Informacje9 maja 2008, 00:00,

Bornus Consort Piaseczyńska Wiosna Muzyczna Piaseczno

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Piaseczno i Parafia Świętej Anny w Piasecznie serdecznie zapraszają na VIII Piaseczyńską Wiosnę Muzyczną. Koncerty odbywać się będą w kolejne niedziele maja: 11, 18 i 25 maja 2008 roku. W najbliższą niedzielę 11 maja 2008 roku, o godzinie 19:30 w Kościele Św. Anny w Piasecznie (Plac Piłsudskiego), odbędzie się pierwszy koncert w ramach Piaseczyńskiej Wiosny Muzycznej. Zagra zespół wokalny BORNUS CONSORT - Hymny o Świętych Polskich. Wstęp wolny. Informację otrzymaliśmy od Katarzyny Hernik z Ośrodka Kultury w Piasecznie, w ramach naszej współpracy (współpracują z nami).

Bornus Consort Piaseczyńska Wiosna Muzyczna Piaseczno 2008

Przed wieloma laty, śpiewacy Bornus Consort, jako pierwsi w Polsce, podjęli próbę historycznej rekonstrukcji brzmienia dawnego zespołu wokalnego. W swojej pracy korzystali z dostępnej w Europie wiedzy historycznej, wzbogaconej o własne badania nad traktatami, muzycznymi zapisami rękopiśmiennymi i starodrukami. Pionierskie wykonania polskiej muzyki przełomu XVI i XVII wieku weszły dziś do kanonu polskiej fonografii. Bornus Consort występuje w składzie: Robert Lawaty (kontratenor, baryton), Robert Pożarski (tenor), Marcin Bornus Szczyciński (baryton), Mirosław Borczyński (bas), Stanisław Szczyciński (bas), Cezary Szyfman (baryton).

Zainteresowania Bornus Consort, stopniowo ewoluowały w kierunku muzyki wcześniejszej. Pierwszym znaczącym przedsięwzięciem w muzyce średniowiecznej było wystawienie w Teatrze Wielkim w Warszawie w 1984 roku XIII-wiecznego dramatu liturgicznego Ludus Danielis. Spektakl ten, grany stukrotnie w całej Europie, był początkiem intensywnych poszukiwań w tej dziedzinie. Dziś zespół zajmuje się głównie monodią liturgiczną XIII stulecia. Pogłębiona praca nad średniowiecznymi technikami wokalnymi, studia nad modalnością, czyli zapomnianą w kulturze zachodniej sztuką śpiewu jednogłosowego, ścisła współpraca ze śpiewakami tradycyjnymi, poznawanie żywych tradycyjnych liturgii i sposobów ich śpiewania, ukazało śpiewakom zupełnie nową perspektywę podejścia do sztuki wokalnej w ogólności. Bogatsi w te doświadczenia, powracają niekiedy do wielogłosowej muzyki późniejszej, uzyskując z reguły nowy i wciąż zaskakujący kształt dzieł. Zapraszamy na koncert Bornus Consort w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje10 maja 2008, 00:00,

Teatr Narwal - KOPCIUSZEK - Bajkowa Niedziela Piaseczno

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Piaseczno w ramach Bajkowej Niedzieli dla Maluchów przygotował spektakl dla dzieci pod tytułem: KOPCIUSZEK, według Jana Brzechwy w wykonaniu artystów Teatru Narwal z Białegostoku. Bajkowa Niedziela odbędzie się w najbliższą niedzielę 11 maja 2008 roku, o godzinie 16:00 w sali Ośrodka Kultury przy ul. Kościuszki 49 w Piasecznie. Wstęp na spektakl 10 złotych. Informację otrzymaliśmy od Katarzyny Hernik z piaseczyńskiego Ośrodka Kultury (współpracują z nami).

Spektakl Kopciuszek w Piasecznie. Czy pamiętacie Kopciuszka? To stara i dobrze znana baśń, jednak przez jej świetność wciąż jest opowiadana. Dlatego nie zabrakło tej bajki w repertuarze Bajkowej Niedzieli. Kopciuszek to bajka, która opowiada o marzeniach Kopciuszka. Zła macocha i jej córki dręczą biedną sierotę, lecz los daje dziewczynie jedyną szansę. Gdy bezlitosny zegar wybije północ, kończy się wyjątkowy bal. Zakochany książę nie ustaje jednak w poszukiwaniach pięknej nieznajomej. Od dawna cała okolica czeka na wielki bal u królewicza. Nadchodzi wreszcie szumnie zapowiadany wieczór. Odjeżdża już powóz z wystrojonymi pannami - siostrami baśniowej bohaterki, a śliczny, pokorny, smutny Kopciuszek zostaje w domu przy codziennych żmudnych obowiązkach. Ale od czego w bajkach są dobre wróżki i ich czarodziejska moc? Oto, niespodziewanie, Kopciuszek ubrany w przepiękną suknię znajdzie się na sali balowej... Teatr Narwal, opowie ją tradycyjnie, ale bardzo zabawnie. Przekonają tym samym młodych widzów, że teatr jest wspaniałą zabawą. Zapraszamy na spektakl Kopciuszek do MGOK w Piasecznie.
autor/źródło: Marcin Borkowski - prywatny serwis e-mieszkańców gminy Piaseczno