Informacje21 lipca 2016, 17:53,

Ze względu na ŚDM w całej Polsce obowiązuje pierwszy stopień alarmowy Alfa oraz drugi stopień alarmowy CRP Bravo

Działając na podstawie art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 10 czerwca 2016 roku o działaniach antyterrorystycznych (Dz.U. 2016, poz. 904) Prezes Rady Ministrów Beata Szydło podpisała Zarządzenie Nr 96 w sprawie wprowadzenia stopni alarmowych.

Zgodnie z art. 15 ust 1 wspomnianej powyżej ustawy w przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych:
1) pierwszy stopień alarmowy (stopień ALFA);
2) drugi stopień alarmowy (stopień BRAVO);
3) trzeci stopień alarmowy (stopień CHARLIE);
4) czwarty stopień alarmowy (stopień DELTA).

W przypadku zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, dotyczącego systemów teleinformatycznych organów administracji publicznej lub systemów teleinformatycznych wchodzących w skład infrastruktury krytycznej albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych CR P:
1) pierwszy stopień alarmowy CRP (stopień ALFA–CRP);
2) drugi stopień alarmowy CRP (stopień BRAVO–CRP);
3) trzeci stopień alarmowy CRP (stopień CHARLIE–CRP);
4) czwarty stopień alarmowy CRP (stopień DELTA–CRP).

Obecnie wprowadzono stopnie ALFA oraz Bravo – CRP. Jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie obowiązują one od godziny 00.00 dnia 20 lipca br. do 1 sierpnia 2016 roku do godziny 23:59.

ZE WZGLĘDU NA ŚDM W CAŁEJ POLSCE OBOWIĄZUJE PIERWSZY STOPIEŃ ALARMOWY ALFA ORAZ DRUGI STOPIEŃ ALARMOWY CRP BRAVO

Wprowadzenie pierwszego stopnia alarmowego ALFA ma charakter ogólnego ostrzeżenia, które zobowiązuje administrację publiczną między innymi szczebla powiatu i gminy do wykonania określonych zadań. W urzędach gmin oraz w Starostwie Powiatowym w Piasecznie administracja przygotowana jest do wprowadzenia stopni alarmowych i wykonywać będzie zadania zgodnie z dokumentacją o nazwie „ Moduły zadaniowe dla stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE, DELTA”, zatwierdzoną przez Wojewodę Mazowieckiego.

Zadania określone w ramach stopni alarmowych są to działania porządkowo-ochronne realizowane w celu przeciwdziałania i minimalizacji skutków ataków terrorystycznych lub sabotażowych i polegają na skoordynowanym działaniu instytucji i organów administracji publicznej.

Wprowadzenie stopni alarmowych oznacza, że administracja publiczna wykonywać będzie szereg zadań na rzecz ochrony ludności, infrastruktury, jak również działania na rzecz bezpieczeństwa urzędów, jeśli chodzi o cyberprzestrzeń, gdyż wprowadzenie stopnia alarmowego BRAVO-CRP, dotyczy między innymi właśnie bezpieczeństwa sieci teleinformatycznej urzędów.

Mieszkańców prosimy jedynie o zgłaszanie wszelkich niepokojących sygnałów, jakie zaobserwują, np. pozostawione w miejscach publicznych paczki itp. pod numer alarmowy Komendy Powiatowej Policji w Piasecznie lub do Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego 22 737 07 63.

Agnieszka Pindelska kierownik Biura Bezpieczeństwa, Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obronnych Starostwa Powiatowego w Piasecznie

Przeczytaj też: Poznaj sploty piaseczyńskich historii

Informacje20 lipca 2016, 08:00,

Światowe Dni Młodzieży w Piasecznie

W gminie Piaseczno, w ramach dni diecezjalnych gościć będziemy w dniach 20-25 lipca 2016 r. - 230 pielgrzymów z 9 krajów, którzy przyjeżdżają do Polski na Światowe Dni Młodzieży.

Światowe Dni Młodzieży w Piasecznie

Pielgrzymi będą mieszkać w domach u parafian, a program ich pobytu przygotowany został wspólnie przez parafie dekanatu piaseczyńskiego, gminę Piaseczno i starostwo powiatowe. Obejmuje on zarówno udział w wydarzeniach diecezjalnych na pl. Piłsudskiego w Warszawie oraz przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie jak i elementy lokalne przygotowane przez samorząd. – Mamy dla gości propozycje wycieczek po atrakcjach powiatu piaseczyńskiego, w tym wycieczkę kolejką wąskotorową – mówi Łukasz Wyleziński, koordynator z ramienia urzędu miasta. – Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji udostępnił wszystkie swoje obiekty, a także zaplanował na sobotę dzień sportu, podczas którego odbędzie się m.in. turniej piłki nożnej i bieg pielgrzyma, zaś Centrum Kultury zaprasza wszystkich w niedzielę na rynek, gdzie odbędą się koncerty, w tym o godz. 20.00 występ TGD – najsłynniejszej polskiej grupy gospelowej – dodaje kierownik biura promocji i informacji.

W ramach zorganizowanych grup pielgrzymkowych przyjedzie do nas 19 osób z Tanzanii – Parafia Matki Bożej Różańcowej w Piasecznie, 23 Estończyków i 84 osoby z Emiratów Arabskich – Parafia św. Huberta w Zalesiu Górnym, 30 Rosjan – Parafia NMP Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym, 13 Brazylijczyków i Ekwadorczyków – Parafia św. Józefa w Józefosławiu, 2 Brazylijczyków i 2 osoby z Indii – Parafia św. Jadwigi w Żabieńcu oraz 57 Bułgarów – Parafia św. Rocha w Jagarzewie. W pobycie gości towarzyszyć i pomagać będzie ponad 100 wolontariuszy z parafii.

Światowe Dni Młodzieży w Piasecznie
Gmina Piaseczno organizuje również posiłki w szkołach dla pielgrzymów i wolontariuszy, zaś powiat piaseczyński pomaga m.in. w kwestiach logistycznych, zapewniając autokary do przewozu grup.

- Mamy nadzieję, że goście będą się czuli u nas bezpiecznie, spotkają się z miłym przyjęciem mieszkańców i będzie to zarówno dla nich jak i dla nas niezapomniany czas i okazja do zamanifestowania solidarności pomiędzy narodami z różnych stron świata – mówi wiceburmistrz Hanna Kułakowska-Michalak.

Urząd Miasta i Gminy Piaseczno