Informacje31 marca 2015, 20:03,

Likwidacja Spółki Infrastrukturalnej Powiatu Piaseczyńskiego

Decyzją Rady Powiatu Piaseczyńskiego powiatowa spółka infrastrukturalna działająca od 2014 roku zostanie przekształcona w Wydział Inwestycji Remontów i Drogownictwa. Samo powołanie spółki wzbudzało wiele pytań i kontrowersji. Nowy Zarząd rekomendował Radzie Powiatu jej likwidację, kierując się przede wszystkim dbałością o publiczne finanse oraz potrzebą uproszczenia procesów decyzyjnych i modelu zarządzania inwestycjami powiatowymi.

Spółka została powołana do życia przez Radę Powiatu ubiegłej kadencji 25 kwietnia 2013 roku. Powstała ona na bazie Zarządu Dróg Powiatowych wykonującego dotychczas działalność w zakresie drogownictwa. Pracownicy ZDP-u w zdecydowanej mierze zostali zatrudnieni w Spółce. Należy przy tym podkreślić, że po powołaniu spółki Zarząd Dróg Powiatowych nadal funkcjonował w strukturze Powiatu, a jego roczne utrzymanie kosztowało podatników ok. 1 225 000 zł.

Jedyną działalnością podejmowaną przez Spółkę jest realizacja zleceń Powiatu. Wynika to z przepisów, które uniemożliwiają jej przyjmowanie zamówień komercyjnych. Dlatego m.in. powoływanie spółek przez powiaty należy do rzadkości. Skutkuje to sytuacją, w której cały dochód Spółki pochodzi z budżetu Powiatu.

Warto podkreślić, że faktury wystawiane przez Spółkę Powiatowi zawierają wartość usługi powiększonej o wartość podatku VAT i zysku Spółki, który zgodnie z uchwałą Rady Powiatu wynosi 5% wartości zamówienia. Zatem, przeciętna usługa realizowana przez Spółkę kosztuje Powiat o 28% wartości zamówienia więcej, niż ta sama usługa realizowana przez pracowników Starostwa lub jego jednostkę organizacyjną.

Likwidacja Spółki Infrastrukturalnej Powiatu Piaseczyńskiego

Spółka ma ograniczone możliwości techniczne i kadrowe (brak specjalistycznego sprzętu i niskie kwalifikacje pracowników), dlatego własnymi siłami jest w stanie realizować tylko proste zlecenia polegające na doraźnej konserwacji pasów drogowych. W przypadku zleceń wymagających profesjonalnego sprzętu i sprawdzonej kadry pracowników Spółka zamawia podwykonawstwo. Wówczas Spółka płaci podwykonawcy wynagrodzenie powiększone o doliczony przez niego podatek VAT, a następnie refakturuje tą usługę Powiatowi, doliczając „swój” VAT.

Tak powstaje kolejny zasadniczy koszt realizowanych przez Powiat inwestycji .Następnie Spółka bilansuje VAT należny z VAT-em naliczonym. Z perspektywy Powiatu taki sposób finansowania inwestycji jest nieracjonalny i niesie ryzyko niegospodarności.

Ważniejsze zlecenia realizowane przez Spółkę to bieżące porządkowanie i konserwowanie pasów drogowych, uzupełnianie ubytków w drogach powiatowych, odśnieżanie dróg powiatowych, remonty mostów w Uwielinach, Tarczynie i ul. Cyraneczki w Józefosławiu. Ostatnie trzy zadania realizowane są przez podwykonawców. W sumie, w ciągu roku funkcjonowania, Spółka otrzymała od Powiatu ok. 10,5 mln złotych, z czego udało się wygenerować ok. 800 tys. złotych „zysku”. Ów „zysk” jest w istocie zwrotem nadwyżki powstałej po rozliczeniu zleceń złożonych przez Starostwo. Dlatego też, z punktu widzenia Powiatu, nie są to „zarobione” dodatkowe środki, które zasilają budżet Powiatu.

Likwidacja Spółki (i Zarządu Dróg Powiatowych) wiąże się z przejęciem jej zadań przez Wydział Inwestycji, Remontów i Drogownictwa Starostwa Powiatowego w Piasecznie. Majątek przekazany Spółce przez Powiat oraz pracownicy, również znajdą się w strukturze Starostwa.

Likwidacja Spółki wiąże się z kosztami ok. 2 tys. zł. Są to opłaty za obsługę notarialną i koszty związane z procedurą sądową. Do tego dochodzi wynagrodzenie likwidatora, które jest porównywalne z wynagrodzeniem prezesa Spółki. Szacuje się, że uproszczenie organizacji pracy przyniesie ok. 1,5 mln złotych oszczędności rocznie i zasadniczo usprawni prowadzenie inwestycji na terenie Powiatu Piaseczyńskiego.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Biuro Promocji Starostwa Powiatowego w Piasecznie

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek na forum http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=26&t=8472
Informacje10 kwietnia 2015, 19:30,

Świeczowisko z Parasolem w Piasecznie

Centrum Kultury Piaseczno zaprasza mieszkańców na ŚWIECZOWISKO, czyli przy herbacie oraz świecach granie i śpiewanie, które odbędzie się 10 kwietnia 2015 roku, o godzinie 19.30 w Centrum Kultury (Tadeusza Kościuszki 49). Wstęp wolny. Zapraszamy mieszkańców na Świeczowisko z Parasolem w Piasecznie.

Świeczowisko z Parasolem w Piasecznie

Redakcja, 16 lipca 2019