Informacje3 września 2013, 00:00,

Czytanie dzieł Aleksandra Fredry w Piasecznie

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno oraz Centrum Kultury w Piasecznie zapraszają na NARODOWE CZYTANIE DZIE£ ALEKSANDRA FREDRY, które odbędzie się w sobotę 7 września 2013 roku w godz. 15.00-17.00. Miejsce: scena Centrum Kultury, która jest rozstawiona na Placu Piłsudskiego w Piasecznie. Narodowe Czytanie to zainicjowana w 2012 r. przez prezydenta RP Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. Czytanie zostało nazwane „narodowym", aby podkreślić jego powszechny i egalitarny charakter. Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Czytanie dzieł Aleksandra Fredry w Piasecznie

Bronisław Komorowski Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Chciałbym zaprosić wszystkich Państwa do lektury dzieł Aleksandra Fredry, najwybitniejszego polskiego komediopisarza, poety, autora pamiętników, od którego narodzin mija właśnie dwieście dwadzieścia lat. Znakomity obserwator, niezrównany mistrz ciętej riposty, stworzył szereg postaci oraz sytuacji, z których od dziesięcioleci uczymy się Polski i Polaków. Na rodaków spoglądał z humorem, czasem ironią, ale i pogłębioną refleksją, zadumą. Tę rozpiętość, którą nietrudno odnaleźć w jego dziełach, warto wydobyć właśnie dzisiaj, gdy potrzeba nam lekkości, krytycznego spojrzenia, mądrego dystansu. Bo Fredro ukazuje polskie społeczeństwo takie, jakim ono było – z zaletami i wadami, bez upiększeń, zakłamań. Ale Cześnik Raptusiewicz, Aniela Dobrójska, Pan Jowialski to nie tylko książkowe postaci, to my sami, Polacy z bogatą historią, wielką duszą i fantazją.

Czytanie dzieł Aleksandra Fredry w Piasecznie

Aleksander Fredro obecny jest w świadomości Polaków od pokoleń. Jego utwory poznajemy już jako dzieci – któż z nas nie zna bajki Paweł i Gaweł – potem omawiamy je w szkole, wracamy do nich jako ludzie dorośli. Mówimy Fredrą, znamy jego bohaterów, to wyróżnia nas jako obywateli tego samego narodu. Od lat Fredro jest wystawiany na scenie, ekranizowany, ale przecież można go również czytać z rodziną, znajomymi, wspólnie albo w pojedynkę, z podziałem na role lub bez, w parku, w ogrodzie, w domu. Bo warto czytać dramaty, które od staropolszczyzny przez romantyzm po współczesność kształtują obraz polskiej kultury, tworzą pewien kod kulturowy, który jako Polacy bardzo dobrze rozumiemy. Albowiem kultura w piękny sposób łączy tradycję z przyszłością, zbliża pokolenia, stając się okazją do rozmowy i spędzania razem czasu przez dzieci, rodziców, dziadków. Narodowe Czytanie przypomina o tym, że formują nas te same lektury. Tak więc wspólne czytanie wybitnych autorów piszących fantastycznie o Polakach i Polsce wzmacnia nasze poczucie jedności. Niech zatem 7 września 2013 roku będzie radosnym spotkaniem z komediami Fredry, z jego piękną polszczyzną i ponadczasowym dowcipem. Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu dzieł Aleksandra Fredry!
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje3 września 2013, 00:00,

CYRK KORONA WYST¡PI W GÓRZE KALWARII

7 września 2013 roku o godz. 16.00 Cyrk Korona we współpracy z najlepszymi choreografami i artystami z całego świata wystąpi w Górze Kalwarii i przedstawi nowe widowisko pt. Fabryka Śmiechu. Namiot będzie rozstawiony na Targowisku przy ul. Mariańskiej w Górze Kalwarii. Bilety można kupić przez stronę internetową Cyrku Korona: www.cyrk-korona.com.pl

CYRK KORONA WYST¡PI W GÓRZE KALWARII

Nazwa programu "Fabryka Śmiechu" jest nawiązaniem do radości, uśmiechu oraz humoru niesionego przez cyrkowych aktorów. Spektakularne widowisko zostało stworzone w taki sposób, by docierało do odbiorców w każdym wieku. W widowisku występują utalentowani artyści z Hiszpanii, Włoch, Czech, Ukrainy, Wielkiej Brytanii, oraz Polski. Na scenie królują kolorowe kostiumy, nowoczesne światła, współgrająca z występami muzyka, oraz sprawność i sztuka cyrkowa na najwyższym światowym poziomie. Wszystko to składa się na spektakl pełen niezwykłych, zaskakujących, a momentami nawet szokujących pokazów.

CYRK KORONA WYST¡PI W GÓRZE KALWARII

Publiczność na scenie Cyrku Korona będzie mogła podziwiać utalentowanych aktorów cyrkowych z różnych zakątków świata. Wśród tegorocznych propozycji programowych znalazły się m.in: pokaz ekwilibrystyczny na wałkach, tajemnicze transformacje, ring trapez, napowietrzne akrobacje w sieciach, oraz wspaniali polscy komicy - Mr. Chap, oraz debiutujący Mr. Hot Dog.

CYRK KORONA WYST¡PI W GÓRZE KALWARII

Jak na prawdziwy cyrk przystało, nie zabrało atrakcji dla miłośników zwierząt! Po raz pierwszy w Polsce można będzie oglądać iluzję z udziałem białego tygrysa. Ponadto wystąpią: białe lwy, uchatki kalifornijskie, wielbłądy, konie arabskie, coby i fryzyjskie, zebry, lamy, dromadery, kuce, małpy, byk szkocki, oraz kozy, gęsi, koguty. Takiego widowiska nie można przegapić!
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Góra Kalwaria