Artykuł partnerski11 lutego 2022, 14:30,

Opiekun medyczny – jak zyskać kompleksowe kwalifikacje w tym zawodzie?

W Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej, zapotrzebowanie na opiekunów medycznych rośnie, ponieważ społeczeństwa się starzeją. Jak zostać opiekunem? Jaką szkołę należy ukończyć?

Przewiń w dół aby czytać dalej

Zawód opiekuna medycznego powstał w Polsce w 2007 roku, w odpowiedzi na braki kadrowe wśród  personelu pielęgniarskiego. Zapotrzebowanie na opiekunów jest z roku na rok coraz większe, więc osoby wykształcone w tym kierunku łatwo znajdują pracę - nie tylko w kraju, ale także za granicą.

Czym zajmuje się opiekun medyczny?

Do obowiązków opiekuna medycznego należy wykonywanie czynności opiekuńczo-pielęgnacyjnych, związanych z utrzymaniem higieny, odżywianiem i poruszaniem się, natomiast opiekuńcze ukierunkowane są  na zapewnienie podopiecznemu komfortu i bezpieczeństwa podczas wykonywania codziennych czynności. Do zadań opiekuna należy także współpraca z personelem medycznym oraz terapeutycznym, a także pomoc w trakcie zabiegów rehabilitacyjnych. Poza tym, opiekun zajmuje się także dezynfekcją narzędzi i przyborów, stosowanych podczas wykonywanych zabiegów. Ma też wpływ na proces aktywizacji podopiecznych.

W 2021 roku, zakres kompetencji i uprawnień opiekuna medycznego został poszerzony. Zalicza się do nich: oznaczenie stężenia glukozy we krwi przy pomocy glukometru, prowadzenie dobowej zbiórki moczu i bilansu płynów, żywienie dojelitowe przez PEG, wysokospecjalistyczne świadczenia zdrowotne z zakresu dializoterapii, asystowanie do operacji, pobieranie krwi żylnej, cewnikowanie pacjenta, tlenoterapia, pielęgnacja rurki tracheotomijnej, pielęgnacja wkłucia centralnego, pielęgnacja portu naczyniowego, pielęgnacja wkłucia doszpikowego, wykonywanie iniekcji domięśniowych, odśluzowanie dróg oddechowych oraz prowadzenie przyłóżkowej aktywizacji z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo-symetrycznej w 3 płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – metoda Hoppe.

Opiekunowie medyczni stanowią część systemu opieki zdrowotnej w Polsce.

Szkoła medyczna

Aby uzyskać tytuł opiekuna medycznego i mieć prawo do wykonywania tego zawodu, należy ukończyć dwusemestralną policealną szkołę medyczną. Aby do niej się zapisać, trzeba mieć wykształcenie średnie. Nauka kończy się egzaminem zawodowym, przeprowadzanym przez okręgową komisję egzaminacyjną.

W szkołach medycznych Żak jest to kierunek bezpłatny. Zajęcia odbywają się w trybie stacjonarnym i trwają półtora roku. Po zdaniu egzaminu, uzyskuje się świadectwo, zgodne ze wzorem MEiN oraz certyfikat szkoły, a także kwalifikację zawodową. Świadczenie usług medyczno-pielęgnacyjnych i opiekuńczych osobie chorej i niesamodzielnej (MED.14). Uzyskane certyfikaty to: Działanie systemu pomocy medycznej i opieki zdrowotnej w Polsce oraz Polskie normy sanitarno-epidemiologiczne.

W medycznym studium zawodowym, słuchacze uczą się wykonywania zabiegów medyczno-pielęgnacyjnych i czynności opiekuńczych nad osobą chorą i niesamodzielną oraz języka migowego, aby pomagać również potrzebującym osobom niesłyszącym lub niemówiącym. Poznają także branżowy język obcy, by pracować za granicą lub opiekować się obcojęzycznymi pacjentami przebywającymi w Polsce.

Więcej na temat kształcenia na tym kierunku w szkole medycznej można przeczytać na stronie: https://zak.edu.pl/oferta-edukacyjna/szkoly-medyczne/opiekun-medyczny.

Kursy uzupełniające przydatne w zawodzie

Istnieje także wiele kursów uzupełniających wiedzę i umiejętności, przydatnych w zawodzie opiekuna medycznego. Są to zarówno kursy stacjonarne, jak i prowadzone w trybie online. W szkołach Żak do wyboru są następujące kursy:

• kurs komunikacji z pacjentem (w formie stacjonarnej)
  • kurs odśluzowywania dróg oddechowych, pielęgnacji rurki tracheotomijnej i tlenoterapii (w formie online)
  • kurs aktywizacji przyłóżkowej pacjenta metodą Hoppe (aktywizacja pacjenta z wykorzystaniem elementów gimnastyki osiowo-symetrycznej w 3 płaszczyznach jednocześnie SOS 3D – w formie online)
  • kurs asystowania przy cewnikowaniu pacjenta (w formie online).

Ukończenie ww. kursów pozwala na zwiększenie szansy na zatrudnienie, ponieważ wszelkie dodatkowe umiejętności praktyczne z zakresu opieki są niezwykle cenione przez pracodawców.

autor/źródło: zak.edu.pl

Informacje6 lutego 2022, 07:32,

Czy granola jest dobrym wyborem w porównaniu z innymi produktami zbożowym? Sprawdziliśmy

Sprawdziliśmy kaloryczność granoli. Jeśli chcesz wiedzieć jak ten produkt wypada w prównaniu z innymi produktami zbożowym to koniecznie czytaj dalej.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij. To zainteresuje Twoich znajomych

Granola - kalorie i wartości odżywcze

Granola zawiera 489 kcal na 100g.

Na przykład średniej wielkości granola (45 g) to około 220 kalorii (kcal).

Odpowiada to ok. 9% dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla dorosłego człowieka o średniej wadze i przeciętnej aktywności fizycznej (Przyjęto dzienne zapotrzebowanie w wysokości 2400kcal).

Przeczytaj też: Jakie wartości odżywcze ma kuskusy w porównaniu z innymi produktami zbożowym?

Jednocześnie granola zawiera 13.67g białka, 53.88g węglowodanów oraz 24.31g tłuszczy. Czy to dużo czy mało dowiesz się porównująć te ilości z ilością wartości odżywczych w innych produktach zbożowych. Spójrz na tabele poniżej.

per 100gGranolaMusli
Kalorie489 378
Węglowodany53.88 g63.9 g
Tłuszcze24.31 g6.7 g