Informacje7 kwietnia 2007, 00:00,

Problemy komunikacyjne na Puławskiej już wkrótce

W naszym prywatnym serwisie już nie raz pisaliśmy Wam o przebudowie ulicy Puławskiej, która rusza na całego po świętach Wielkanocnych. Mieszkańcy powiatu piaseczyńskiego, którzy pracują w Warszawie zastanawiają się, w jaki sposób mają dojeżdżać do pracy. Ulica Puławska po świętach, może stać się codziennym koszmarem mieszkańców naszego regionu. Koszmar ten ma potrwać do grudnia 2007 roku, jednak trzeba brać również pod uwagę przedłużenie terminu zakończenia prac remontowych. Strach się bać…

Jak możemy przeczytać w piątkowym wydaniu Kuriera Południowego (nr 13 6-12 kwietnia 2007): we wtorek 3 kwietnia odbyła się narada w starostwie, w sprawie problemów komunikacyjnych powiatu piaseczyńskiego. Na spotkaniu miano określić perspektywę uruchomienia szybkiej kolei miejskiej na trasie: Czachówek - Zalesie Górne - Piaseczno - Nowa Iwiczna - Warszawa. Dyskusję na konferencji zdominował problem rozwiązań komunikacyjnych w obliczu remontu ulicy Puławskiej. W naszym prywatnym serwisie informacyjnym powiatu piaseczyńskiego, postaramy się streścić Wam dość obszerny artykuł, który ukazał się w gazecie Kurier Południowy.

Podczas wtorkowej konferencji w starostwie, okazało się, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie posiada jeszcze zatwierdzonej organizacji ruchu na czas remontu. Ulica Puławska od połowy kwietnia stanie w korku, a jak się okazuje nikt na razie nikogo nie informuje. Zapewne informacje o objazdach pojawią się dopiero wtedy, gdy Puławska będzie "zakorkowana".

Po szokującej informacji od GDDKiA, przyszła kolej na kolejne niespodzianki podczas konferencji. Piaseczyńscy Samorządowcy chcieli na czas remontu zwiększyć częstotliwość kursowania pociągów, ale niestety władze PKP nie miały dobrych wiadomości. Jak się okazało, w tym samym czasie kolej zapowiedziała, że rozpoczyna przebudowę linii kolejowej i jeden tor do stolicy zostanie wyłączony z ruchu. Na ile: od czerwca do grudnia. Ta wiadomość zaskoczyła nie tylko osoby, które uczestniczyły w tym spotkaniu, ale zapewne zaskoczy wszystkie osoby, które na czas remontu planowały przesiąść się do kolei.

Podczas spotkania padały również kolejne propozycje, np.: tory siekierkowskie (metro II), które jak się okazało są bezużyteczne. Następnie zastanawiali się nad transportem szynowym do Służewca, jednak i ten pomysł został rozwiany przez władze Kolei Mazowieckich. Samorządowcy uświadomili sobie dopiero teraz, jak beznadziejna jest sytuacja i co to może oznaczać dla wielu mieszkańców dojeżdżających codziennie Puławską do pracy.

Podczas rozmowy padła sugestia Burmistrza Piaseczna, aby po prawej stronie ulicy Puławskiej (jadąc w kierunku Warszawy), utworzyć tymczasowy pas ruchu na odcinku od Energetycznej do Kuropatwy. Przedstawiciel Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad obiecał, że przekaże tą sugestię swoim zwierzchnikom. Zobaczymy czy sugestia burmistrza zostanie wzięta pod uwagę i wdrożona w życie. (...)

Każdy z Was mógł przeczytać powyższe streszczenie obszernego artykułu, który ukazał się w gazecie Kurier Południowy, jak sami widzicie spotkanie w starostwie nie przyniosło oczekiwanego przez mieszkańców powiatu piaseczyńskiego rozwiązania. Szkoda tylko, że chociaż projekt rozbudowy ulicy Puławskiej był znany od lat, nikt w tym czasie nie zastanawiał się, jak właśnie poradzić sobie z problemem komunikacyjnym, na trasie o tak dużym natężeniu ruchu. Co zrobią mieszkańcy powiatu po świętach? Teraz na pewno nikt nie chce martwić się na zapas, zwłaszcza, że lada dzień Święta Wielkanocne, jednak problem komunikacyjny jest i dotknie sporą część mieszkańców powiatu piaseczyńskiego. Nie zazdroszczę tym, którzy będą zmagać się z trudem rozbudowy ulicy Puławskiej i staniem w korku. Zapewne okaże się, że część osób, będzie miała bardziej trafione i przydatne pomysły niż mieli to nasi samorządowcy. Czekamy na Wasze komentarze.

Ci, którzy na bieżąco śledzą nasz prywatny serwis informacyjny powiatu piaseczyńskiego, na pewno znają poprzednie informacje na ten temat. Jednak tych, którzy dopiero teraz nas poznali, na pewno zainteresują podobne tematycznie informacje:
- Piaseczno - ulica Puławska ma być szersza (2007-02-10)
- Rozbudowa ulicy Puławskiej: Warszawa – Piaseczno (2007-02-27)
- Rozbudowa drogi na odcinku: Piaseczno - Góra Kalwaria (2007-02-27)
- Przebudowa szosy z Piaseczna do Góry Kalwarii (2007-03-08)
- Przebudowa Puławskiej na granicy Warszawy i Piaseczna (2007-03-13)
- Przebudowa Puławskiej w Piasecznie - warto wiedzieć (2007-03-20)
autor/źródło: Marcin Borkowski - redaktor serwisu powiat piaseczyński Piaseczno

Informacje4 kwietnia 2007, 00:00,

Spór o maszt w Górze Kalwarii - odsłona druga

Zgodnie z obietnicą streszczamy odpowiedź władz gminy na list otwarty w tej sprawie. Burmistrz Barbara Samborska i Przewodniczący Rady Gminy Piotr Szeląg przekonują, że lokalizacja inwestycji wynika ze wskazania inwestora oraz miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Także Wojewódzki Inspektor Sanitarny zapewnia o braku zagrożenia dla okolicznych mieszkańców.

Władze gminy obiecują znaleźć kompromis i rozwianie obaw zaniepokojonych obywateli przypominając jednocześnie o jawności swojej decyzji. Wstęp na sesje Rady Miejskiej ma każdy. Decyzja była podjęta 15 lutego 2006 roku i podana do publicznej wiadomości na stronie internetowej www.bip.gorakalwaria.pl oraz wywieszona na tablicy ogłoszeń.

Informacja w naszym serwisie powiązana tematycznie: spór o maszt przy ulicy Pięknej w Górze Kalwarii.

źródło informacji: gazeta Nad Wisłą
autor/źródło: Katarzyna Schab - redaktor serwisu powiat piaseczyński Góra Kalwaria