Informacje20 sierpnia 2013, 00:00,

Kraina Jeziorki - raj dla poszukiwaczy skarbów


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Znana na całym świecie od 2001 roku zabawa w poszukiwanie skarbów (geocaching) może niebawem rozwinąć się na terenie 10 gmin Krainy Jeziorki, w tym w Piasecznie. Chętnych zapraszamy do spróbowania swoich sił podczas zlotu cyklistów na zamku w Czersku (25 sierpnia). Już dziś powiat piaseczyński jest w czołówce regionów, gdzie aktywność poszukiwaczy skarbów jest szczególnie duża. Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki chce promować swoje atrakcje za pomocą gry, która na świecie ma już 5 mln zwolenników i użytkowników.

KRAINA JEZIORKI RAJ DLA POSZUKIWACZY SKARBÓW

Geocaching! A co to? Geocaching jest zabawą w poszukiwanie „skarbów” za pomocą odbiornika GPS. Ideą przewodnią jest znalezienie ukrytego wcześniej w terenie pojemnika (nazywanego "geocache") i odnotowanie tego faktu na specjalnej stronie internetowej. Geocaching jest zabawą międzynarodową kierowaną do poszukiwaczy przygód w każdym wieku. Jej uczestnicy utrzymują ze sobą kontakty i organizują cykliczne spotkania. Ważna jest również dla nich ochrona środowiska. W Polsce istnieje już powołane do działania w roku 2012 Stowarzyszenie skupiające doświadczonych geocacherów. Celem statutowym Stowarzyszenia Geocaching Polska jest promowanie geocachingu w Polsce. - Chcemy poszerzać krąg pasjonatów geocachingu oraz powiększać ilość skrytek na terenie Polski. Zależy nam na utrzymywaniu i podnoszeniu standardów pracy geocachera, trzymania się zasad zakładania i utrzymywania skrzynek oraz etyki działania. Zależy nam też na rozwoju regionów, na terenie których mieszkamy takich jak Kraina Jeziorki. Promujemy geocaching jako współczesną formę turystyki, przyczyniającą się do zwiększenia ruchu turystów z kraju i zagranicy. Jako stowarzyszenie reprezentujemy geocacherów w kontaktach z urzędami i innymi podmiotami administracji – mówi jeden z miłośników Geocachingu, członek zarządu Stowarzyszenia Geocaching Polska i mieszkaniec Gminy Piaseczno Jan Raczyński. Propagowanie turystyki aktywnej (spacery, nordic walking czy rowery) nie jest jedynym celem tej zabawy. Przewodnią ideą jest przybliżanie lokalnej kultury, historii, ciekawych miejsc, turystycznych atrakcji dzięki silnej współpracy z lokalnymi społecznościami. Dobrym przykładem, jak wykorzystać to narzędzie, jest dzielnica Ursus (http://portal.bpursus.waw.pl/oferta/gra-miejska-gps-interwencje-mapa-cennych-wspomnien-dzielnicy ), gdzie w trakcie akcji promującej ten rodzaj aktywności stworzono swoistą „mapę wspomnień Dzielnicy”. Wybrane miejsca, które warte są szczególnego upamiętnienia, zostały naniesione na mapę, i są obecnie celem wielu lokalnych, ale i zagranicznych wycieczek. Innym bliskim przykładem wykorzystania geocachingu w celu promocji dzielnicy jest projekt wykonany wraz z Urzędem Dzielnicy Bielany. Celem tego projektu było pokazanie „Dzielnicy jakiej nie znamy” czyli zabrania uczestników zabawy do miejsc wartych odwiedzenia i zobaczenia, a jednocześnie takich, które zwykle mijamy bez zwracania na nie uwagi: http://blog.geocaching.pl/2013/01/11/geobielany/

KRAINA JEZIORKI RAJ DLA POSZUKIWACZY SKARBÓW

Kraina Jeziorki. Raj dla geocacherów Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki, które promuje produkt turystyczny pod marką „Kraina Jeziorki. Raj dla rowerzystów” chce także wykorzystać tę coraz popularniejszą zabawę, aby promować szlaki rowerowe w dolinie rzeki Jeziorki oraz walory turystyczne Krainy. – Na początku chcemy pokazać naszym mieszkańcom, że jazda na rowerze nie musi być tylko zaliczaniem kolejnych miejsc i przejechaniem kilkunastu kilometrów i konkretnej trasy, może być czymś więcej. Może być to także przygoda i dodatkowa motywacja, aby wsiąść na rower. Kto z nas nie lubił w młodości czy nie lubi obecnie odkrywać nowych ciekawych miejsc czy bawić się w odkrywcę. Dziś na terenie samego powiatu grójeckiego i piaseczyńskiego mamy do czynienia z ponad 155 aktywnymi skrzynkami geocache. Wierzę, że będą powstawać kolejne. Mieszkańcy złapią bakcyla, a dla osób z zewnątrz będzie to dodatkowy argument, aby tu przybyć i pozwiedzać, wypocząć – mówi Arkadiusz Strzyżewski, członek zarządu Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Zlewni Rzeki Jeziorki i miłośnik roweru. Obecnie na naszym terenie powstały serie tematyczne skrytek poświęcone: rzece Jeziorce, Lasom Chojnowskim, Kolejowej Linii Pilawskiej (Skierniewice - £uków) czy historii piaseczynskich żydów. Powiat piaseczyński na tle województw wypada bardzo dobrze w ilości założonych skrytek. Po Warszawie to drugi powiat z ilością skrytek przypadającą na 1 km2. Powiat grójecki jest 4. Także Gmina Piaseczno zainteresowana jest popularyzacją tej zabawy. W ramach Jarmarku Piaseczyńskiego planowany jest spacer wyjaśniający zasady zabawy dla wszystkich zainteresowanych tą formą zabawy.

Jak zacząć? Najlepiej zacząć od poszukiwania tzw. keszy. Tworzenie nowych skrytek to drugi stopień wtajemniczenia. Lokalizacje stworzonych dotychczas miejsc można znaleźć w internecie na www.geocaching.pl. Potem z pomocą gps lub smartfona ruszamy w teren. Czytając wcześniej opisy innych użytkowników, którym już udało się znaleźć dany skarb można sobie nieco pomóc. - Nie trzeba nawet inwestować w specjalny turystyczny odbiornik gps. Telefon, choć nie jest aż tak precyzyjny, pozwala poczuć magię geocachingu. Należy tylko pamiętać, aby nie niszczyć przyrody i nie śmiecić zwraca uwagę Jan Raczyński. Nie można się też zrażać zbyt szybko. Niektóre skrytki są świetnie zamaskowane, żeby przypadkowi przechodnie ich nie zabrali. Bywają takie skrzynki, które są imitacją przyciętej gałęzi, czy są dziurą w korzeniach starodrzewia i ich odnalezienie może być czasochłonne. Trzeba pamiętać też, żeby wpisać się na listę znalazców, która znajduje się w skrytce oraz o pozostawieniu w niej jakiegoś odpowiedniego gabarytu fanta. Dokładne zapoznanie się z opisem skrytki może być kluczowe w odniesieniu sukcesu. Chcesz dowiedzieć się więcej, przyjedź na spotkanie z doświadczonym geocacherem Janem Raczyńskim, który podczas rowerowego zlotu opowie o tej zabawie. Najbliższy zlot odbędzie się 25 sierpnia na zamku w Czersku. Planowana jest też wycieczka dla miłośników tego rodzaju zabawy podczas Jarmarku Piaseczyńskiego, który odbędzie się w niedzielę 8 września w Parku Miejskim.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Tematy:

Napisz komentarz

Informacje18 sierpnia 2013, 00:00,

Dub vs. Dubstep w Piasecznie - Hivibe Soundsystem oraz Cast Away Pres. Supra


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Lubisz mocne, basowe, elektroniczne brzmienia z pogranicza dubstepu, deep, trap i reggae? Zapraszamy na Dub vs. Dubstep, imprezę na której zagra Hivibe Soundsystem oraz Cast Away Pres. Supra! Impreza odbędzie się we wtorek 20 sierpnia 2013 roku o godz. 20:00 w Barze Mykwa w Piasecznie. Bar Mykwa znajduje się w budynku przy ul. Zgoda 1a (przy parkingu, między Rynkiem a Parkiem) w Piasecznie. Wstęp bezpłatny! Zapraszamy do Mykwy.

Dub vs. Dubstep w Piasecznie - Hivibe Soundsystem oraz Cast Away Pres. Supra

Usłyszycie najbardziej pokręcone elektroniczne kawałki, którego wspólnym mianownikiem będzie mocny bass. Wszystko zaczyna kręcić się wokół dubstepu rozciągając się także na takie obszary muzyczne jak: dub, reggae, trap i deep. Taką mieszankę wybuchową zaproponuje Wam Hivibe Soundsystem – swego czasu producent oraz dj reprezentujący warszawską scenę muzyki reggae, dub i dubstep oraz Cast Away Pres. Supra znakomity i uznany przez europejską scenę producent muzyczny i dj!

Hivibe Soundsystem to niezależny dj, którego fascynacje muzyczne ukierunkowane są w przestrzenne muzyczne klimaty, dlatego pozostaje wierny pochodnym reggae: dub czy dubstep. Hivibe grywał w wielu warszawskich klubach tj.: CDQ, Piekarnia, Jadłodajnia Filozoficzna, Radio Luksemburg (rezydent), Sen Pszczoły, Klinika, Kotły, Babilon, Miasto Gadających Głów (rezydent), Lorelei, Trzy Kolory, Steel Rose i wielu innych. Marzy o zbudowaniu własnego, potężnego soundsystemu. Prace chałupnicze w tym temacie zostały już przez niego zapoczątkowane.

Cast Away Pres. Supra to Dj z Waszych okolic, którego produkcję rozbrzmiewają w całej Europie! Wspierane były przez takie sławy jak: Dash Berlin, Gabriel Batz, Jaytech, Martin Roth, Matt Darey, LTN, The Blizzard, Mark Pledger,The Flyers & Mike Sonar. Jego produkcje są wydawane przez uznane w środowisku muzyki Trance labele, takie jak LW Recordings, Inov8 Recordings czy Alter Ego Music. Do 2011 prowadził swoją własną wytwórnię Terminal Music, wraz z dwoma przyjaciółmi, tj. - Controlwerk (Kuba Heliński) oraz Reiklavik (Bartek Szczurek). Cast Away znany jest z festiwalu Housepital organizowanego przez Martina Rose, na którym występuję od wielu edycji.
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie