Informacje27 czerwca 2008, 00:00,

Koncert szwedzkiego chóru Vasbykoren w Gminie Piaseczno

W dniach 26-29 czerwca 2008 r. Piaseczno odwiedzi chór Vasbykoren z partnerskiej Gminy Upplands Vasby ze Szwecji. W roli gospodarzy przyjmujących gości w imieniu Gminy Piaseczno wystąpi Chór Liturgiczny Parafii NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym. Zapraszamy serdecznie wszystkich mieszkańców, na koncerty Chóru Vasbykoren, który prezentuje bardzo różnorodny repertuar z zakresu muzyki: ludowej, sakralnej, popularnej, jazzowej, blues, gospel.

Koncerty Chóru Vasbykoren odbędą się w terminach:

27 czerwca 2008 roku w godzinach od 10:00 do 10:45 - sala konferencyjna Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno.
28 czerwca 2008 roku w godzinach od 14:00 do 15:00 - duża muszla koncertowa w parku rozrywki w Powsinie, ul. Borowików, natomiast w godzinach od 19:30 do 20:15 - Kościół p.w. Św. Anny w Piasecznie.
29 czerwca 2008 roku o godzinie 10:30 - udział we Mszy Św. oraz koncert po mszy w kościele parafialnym w Zalesiu Dolnym.

Vasbykoren to chór amatorski działający przy urzędzie gminy Upplands Vasby. Jest to chór mieszany złożony z ok.30 os w średnim wieku, zjednoczonych zamiłowaniem do śpiewu i pochodzących z Upplands Vasby i okolic. Wszyscy członkowie chóru to radośni amatorzy, nieustający w wysiłkach aby śpiewać profesjonalnie i razem dobrze się bawić i poszerzać swoją wiedzę muzyczną. Działalność chóru jest silnie związana z życiem kulturalnym w Upplands Vasby. Występy organizowane są z okazji miejscowych świąt i uroczystości, w kościołach, galeriach, halach sportowych, salach koncertowych oraz na powietrzu. Chór powstał w 1973 roku jako chór przeznaczony dla pracowników gminy. Od 1983 roku do dnia dzisiejszego chór Vasbykoren, prowadzi dyrygent Mats Galnander.

Najważniejsze wydarzenia z historii szwedzkiego chóru Vasbykoren:
1994 rok koncerty jubileuszowe upamiętniające pierwsze 20 lat wspólnego śpiewania; w 1995 roku chór Vasbykoren, brał udział w koncercie z okazji 50. rocznicy Organizacji Narodów Zjednoczonych;
1996 rok Mats Gålnander otrzymał nagrodę od gminy Upplands Väsby za pełne entuzjazmu przewodzenie chórowi;
1998 rok chór otrzymał stypendium od Upplands Väsby za "zdumiewające postępy" w chórze i za "bogaty i profesjonalnie wykonywany repertuar";
1998 rok chór Vasbykoren, został wyznaczony do wykonania, po raz pierwszy, utworu napisanego specjalnie dla niego na największym dorocznym spotkaniu chórów w Szwecji;
2002 rok Vasbykoren, brał udział w obchodach 50-lecia Upplands Väsby;
2003 rok występował razem z dwom innymi chórami podczas mszy ze szwedzką muzyką ludową;
1998-2005 rok chór Vasbykoren, brał udział w kolejnych edycjach Festiwalu Ludzi Europy odbywających się w różnych krajach europejskich.
autor/źródło: Małgorzata Idaczek - Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

Informacje27 czerwca 2008, 00:00,

OTWARTY TURNIEJ £UCZNICZY NA ZAMKU W CZERSKU

Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Urząd Miasta i Gminy Góra Kalwaria oraz Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii serdecznie zapraszają do Zamku w Czersku na I OTWARTY TURNIEJ £UCZNICZY. Turniej w Czersku odbędzie się w najbliższy weekend, w dniach 28-29 czerwca 2008 roku, w godzinach od 11:00 do 16:00. Pod opieką rycerzy i łuczników, każdy będzie mógł sprawdzić jak celne ma oko i pewną rękę w strzelaniu z łuku i kuszy do celu. Dla najlepszych zawodników przewidziane zostały nagrody.

TURNIEJ £UCZNICZY NA ZAMKU W CZERSKU

Turniej £uczniczy na Zamku w Czersku: w sobotę i niedziele, rywalizacja gości odwiedzających dawną stolicę Mazowsza i towarzyszące temu pokazy rzemiosł średniowiecznych i walk rycerskich, ożywią mury starego zamczyska. Organizatorzy zapraszają do odwiedzenia imprezy i nie unikanie czekających na Was wyzwań, które na pewno dostarczą wszystkim miłych wrażeń. Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości z okolic na I otwarty Turniej £uczniczy w Czersku.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców Góra Kalwaria Czersk