Informacje1 sierpnia 2014, 20:00,

Spektakl Pamiętam tamten sierpień

1 sierpnia 2014 roku, w 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy na spektakl teatralno-muzyczny w wykonaniu aktorów Teatru Podmiejskiego. Przedstawienie pt.: Pamiętam tamten sierpień, rozpocznie się o godz. 20.00 w wyjątkowym miejscu - na terenie dawnej posesji rodziny Zawadzkich, tu gdzie pisane były m.in. "Kamienie na szaniec", w Zalesiu Dolnym przy ul. Królowej Jadwigi 11. Organizatorem wydarzenia jest Towarzystwo Przyjaciół Zalesia Dolnego przy współpracy z Centrum Kultury w Piasecznie oraz Biurem Promocji i Informacji Gminy Piaseczno. Wydarzenie dofinansowane jest ze środków Gminy Piaseczno. Patronat nad Festiwalem Otwarte Ogrody objął Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno Zdzisław Lis.

Spektakl Pamiętam tamten sierpień

Czym jest "Pamiętam tamten sierpień"? Poprawką z historii? Dla wielu. Zbiorem znanych (i mniej znanych) melodii z czasów niemieckiej okupacji? Bez wątpienia. Bolesnym wspomnieniem? Najpewniej. Główny bohater, profesor Warszawski (w tej roli znany aktor Janusz Leśniewski) mówi do swoich wychowanków: "Historia to jakby... wspomnienia." Ta, bez wątpienia niepełna definicja, ma wywołać w uczniach proste skojarzenie i potrzebę sięgnięcia wstecz. Stąd już blisko do korzeni; własnych i cudzych. Scenarzysta widowiska i reżyser, Konrad Materna sięgnął po poezję czasu wojny, ale nie wsparł się jedynie na wielkich nazwiskach, przeciwnie, obok Międzyrzeckiego, Baczyńskiego i Gajcego świeżo brzmią strofy Zdzisława Stroińskiego i "Ziutka" Szczepańskiego, autora dwóch z dziesięciu śpiewanych przez zespół Teatru Podmiejskiego pieśni. Całość Materna uzupełnia własną poezją i prozą, która spaja poszczególne części utworu. W spektaklu udział biorą aktorzy: Janusz Leśniewski, Tomasz Traczyński i Maciej Wilk, pieśniarka Anna Materna, adeptka Małgorzata Jurek oraz sam reżyser. Głównym przesłaniem twórców widowiska jest cytat zaczerpnięty z jednego z artykułów autora "Pamiętam tamten sierpień", który brzmi: "Koniec historii początkiem nicości". Na szczególne podkreślenie zasługuje fakt, iż miejscem w którym odbędzie się spektakl jest ogród otaczający rodzinny dom Tadeusza Zawadzkiego "Zośki", słynnego dowódcy "Szarych Szeregów". Impreza stanowi jeden z punktów programu Festiwalu Otwarte Ogrody.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Informacje1 sierpnia 2014, 21:30,

Film Chce się żyć - Wakacyjne Kino Plenerowe w Piasecznie

1 sierpnia 2014 roku o godz. 21.30 na parkingu przy ul. Sierakowskiego rozpocznie się piątky pokaz filmowy w piaseczyńskim, wakacyjnym Kinie Plenerowym. Zachęcamy do przyjścia z własnym krzesełkiem czy leżakiem. Tym razem, będzie można obejrzeć film pt.: Chce się żyć. Zapraszamy na wakacyjne kino plenerowe w Piasecznie.

Film Chce się żyć - Wakacyjne Kino Plenerowe w Piasecznie

CHCE SIĘ ŻYĆ - Kiedy Mateusz (Dawid Ogrodnik) przyszedł na świat, lekarze wydali na niego wyrok, uznając go za "roślinę". Jednak rodzice chłopca (Arkadiusz Jakubik i Dorota Kolak) nigdy nie pogodzili się z diagnozą, wierząc, że mimo problemów z komunikacją, ich syn jest w pełni sprawny intelektualnie. Mateusz dorasta otoczony troską i miłością, zyskując wiernego przyjaciela - mieszkającą w sąsiedztwie Ankę (Anna Karczmarczyk). Jednak los sprawia, że musi rozłączyć się z rodziną i trafia do specjalistycznego ośrodka. Z dala od bliskich podejmuje trudną walkę o godność i prawo do normalnego życia. Sytuacja Mateusza zmieni się, kiedy do placówki trafi młoda wolontariuszka (Katarzyna Zawadzka), a on sam przyciągnie uwagę lekarki (Anna Nehrebecka), która pracuje nad eksperymentalnymi metodami leczenia.