Informacje20 lutego 2007, 00:00,

Zaniedbana szkoła w konstancińskim Centrum Rehabilitacji

Zły stan techniczny budynku Zespołu Szkół Specjalnych w konstancińskim Centrum Rehabilitacji, które znajduje się przy ulicy Długiej, zdaniem rodziców zagraża zdrowiu ich dzieci. Mimo wielokrotnych próśb, starostwo powiatowe nie usunęło wszystkich usterek i nie wyremontowało obiektu.

Przewodnicząca rady rodziców Danuta Zientarska informuje, że dzieci uczą się w warunkach zagrażających ich zdrowiu. W klasach jest wilgoć z powodu niedrożnych rur, nieszczelnych okien i przeciekającego dachu. Niektóre klasy zostały zamknięte, z powodu odpadającego tynku i olbrzymich zacieków, które powstały na ścianach.

Do niedawna w szkole nie działało także centralne ogrzewanie, a temperatura w wielu salach nie przekraczała 12 stopni C. Dwa miesiące temu starostwo, które zarządza budynkiem, rozpoczęło remont szkoły, jednak zdaniem rodziców inwestycja nie spowodowała wystarczającej poprawy sytuacji. - Nie możemy doprowadzić szkoły do takiego stanu, jak byśmy chcieli, ponieważ za część sieci grzewczej odpowiada szpital. Zaczęliśmy od spraw związanych z uporządkowaniem zarządzania obiektem, ponieważ do tej pory nie można było dojść do porozumienia. W tej chwili trwa remont ciepłowni i ustalamy kolejność następnych prac, na które łącznie przeznaczyliśmy prawie 90 tys. zł - mówił jeszcze przed końcem kadencji Andrzej Kluś (członek zarządu piaseczyńskiego starostwa).

Warto dodać, że problemy z ogrzewaniem pojawiły się już na początku roku, kiedy szkoła została zamknięta z powodu niskiej temperatury. Wtedy starostwo zamontowało dmuchawy, które miały doraźnie poprawić warunki w szkole. Jednak sieć elektryczna nie wytrzymywała obciążenia, ponieważ nagrzewnice powodowały ciągłe usterki i przerwy w dostawie prądu. - Na pewno nie powtórzy się sytuacja z zeszłego roku - zapewnia Andrzej Kluś. Problemy z centralnym ogrzewaniem udało się rozwiązać, jednak pojawiły się nowe - obecnie w całym budynku brakuje ciepłej wody. Rodzice twierdzą, że wśród uczniów szkoły, którzy leżą na oddziale, pojawił się problem z utrzymaniem higieny osobistej i w szpitalu kilka osób zachorowało na świerzb. Sanepid nakazał władzom szpitala wypisać tych pacjentów, z powodu zagrożenia nie tylko dla szkoły, lecz także dla całego Centrum Rehabilitacji. Zdaniem starostwa zacieki w klasach powstały z powodu wadliwych rur, które będą naprawione. Członek zarządu piaseczyńskiego starostwa jeszcze przed upływem kadencji stwierdził, że przejściowe przerwy w ogrzewaniu szkoły były spowodowane przez usterki sieci, która jest już dostosowana do wyremontowanej ciepłowni.

Od początku przyszłego roku Zespołem Szkół Specjalnych będzie zarządzał Marszałek Województwa Mazowieckiego, co prawdopodobnie usprawni finansowanie wszystkich niezbędnych remontów. Jednak rodzice obawiają się że, po przekazaniu tych kompetencji w zajęciach będą mogły uczestniczyć tylko dzieci rehabilitujące się w szpitalu, a czterdzieścioro dochodzących uczniów będzie musiało zmienić szkołę. Miejmy nadzieję, że zawiłe formalności nie przysłonią urzędnikom dobra dzieci, które wkrótce będą mogły uczyć się w warunkach sprzyjających prawidłowej edukacji.

źródło informacji: kurierpoludniowy.pl
autor/źródło: Powiat piaseczyński - gmina Konstancin-Jeziorna

Informacje20 lutego 2007, 00:00,

Nowa siedziba szkoły ZSZ w Górze Kalwarii

Dobiegają końca prace związane z adaptacją budynku na terenie byłej jednostki wojskowej na potrzeby Zespołu Szkół Zawodowych im. ppor. Emilii Gierczak w Górze Kalwarii. Po zakończeniu przebudowy szkoła wprowadzi się do budynku nr 45 na terenie dawnej jednostki wojskowej przy ul. Dominikańskiej 9 w Górze Kalwarii. W nowej siedzibie szkoły uczniowie będą mieli do dyspozycji sale lekcyjne, dwie pracownie technologiczne, salę komputerową, centrum multimedialne, bibliotekę wraz z czytelnią oraz warsztaty szkolne. Szkoła zyskała także nowe wyposażenie.

W warsztatach szkolnych znalazły się pracownie gastronomiczne, cukiernia, garmażeria, kuchnia, sala konsumencka, sala instruktażowa oraz zaplecze magazynowe i socjalne. Warsztaty będą wyposażone w nowoczesny sprzęt i urządzenia gastronomiczne zapewniające wysoką jakość kształcenia. Po przystosowaniu i wdrożeniu zasad systemu HACCP warsztaty będą świadczyć różnorodne usługi gastronomiczne: prowadzenie bufetu szkolnego, obsługę kelnerską konsumentów, produkcję i sprzedaż obiadów domowych i wyrobów garmażeryjnych, organizację i obsługę przyjęć okolicznościowych, a także usługi cateringowe.

Nowa, większa baza dydaktyczna szkoły pozwoli na przyjęcie większej liczby uczniów, a w przyszłości na poszerzenie oferty edukacyjnej zgodnej z potrzebami lokalnego rynku pracy. Planowane jest, w miarę możliwości, poszerzenie oferty językowej, a także nawiązanie współpracy z uczelniami wyższymi oraz placówkami o podobnym profilu kształcenia w Unii Europejskiej.

W ostatnich miesiącach uczniowie klasy II i III technikum kształcącego w zawodzie kucharz odbyli praktyki zawodowe w restauracjach w hotelach: Jan III Sobieski, Novotel – Centrum, Polonia, Metropol, MDM oraz w restauracjach Sodexho. W związku z zamknięciem starych warsztatów szkolnych od września 2006 r. uczniowie odbywali zajęcia praktyczne w stołówce Domu Pomocy Społecznej w Górze Kalwarii oraz w restauracji Centrum Promocji Kadr w Konstancinie-Jeziornie i w stołówce Centrum Kształcenia i Rehabilitacji w Konstancinie-Jeziornie. Wszystkie doświadczenia zdobyte w czasie odbywania praktyk zawodowych i zajęć praktycznych uczniowie szkoły będą mogli już wkrótce wykorzystać w nowych warsztatach szkolnych.

źródło informacji: www.piaseczno.pl
autor/źródło: Powiat piaseczyński - gmina Góra Kalwaria