jeden segment projektu, dotyczący zużycia energii elektrycznej i możliwości jej oszczędzania. Istotą pracy nad projektem jest zdobywanie wiedzy poza lekcjami i samodzielne poszukiwanie informacji. Młodzież przeprowadziła badania w zakresie zużycia i oszczędzania energii w swoich domach, odbyła wycieczkę do Zakładu Energetycznego oraz zorganizowała szkolny Quiz z zakresu wiedzy o elektryczności i przeprowadziła konkurs na najładniejszy plakat promujący oszczędzanie energii.

Projekt SOCRATES COMENIUS w LO w Piasecznie

Otwarci na świat. Kolejni uczniowie opracowują teraz segmenty związane z dziedzictwem UNESCO oraz ze środowiskiem naturalnym w Gminie Piaseczno. Różnorodność tematyczna wynika z istoty przedsięwzięcia, które ma na celu uświadomienie młodzieży, jak wiele wiedzy możemy zdobyć także poza szkołą. W ramach projektu zarówno nauczyciele jak i uczniowie biorą udział w mobilnościach, czyli wyjazdach zaplanowanych do zrealizowania w ciągu dwóch lat. Jesienią dwoje nauczycieli wzięło udział w spotkaniu partnerskim w Finlandii, wiosną planowane są wizyty we Włoszech i na Litwie. Praca nad projektem daje ogromną satysfakcję zarówno nauczycielom jak i uczniom, pozwala zaangażować się w niekonwencjonalne zadania na rzecz edukacji przy wykorzystaniu zewnętrznych funduszy, daje także możliwość poznania kultury i systemu edukacji w krajach partnerskich. Dzięki takim działaniom uczniowie zyskują szersze spojrzenie na otaczającą ich rzeczywistość, dostrzegają, że poznanie świata odbywać się może nie tylko poprzez wiedzę książkową, ale przede wszystkim przez działanie i otwarcie się na świat i innych ludzi.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje26 stycznia 2011, 00:00,

30 stycznia Bal Karnawałowy w świetlicy OSP w Nowej Woli

Radni, Sołtysi i Rada Sołecka Nowej Woli, Zarząd OSP w Nowej Woli oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli, zapraszają mieszkańców z dziećmi, na BAL KARNAWA£OWY dla dzieci Sołectwa Nowa Wola, który odbędzie się w najbliższą niedzielę 30 stycznia 2011 roku o godz. 15.00 w świetlicy OSP w Nowej Woli. W programie: wizyta Świętego Mikołaja, konkursy dla dzieci, tańce oraz inne niespodzianki. Zapraszamy na Bal.

TYTU£
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Lesznowola