Informacje1 sierpnia 2014, 21:30,

KANAŁ w Kinie Plenerowym w Konstancinie-Jeziornie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Konstanciński Dom Kultury zaprasza mieszkańców do Kina Plenerowego w Konstancinie-Jeziornie. Najbliższy seans filmowy odbędzie się 1 sierpnia 2014 roku o godz. 21.45, podczas którego będzie można obejrzeć film pt. Kanał w reż. Andrzeja Wajdy. Miejsce: Park Zdrojowy Amfiteatr w Konstancinie. Wstęp wolny. Zapraszamy do Kina Plenerowego w Konstancinie.

KANAŁ w Kinie Plenerowym w Konstancinie-Jeziornie

KANAŁ - Powstanie Warszawskie. Tragiczne losy żołnierzy oddziału AK, którzy z pozycji na Mokotowie usiłują przedostać się kanałami do walczącego jeszcze Śródmieścia. Wszystkich czeka śmierć. Dowódca "Zadra" wraca do kanału, bo oszukany przez tchórzliwego "Kulę" zostawił za sobą swój oddział. "Mądry" załamuje się, wychodzi przez właz i zostaje rozstrzelany przez Niemców. Halinka popełnia samobójstwo, "Smukły" ginie rozbrajając granaty. Ciężko ranny "Korab" i "Stokrotka" docierają resztkami sił do Wisły, ale drogę zagradza im zamykająca kanał żelazna krata.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje1 sierpnia 2014, 20:00,

Spektakl Pamiętam tamten sierpień


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

1 sierpnia 2014 roku, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy na spektakl teatralno-muzyczny w wykonaniu aktorów Teatru Podmiejskiego. Przedstawienie pt.: Pamiętam tamten sierpień, rozpocznie się o godz. 20.00 w wyjątkowym miejscu - na terenie dawnej posesji rodziny Zawadzkich, tu gdzie pisane były m.in. "Kamienie na szaniec", w Zalesiu Dolnym przy ul. Królowej Jadwigi 11. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego przy współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie oraz Biurem Promocji i Informacji Gminy Piaseczno. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Gminy Piaseczno. Patronat nad Festiwalem Otwarte Ogrody objął Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis.

Spektakl Pamiętam tamten sierpień

Czym jest "Pamiętam tamten sierpień"? Poprawką z historii? Dla wielu. Zbiorem znanych (i mniej znanych) melodii z czasów niemieckiej okupacji? Bez wątpienia. Bolesnym wspomnieniem? Najpewniej. Główny bohater, profesor Warszawski (w tej roli znany aktor Janusz Leśniewski) mówi do swoich wychowanków: "Historia to jakby... wspomnienia." Ta, bez wątpienia niepełna definicja, ma wywołać w uczniach proste skojarzenie i potrzebę sięgnięcia wstecz. Stąd już blisko do korzeni; własnych i cudzych. Scenarzysta widowiska i reżyser, Konrad Materna sięgnął po poezję czasu wojny, ale nie wsparł się jedynie na wielkich nazwiskach, przeciwnie, obok Międzyrzeckiego, Baczyńskiego i Gajcego świeżo brzmią strofy Zdzisława Stroińskiego i "Ziutka" Szczepańskiego, autora dwóch z dziesięciu śpiewanych przez zespół Teatru Podmiejskiego pieśni. Całość Materna uzupełnia własną poezją i prozą, która spaja poszczególne części utworu. W spektaklu udział biorą aktorzy: Janusz Leśniewski, Tomasz Traczyński i Maciej Wilk, pieśniarka Anna Materna, adeptka Małgorzata Jurek oraz sam reżyser. Głównym przesłaniem twórców widowiska jest cytat zaczerpnięty z jednego z artykułów autora "Pamiętam tamten sierpień", który brzmi: "Koniec historii początkiem nicości". Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż miejscem w którym odbędzie się spektakl jest ogród otaczający rodzinny dom Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", słynnego dowódcy "Szarych Szeregów". Impreza stanowi jeden z punktów programu Festiwalu Otwarte Ogrody.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie