Artykuł partnerski25 października 2019, 09:57,

Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki?

Precyzyjne oświetlenie łazienki wymaga użycia co najmniej kilku źródeł światła. Dla zachowania funkcjonalności duże znaczenie ma również moc żarówek i barwa światła.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Zamiast tradycyjnych żarówek żarowych warto oświetlić łazienkę LED-ami

Dobre oświetlenie łazienki wpływa nie tylko na wygląd i panującą w pomieszczeniu atmosferę, ale przede wszystkim na funkcjonalność. To właśnie w łazience wykonujemy mnóstwo precyzyjnych czynności pielęgnacyjnych. Bez dobrego światła ich realizacja może być znacznie utrudniona, a czasem wręcz niemożliwa.

LED-y zamiast tradycyjnych żarówek

Zamiast tradycyjnych żarówek żarowych warto oświetlić łazienkę LED-ami. Dlaczego? LED-y są nie tylko trwałe (mogą świecić nawet przez 30 000 godzin!) i energooszczędne (tradycyjna świetlówka w ciągu godziny zużywa około 70W, ledowa tylko 9-10W). Wyróżniają się również bardzo wysokim wskaźnikiem oddania barw. A to, w przypadku czynności kosmetycznych (np. nakładania makijażu) jest ogromnie ważne.

Jak precyzyjnie oświetlić łazienkę — praktyczne rady

  • Oświetlenie łazienki warto podzielić na trzy strefy: oświetlenie ogólne (górne), funkcyjne (boczne) oraz dodatkowe, pełniące funkcję dekoracyjną.

  • Wybierając lampę, która posłuży za główne źródło światła, zrezygnuj z wiszących modeli. Mogą krępować ruchy i ograniczać funkcjonalność. Przyjęło się, że do ogólnego oświetlenia łazienki o powierzchni 6m2 potrzeba żarówki o mocy 75W (w przypadku żarówki LED będzie to 8 - 10W i 800 - 1100 lumenów).

  • Oświetlenie funkcyjne zazwyczaj umieszcza się nad lustrem i/lub z jego boków (w odległości 5-10 cm od jego ram). Najlepszym wyborem będą tu kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami.

  • Aby osiągnąć najlepszy efekt, moc żarówki umieszczonej obok lustra powinna wynosić 40 - 60W (w przypadku żarówki LED będzie 4 - 8W i 300 - 800 lumenów). Pamiętaj również, aby nie umieszczać źródeł światła naprzeciw lustra. Refleksy i odbicia znacznie utrudnią oglądanie swojego odbicia.

  • W dużych łazienkach świetne efekty daje montaż oświetlenia dekoracyjnego. Najlepszy efekt zapewni umieszczenie źródeł światła we wnękach, na podłodze, okolicach półek czy na dole wanny. Do oświetlenia dekoracyjnego najlepszym wyborem okażą się żarówki o niewielkiej mocy i ciepłej barwie światła. Dzięki nim w pomieszczeniu zapanuje niezwykła atmosfera sprzyjająca relaksowi i wyciszeniu.

  • Aby wiernie odzwierciedlić kolory, wybierz żarówki o neutralnej barwie światła (przedział między 3300-5300 K). Jeśli wybierzesz te o ciepłym odcieniu, światło będzie lekko żółtawe, a łazienka stanie się przytulna i ciepła. Taki odcień nie utrudni jednak wykonywania czynności pielęgnacyjnych czy kosmetycznych. Jeśli użyjesz żarówek o chłodnej barwie, pomieszczenie wyda się sterylne i surowe. Takie światło będzie wyglądać dobrze przede wszystkim w bardzo nowoczesnych wnętrzach.

Źródło: https://www.unilight.com.pl

autor/źródło: unilight.com.pl

Napisz komentarz

Popularny: 1300 odsłonInformacje23 października 2019, 10:38,

Zmiany w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno. Część wydziałów trafi do innego budynku

Zmiany w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno. Część wydziałów trafi do innego budynku

Wydziały i jednostki Urzędu Miasta i Gminy Piaseczno, które do tej pory miały siedzibę przy ul. Wojska Polskiego 54, przenoszą się do nowego budynku przy ul. Świętojańskiej 5a.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
W związku z przeprowadzką wydziały nie będą przyjmowały interesantów

W nowym obiekcie od 24 października 2019 roku będzie funkcjonował Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, a od 28 października także Wydział Gospodarki Odpadami, Wydział Ochrony Środowiska i Gospodarki Rolnej, Referat Zarządzania Kryzysowego, Spraw Obronnych i Ochrony Przeciwpożarowej.

W dniach 25–28 października w związku z przeprowadzką wydziały te nie będą przyjmowały interesantów, a sprawy będą przyjmowane w kancelarii w urzędzie przy ul. Kościuszki 5.

Obiekt, który ma 1512 mkw. powierzchni, został wynajęty na czas nieokreślony z rocznym okresem wypowiedzenia. Mimo że jest o pięćdziesiąt procent większy od dotychczasowej powierzchni najmu w biurowcu przy ul. Wojska Polskiego, cena za wynajem jest o blisko 100 tys. zł netto rocznie niższa. Stąd decyzja o przeprowadzce.

Biurowiec ma wewnętrzny parking, z którego zostanie wydzielona część wyłącznie dla potrzeb interesantów. Numery telefonów, zarówno do MGOPS, jak i do przeniesionych wydziałów urzędu, pozostają niezmienione.

autor/źródło: piaseczno.eu

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie