Informacje23 grudnia 2008, 00:00,

Konstancin: autobus ZTM linii 710 zderzył się z lokomotywą

16 osób rannych, w tym 2 ciężko, to skutek wypadku, do jakiego doszło w niedzielę wieczorem w Konstancinie-Jeziorna. Autobus linii 710 wjechał pod lokomotywę. Do wypadku doszło 21 grudnia 2008 roku, około godziny 20:30 na przejeździe kolejowym przy ulicy Mirkowskiej w Konstancinie-Jeziornie. Siła zderzenia była tak duża, że strażacy musieli wycinać kierowcę autobusu przy użyciu specjalistycznego sprzętu. Mężczyzna w ciężkim stanie trafił do szpitala. Trzy osoby, w tym kierowca autobusu i maszynista lokomotywy są w stanie ciężkim. Poszkodowani zostali przewiezieni do sześciu różnych szpitali w Warszawie. W akcji ratunkowej, która trwała do późnych godzin nocnych, brało udział pięć jednostek straży pożarnej i kilka karetek pogotowia.

Zderzenie autobusu ZTM z lokomotywą TEM2-233 w Konstancinie-Jeziornie

Przyczyny wypadku nie są na razie znane. Nieoficjalnie mówi się jednak, że kierowca autobusu nie zatrzymał się przed znakiem stop. - Uderzenie w lokomotywę było z boku, a to by oznaczało, że to jednak autobus wjechał na lokomotywę, a nie odwrotnie - tłumaczył reporterowi TVN 24 rzecznik Komendy Stołecznej Policji Marcin Szyndler. - Licznik zatrzymał się na prędkości 41 km/h. To niezbyt dużo, ale jak na prędkość pokonywania przejazdu kolejowego to zdecydowanie zbyt duża prędkość - dodał Szyndler. Na miejsce wypadku przybył także rzecznik MZA Adam Stawicki i zapowiedział pomoc poszkodowanym w wypadku.

Najważniejszą przyczyną wypadków na Mirkowskiej jest, zdaniem mieszkańców Konstancina - brak sygnalizacji świetlnej. U nas w Polsce potrzeba tragedii, żeby coś się zmieniło. Przejazd jest bardzo niebezpieczny. Może, chociaż sygnalizację świetlną zrobią! Albo rozejdzie się po kościach, bo wszyscy przeżyli. Burmistrz Konstancina Marek Skowroński, powiedział tvnwarszawa.pl, że projekt przebudowy drogi jest w tej chwili przygotowywany przez władze powiatu. Przejazd na Mirkowskiej nie jest bardzo ruchliwy, przejeżdżają tam najwyżej cztery pociągi dziennie i dlatego wnioskowali o sygnalizację świetlną. Ale po tym wypadku, władze Konstancina rozważą jeszcze raz, czy nie wnioskować o zapory. ¬ródło informacji: www.tvnwarszawa.pl

Rozmowa na forum mieszkańców powiatu, gdzie znajdziecie zdjęcia oraz linki do relacji filmowych: wypadek autobusu ZTM na przejeździe kolejowym w Konstancinie.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Konstancin

Informacje26 grudnia 2008, 00:00,

TREBUNIE TUTKI - koncert kolęd i pastorałek góralskich

Wójt i Rada Gminy Lesznowola, Proboszcz Parafii w Starej Iwicznej, Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli oraz Sołectwa: Nowa Iwiczna, Stara Iwiczna i Mysiadło serdecznie zapraszają mieszkańców na Koncert Kolęd i Pastorałek Góralskich w wykonaniu zespołu TREBUNIE TUTKI. Koncert odbędzie się w najbliższą niedzielę 28 grudnia 2008 roku o godz. 19:00 w Kościele pw. Zesłania Ducha Świętego w Starej Iwicznej przy ulicy Słonecznej. Zapraszamy na koncert Trebunie Tutki w Starej Iwicznej.

Trebunie Tutki - Kolędowanie

Trebunie Tutki to muzykująca od pokoleń rodzina z Białego Dunajca, która nic nie tracąc ze swego góralskiego charakteru, przeszła ewolucję od kapeli ludowej po zespół koncertujący na największych festiwalach Muzyki Świata w Europie, a także Azji i Ameryce Płn. Trebunie-Tutki jako pierwszy zespół z Polski, wielokrotnie znalazł się w pierwszej dziesiątce prestiżowej World Charts Europe Europejskiej Unii Radiowej. Umiłowanie tradycji i wierność góralszczyźnie nie ogranicza twórczości zespołu. Kreują oryginalne polskie brzmienie. Rozwijając i wzbogacając rdzenną muzykę góralską o nowe melodie i współczesne teksty Krzysztof Trebunia-Tutka tworzy Nową Muzykę Góralską, która nie jest zaprzeczeniem tradycyjnej - podhalańskiej, ale jej naturalną kontynuacją. Charakterystyczne aranżacje zespołu opierają się na wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, skali góralskiej, specyficznym stylu wykonawczym. Więcej informacji o zespole Trebunie Tutki znajdziecie na ich stronie: www.trebunie.pl
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Lesznowola
Tematy:Lesznowola