Informacje20 lipca 2018, 08:00,

Miejski Klub Seniora w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Do tej pory 8 klubów seniora funkcjonowało w miejscowościach gminy Piaseczno ale nie w samym mieście. Teraz, osoby starsze będą miały swoje miejsce spotkań w lokalu na terenie zrewitalizowanego dworca PKP.

MIEJSKI KLUB SENIORA W PIASECZNIE

Podpisanie umowy pomiędzy Gminą Piaseczno a Biblioteką Publiczną, która jako jednostka organizacyjna z dużym doświadczeniem we wdrażaniu programów skierowanych do seniorów, prowadzić będzie miejski klub seniora dla około 100 osób, połączone było z prezentacją pomieszczeń znajdujących się na dwóch kondygnacjach zaokrąglonej części piaseczyńskiego dworca.

– Klub Seniora to mówiąc najprościej miejsce spotkań dla osób starszych. Cieszę się bardzo, że pozyskaliśmy środki zewnętrzne na ten cel i że nasi Seniorzy zyskają przestrzeń dedykowaną specjalnie dla nich – mówiła podpisując umowę, wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

Teraz lokale przejdą adaptację na potrzeby klubu, zostaną wyposażone w meble, sprzęt rtv i agd, a nawet ekspres do kawy, o który wnioskowali seniorzy. Na ten cel przeznaczono 185 tys. zł, z czego 150 tys. zł to pozyskana przez gminę dotacja z ministerialnego programu Senior+.

MIEJSKI KLUB SENIORA W PIASECZNIE

– Dworzec jest naszą wizytówką i oknem Piaseczna na świat – mówił na spotkaniu Daniel Putkiewicz, I Zastępca Burmistrza. – Jest to miejsce wyjątkowe i służyło będzie wyjątkowym ludziom, czyli naszym piaseczyńskim seniorom – dodawał.

Wytypowanie właśnie tej lokalizacji na potrzeby klubu seniora, nie jest przypadkowe, gdyż jest to główny węzeł komunikacyjny, gdzie oprócz kolei krzyżują się trasy kilku autobusów w tym 6 linii darmowych. To z pewnością ułatwi seniorom z terenu całego miasta korzystanie z tej placówki.

Dyrektor Biblioteki, Łukasz Załęski, obiecał, że przygotuje seniorom wizualizacje jak to miejsce wyglądał będzie po adaptacji, zaś wiceburmistrz Daniel Putkiewicz zapewniał, że oprócz przekazywanych pomieszczeń o łącznej powierzchni 150 mkw., na zewnątrz zaaranżowany zostanie także ogródek.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

MIEJSKI KLUB SENIORA W PIASECZNIE

– Dziś realizuje się jeden z postulatów Piaseczyńskiej Rady Seniorów: tworzenie miejsc przyjaznych seniorom i ich aktywizacja – nie krył wzruszenia Krzysztof Kasprzycki, opiekun Piaseczyńskiej Rady Seniorów z ramienia urzędu miasta – Ja już wiem, że będzie to pozytywne miejsce na mapie senioralnego Piaseczna. Oprócz Miejskiego Klubu Seniora w gminie funkcjonuje 8 wiejskich klubów seniora przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej oraz Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Centrum Kultury w Piasecznie.

Źródło: UMiG Piaseczno
foto: Biblioteka Publiczna (2 pierwsze zdjęcia) oraz Marcin Borkowski (3 zdjęcie budynku PKP)

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje16 lipca 2018, 08:00,

Osteobus odwiedzi Piaseczno - akcja bezpłatnych badań profilaktycznych


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Fundacja NEUCA dla Zdrowia rozpoczęła kolejny cykl bezpłatnych badań profilaktycznych poświęconych osteoporozie. Z tej okazji, już 16 lipca wszyscy mieszkańcy Piaseczna będą mogli skorzystać z pomocy wykwalifikowanego personelu medycznego i uzyskać fachową poradę.

OSTEOBUS ODWIEDZI PIASECZNO - AKCJA BEZPŁATNYCH BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH

Osteoporoza została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za chorobę cywilizacyjną, nazywaną również „epidemią XXI wieku”. Według statystyk, występuje ona u co 10-tej osoby w populacjach całego świata. Pomimo realnego zagrożenia tą chorobą, wciąż wiele ludzi dowiaduje się o osteoporozie zbyt późno, kiedy możliwości do przeciwdziałania jej efektom są już mocno ograniczone.

Osteoporoza to choroba układu kostnego. Jej najgroźniejszymi następstwami są przede wszystkim pogorszenie się stanu tego układu, a także większa podatność do występowania złamań. To poważne zagrożenie, szczególnie dla osób starszych. W wielu przypadkach, złamania np. w obrębie nasady bliższej kości udowej sprawiają, że pacjenci nieodwracalnie tracą pełną sprawność funkcjonalną, a w skrajnych przypadkach są zmuszeni do długiej rekonwalescencji w łóżku i korzystania z pomocy osób trzecich - komentuje dr hab. prof. nadzw. Marek Żak, specjalista fizjoterapii, autor raportu „Upadki osób starszych - przyczyny i następstwa”.

Wczesne rozpoznanie osteoporozy pozwala na wdrożenie odpowiedniego postępowania leczniczego. W odpowiedzi na tę potrzebę Fundacja NEUCA dla Zdrowia, współpracująca z aptekami działającymi w ramach programu PARTNER+, rozpoczyna akcję bezpłatnych badań profilaktycznych. Wykonywana podczas nich densytometria, umożliwia wykrycie osteoporozy we wczesnym stadium rozwoju, a także pozwala na monitorowanie leczenia i określenia stopnia zaawansowania choroby. Polecana jest osobom po 40 roku życia, u których w rodzinie występowała osteoporoza jak również wszystkim kobietom po 50 roku życia i mężczyznom po 55 roku życia.

Badanie trwa około 7 minut i wykonywane jest przez wykwalifikowany personel, który wcześniej przeprowadza wywiad z pacjentem. Po jego zakończeniu, pacjent otrzyma wydrukowany wynik, a także wskazówki dotyczące profilaktyki osteoporozy.

W profilaktyce osteoporozy najważniejsza jest wczesna diagnostyka i podejmowanie działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka upadku i jego następstw. Bardzo ważne jest także prawidłowe odżywanie się, utrzymywanie odpowiedniej masy ciała, regularna prawidłowo dobrana i wykonywana aktywność fizyczna oraz wyeliminowanie lub znaczne ograniczenie używek takich jak alkohol czy papierosy. Jeśli będziemy pamiętać o przedstawionych powyżej rekomendacjach i stosować się do zaleceń lekarzy, mamy dużą szansę na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia choroby bądź jej negatywnych skutków - dodaje dr hab. prof. nadzw. Marek Żak.

Z badania mogą skorzystać wszyscy zainteresowani. Jedynym przeciwskazaniem do jego wykonania jest ciąża.

Osteobus będzie stacjonował w Piasecznie 16 lipca 2018 roku przy ulicy Puławskiej 30, między godzinami 10.00 a 16.00, przy siedzibie partnera akcji. Następnie ruszy doWarszawy.Udział w badaniu jest bezpłatny, wymagane są jednak wcześniejsze zapisy. Można ich dokonywać w okresie siedmiu dni przed planowanym badaniem pod tym samym adresem, gdzie odbywać się będą badania.

Misją Fundacji NEUCA Dla Zdrowia jest dążenie do poprawy zdrowia i związanej z tym jakości życia społeczeństwa. Fundacja działa na rzecz rozwoju opieki farmaceutycznej i opieki zdrowotnej, udzielając wsparcia na takie cele, jak: poprawa dostępu pacjentów do nowoczesnych form leczenia i rehabilitacji, w tym farmakoterapii; poprawa standardów ochrony zdrowia w grupach szczególnej troski i zagrożonych wykluczeniem społecznym, takich jak bezrobotni, bezdomni, osoby uzależnione, osoby z niepełnosprawnością, samotne; pomoc ofiarom wypadków, zdarzeń losowych i klęsk żywiołowych; promocja profilaktyki i edukacji zdrowotnej; wsparcie edukacji i kształcenia ustawicznego pracowników służby zdrowia.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie