Informacje19 stycznia 2013, 00:00,

Wniosek o paszport można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym na terenie całego kraju


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Od 17 stycznia 2013 roku wniosek o paszport będzie można złożyć w dowolnym wydziale paszportowym na terenie całego kraju, bez względu na miejsce zameldowania. Czas wyrobienia paszportu (do 30 dni) i opłaty pozostają bez zmian. - W związku z nowymi przepisami przewidujemy zwiększenie liczby wnioskodawców, szczególnie w Warszawie. W sezonie paszportowym od marca do września planujemy wzmocnienie obsługi klientów, będziemy też na bieżąco monitorować sytuację – powiedziała Kataryna Prus – Stachyra, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich (WSO) Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego (MUW). Na Mazowszu działa 20 punktów paszportowych, 5 w delegaturach MUW (Ciechanów, Ostrołęka, Płock, Radom i Siedlce), 15 w Warszawie i okolicznych powiatach. W wybranych punktach umożliwiono uiszczanie opłat w kasach na miejscu i wprowadzono elektroniczny system numerkowy. Pod koniec 2009 r. urząd wojewódzki uruchomił automatyczną infolinię paszportową (22) 695 73 88. Wszelkie informacje dotyczące paszportów dostępne są na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego www.mazowieckie.pl

PASZPORT

Zmiany umożliwią także wydanie paszportu tymczasowego w nagłych, udokumentowanych przypadkach związanych z działalnością zawodową. Dotychczas było to możliwe tylko w przypadku choroby, śmierci za granicą najbliższego członka rodziny lub konieczności nagłego leczenia. Mimo tego, w Mazowieckiem, w sezonie, każdego dnia około 50 osób wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej - większość z powodu wykupionej wycieczki. - Zachęcamy do sprawdzenia terminu ważności paszportów całej rodziny i składania wniosków o paszport przed zaplanowaniem letnich wakacji za granicą, co najmniej 1,5 miesiąca prze wyjazdem. Co roku straż graniczna cofa z lotniska ponad 150 osób z powodu nieważnego paszportu lub jego braku – przypomina Katarzyna Prus – Stachyra, dyrektor WSO MUW. Podstawą zmian jest ustawa z 16 listopada 2012 roku o zmianie ustawy o dokumentach paszportowych. Opublikowana w Dzienniku Ustaw 17 grudnia 2012 roku - wchodzi w życie w ciągu 30 dni od dnia ogłoszenia.
autor/źródło: Redakcja
Tematy:

Napisz komentarz

Informacje19 stycznia 2013, 00:00,

Choinka z kuligiem dla dzieci sołectwa Stefanowo


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Radny, Rada Sołecka sołectwa Stefanowo oraz Gminny Ośrodek Kultury w Lesznowoli zapraszają dzieci na Choinkę dla dzieci z kuligiem. Zainteresowane osoby spotykają się w niedzielę 20 stycznia 2013 roku o godzinie 14.00, na rogu ul. Malinowej i Granicznej. Zapraszamy na niedzielny kulig w imieniu organizatorów.
CHOINKA Z KULIGIEM DLA DZIECI SO£ECTWA STEFANOWO
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Lesznowola

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie