Informacje25 maja 2014, 20:17,

Spotkanie Pracowni Rzeczy Różnych SYNAPSIS

Pracownia Rzeczy Różnych SYNAPSIS serdecznie zaprasza na spotkanie sąsiedzkie, które odbędzie się w Pracowni. Chcemy poznać naszych sąsiadów, zintegrować się z lokalną społecznością, a także dać szansę innym na lepsze poznanie nas. Spotkanie odbędzie się we wtorek 27 maja 2014 roku o godzinie 13:00, w Pracowni Rzeczy Różnych - ul. Jasna 36A, 05-506 Wilcza Góra (Lesznowola). Maj zawsze zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu, więc zapraszamy do wspólnego spacerowania i grillowania. Nawet jeśli pogoda nie dopisze, mamy plan B.

Spotkanie Pracowni Rzeczy Różnych SYNAPSIS

Informacje25 maja 2014, 20:32,

Kampania społeczna NEFROTEST w Piasecznie - przebadaj się pod kątem chorób nerek

Osoby, które ukończyły 50 lat i mieszkają w powiecie piaseczyńskim lub w warszawskiej dzielnicy Ursynów, będą miały okazję za darmo zbadać swoją krew pod kątem chorób nerek. W niedzielę,1 czerwca 2014 roku odbędzie się akcja NEFROTEST w Piasecznie. To część ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Piasecznie.

KAMPANIA SPOŁECZNA  NEFROTEST  W  PIASECZNIE - PRZEBADAJ SIĘ POD KĄTEM CHORÓB NEREK

Na terenie całego kraju akcję wspierają pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP oraz prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jan Adam Dąbek – Starosta Piaseczyński, Zdzisław Lis – Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Piotr Guział – Burmistrz Dzielnicy Ursynów, Dariusz Zieliński – Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria, Barbara Galicz - Wójt Gminy Tarczyn, Maria Jolanta Batycka-Wąsik – Wójt Gminy Lesznowola, Robert Starzec – Dyrektor Szpitala Św. Anny w Piasecznie oraz prof. Magdalena Durlik – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Fresenius Medical Care chcą zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek. Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

„O nerkach, mówi się często jako o cichym zabójcy. Choroby tych narządów mogą rozwijać się nawet 20 lat, a pacjent o tym nie wie. Nic go nie boli, a potem nagle trafia na dializy lub na pilną listę do przeszczepu nerki. Tymczasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, by wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym stadium. Pacjent ma wtedy szansę na pełne wyleczenie” - tłumaczy dr Bartosz Cebulski, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Piasecznie.

Aby przebadać krew podczas NEFROTESTU w Piasecznie trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji na badania. „Rejestracja pozwoli nam wprowadzić porządek podczas badań. Pacjenci będą przychodzić na konkretną godzinę, by uniknąć niepotrzebnego, długiego oczekiwania w kolejce. Przypominam też, że aby się przebadać, nie trzeba być na czczo” - mówi Barbara Stulgis, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ w Piasecznie. Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się tylko osoby od 50. roku życia z powiatu piaseczyńskiego i warszawskiej dzielnicy Ursynów. Wymagany będzie numer PESEL i kod pocztowy. Rejestracja zostanie przeprowadzona 27 i 28 maja br. pod numerem telefonu 616 24 12 12, w godz. 10:00 – 15:00.

W grupie największego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek są osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie, schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą) oraz po 60. roku życia. Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki. Właściwie każdy dorosły powinien poddać się raz na rok kontrolnym badaniom nerek.

Piaseczno to już 43. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od początku akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 26 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (izba gospodarcza skupiająca operatorów stacji dializ, poradni i oddziałów nefrologicznych w całej Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Piasecznie.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie