Informacje10 listopada 2016, 19:00,

Na drodze do Niepodległości: Legiony Polskie w Czersku i Górze Kalwarii - historia nieznana


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Serdecznie zapraszam na prezentację historyczną pt. Na drodze do Niepodległości: Legiony Polskie w Czersku i Górze Kalwarii - historia nieznana, która odbędzie się 10 listopada 2016 r. o godz. 19.00 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Górze Kalwarii przy ul. Ks. Z. Sajny 1.

NA DRODZE DO NIEPODLEGŁOŚCI: LEGIONY POLSKIE W CZERSKU I GÓRZE KALWARII - HISTORIA NIEZNANA

Przygotowana przez mnie prezentacja ma na celu upamiętnienie 1 Pułku Artylerii Legionów Polskich stacjonującego w Czersku i Górze Kalwarii w czasie I wojny światowej. W 2016 roku mija 100 lat od momentu lokacji w Czersku i Górze Kalwarii legionistów Józefa Piłsudskiego, jest to również 100. rocznica utworzenia garnizonu wojska polskiego w Górze Kalwarii.

Artyleria odegrała ważną rolę na szlaku bojowym Legionów Polskich, uczestniczyła m.in. w walkach pod Rafajłową, Konarami czy Kostiuchniówką. Po odejściu z frontu w listopadzie 1916 roku 1 Pułk Artylerii LP rozlokowano w kilku garnizonach na terenie Królestwa Polskiego, w tym dowództwo pułku umieszczono początkowo w Czersku a następnie w Górze Kalwarii, gdzie znalazł się również I dywizjon. Podczas prezentacji przygotowanej w oparciu o unikatowe zdjęcia i archiwalne dokumenty przedstawiona będzie historia artylerzystów legionowych walczących o niepodległość Polski w I wojnie światowej.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Zaprezentowane zostaną szerzej nieznane zdjęcia, m.in. legionistów transportowanych kolejką wąskotorową z Warszawy do Góry Kalwarii, artylerzystów na kutrze przy nadwiślańskiej plaży, czy też pierwszych polskich żołnierzy w koszarach w Górze Kalwarii. Spotkanie będzie również okazją do pogłębienia wiedzy o historii Góry Kalwarii w okresie Wielkiej Wojny.

zapraszam
Piotr Rytko

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje4 listopada 2016, 20:00,

Zespół KURS zagra na Muzycznym Piątku w Górze Kalwarii


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

4 listopada 2016 roku o godz. 20.00 zapraszamy na Muzyczny Piątek do Góry Kalwarii. Bluesowo będzie się działo w nadchodzący piątek. Na scenie Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii wystąpi, pochodzący z Góry Kalwarii, zespół KURS. Miejsce: Ośrodek Kultury, Białka 9 w Górze Kalwarii. Wstęp wolny.

ZESPÓŁ KURS - MUZYCZNY PIĄTEK W GÓRZE KALWARII

Zespół KURS tworzą: Bartek "Kabul" Kabulski, Michał "Chomik" Kielak, Patryk "Piłsudski" Czabaj, Michał "Misiek" Malinowski. Chłopaki grają ze sobą już jakiś czas, ale zespół sformalizowali całkiem niedawno. Połączyła ich miłość do bluesa. Zaczęli od teledysku do piosenki „Pieśń strudzonego łajdaka”, który na Youtube zobaczyło już ponad trzy tysiące osób. Zapraszamy na piątkowy koncert do Góry Kalwarii.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie