Informacje25 maja 2014, 20:32,

Kampania społeczna NEFROTEST w Piasecznie - przebadaj się pod kątem chorób nerek


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Osoby, które ukończyły 50 lat i mieszkają w powiecie piaseczyńskim lub w warszawskiej dzielnicy Ursynów, będą miały okazję za darmo zbadać swoją krew pod kątem chorób nerek. W niedzielę,1 czerwca 2014 roku odbędzie się akcja NEFROTEST w Piasecznie. To część ogólnopolskiej kampanii społecznej organizowanej przez Nefron Sekcję Nefrologiczną Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Centrum Dializ Fresenius w Piasecznie.

KAMPANIA SPOŁECZNA  NEFROTEST  W  PIASECZNIE - PRZEBADAJ SIĘ POD KĄTEM CHORÓB NEREK


Na terenie całego kraju akcję wspierają pani Anna Komorowska – Małżonka Prezydenta RP oraz prof. Marian Klinger – Krajowy Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Na szczeblu regionalnym badania swoim patronatem objęli: Jacek Kozłowski – Wojewoda Mazowiecki, Adam Struzik - Marszałek Województwa Mazowieckiego, Jan Adam Dąbek – Starosta Piaseczyński, Zdzisław Lis – Burmistrz Miasta i Gminy Piaseczno, Piotr Guział – Burmistrz Dzielnicy Ursynów, Dariusz Zieliński – Burmistrz Miasta i Gminy Góra Kalwaria, Barbara Galicz - Wójt Gminy Tarczyn, Maria Jolanta Batycka-Wąsik – Wójt Gminy Lesznowola, Robert Starzec – Dyrektor Szpitala Św. Anny w Piasecznie oraz prof. Magdalena Durlik – Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Nefrologii. Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska oraz Fresenius Medical Care chcą zwrócić uwagę na profilaktykę chorób nerek. Szacunkowo, w Polsce problemy z nerkami ma ponad 4 miliony osób. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy.

„O nerkach, mówi się często jako o cichym zabójcy. Choroby tych narządów mogą rozwijać się nawet 20 lat, a pacjent o tym nie wie. Nic go nie boli, a potem nagle trafia na dializy lub na pilną listę do przeszczepu nerki. Tymczasem wystarczy proste badanie moczu i krwi, by wykryć przewlekłą chorobę nerek we wczesnym stadium. Pacjent ma wtedy szansę na pełne wyleczenie” - tłumaczy dr Bartosz Cebulski, Dyrektor Centrum Dializ Fresenius w Piasecznie.

Aby przebadać krew podczas NEFROTESTU w Piasecznie trzeba pamiętać o wcześniejszej rejestracji na badania. „Rejestracja pozwoli nam wprowadzić porządek podczas badań. Pacjenci będą przychodzić na konkretną godzinę, by uniknąć niepotrzebnego, długiego oczekiwania w kolejce. Przypominam też, że aby się przebadać, nie trzeba być na czczo” - mówi Barbara Stulgis, pielęgniarka oddziałowa Centrum Dializ w Piasecznie. Trzeba także pamiętać, że na badania mogą zapisać się tylko osoby od 50. roku życia z powiatu piaseczyńskiego i warszawskiej dzielnicy Ursynów. Wymagany będzie numer PESEL i kod pocztowy. Rejestracja zostanie przeprowadzona 27 i 28 maja br. pod numerem telefonu 616 24 12 12, w godz. 10:00 – 15:00.

W grupie największego ryzyka zachorowania na niewydolność nerek są osoby chore na cukrzycę, nadciśnienie, schorzenia układu krążenia (pacjenci po przebytych zawałach, udarach, z miażdżycą) oraz po 60. roku życia. Profilaktyczne badania zalecane są też tym, którzy mają w rodzinie osoby chore na nerki. Właściwie każdy dorosły powinien poddać się raz na rok kontrolnym badaniom nerek.

Piaseczno to już 43. miasto na mapie Polski, gdzie odbywa się kampania NEFROTEST. Od początku akcji w 2010 roku, przebadaliśmy ponad 26 tysięcy osób. Prawie zawsze jest dużo więcej chętnych niż dostępnych na badania miejsc. Wszyscy przebadani, których wyniki nie mieściły się w normach zostali skierowani na dalszą diagnostykę.

Organizatorami akcji są Nefron Sekcja Nefrologiczna Izby Gospodarczej Medycyna Polska (izba gospodarcza skupiająca operatorów stacji dializ, poradni i oddziałów nefrologicznych w całej Polsce) oraz Centrum Dializ Fresenius w Piasecznie.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje25 maja 2014, 20:53,

RUZICA - ZESPÓŁ FOLKOWY Z BRZEŚC


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

RUZICA INFO Ruzica (w.jęz. serbskim oznacza róża) Na co dzień ćwiczą w małym prywatnym domu w Brześcach. Jest ich dziewięciu i marzy im się podbić świat grając polski folk inspirowany twórczością Gorana Bregovicia. Radosną muzyką chcą promować też region. Czy im się uda zależy m.in. od tego czy przekonają mieszkańców naszego powiatu do swojego projektu.

RUZICA ZESPÓŁ FOLKOWY Z BRZEŚC


Grupa powstała z inicjatywy Christiana Broniarza, Jarka Kucharczyka i Miłosza Gawryłkiewicza. Autorką wszystkich tekstów do albumu RUZICY jest Dorota Broniarz. Lider projektu, a także autorka tekstów mieszkają w powiecie piaseczyńskim, na co dzień zamieszkują gminę Góra Kalwaria. To oni poświęcili swoje mieszkanie w Brześcach na salę prób, gdzie zespół spotyka się regularnie na próbach. Utwory do albumu komponowane są wspólnie przez Dorotę Broniarz, Jarka Kucharczyka i Miłosza Gawryłkiewicza. Ten ostatni zajmuje się także aranżacją utworów RUZICY.

RUZICA ZESPÓŁ FOLKOWY Z BRZEŚC


Aktualnie zespół jest na etapie nagrywania materiału dźwiękowego do swojego pierwszego albumu, którego zapowiedzią jest singiel pt. "Śpij". Premiera tego singla miała miejsce niedawno tj. 19 maja br. w internecie. Materiał na płycie będzie wyłącznie autorski. W projekcie biorą udział profesjonalni muzycy. Stylistyka skierowana jest w stronę folku. Skład instrumentalny będzie taki jak w oryginalnych orkiestrach bałkańskich. Powstanie zespołu zainspirowane zostało orkiestrą i twórczością Gorana Bregovica oraz innymi orkiestrami bałkańskimi, w których zakochali się od pierwszego usłyszenia muzycy RUZICY.

Przeczytaj też: Oni zaśpiewają dla nas: Ona tańczy dla mnie. Już w ten Weekend!

RUZICA ZESPÓŁ FOLKOWY Z BRZEŚC


Zespołowi marzy się, aby RUZICA stała się kapelą z prawdziwego zdarzenia i formacją eksportową promującą na wysokim poziomie artystycznym Polskę oraz Europę na całym świecie, ale także nasz podwarszawski region. Poprzez doświadczenie całej grupy, a zarazem każdego muzyka z osobna są w stanie zapewnić, że nowy album będzie bardzo wartościowym i nietuzinkowym produktem. Ciekawym dla ucha i ambitnym muzycznie.

Duży 9-cio osobowy skład muzyków w przewadze grających na instrumentach dętych to z pewnością wielki atut zespołu. W zespole RUZICA rolę popularnej gitary basowej przejęła tuba, zamiast perkusji mamy darabukę i wielki bęben, w miejsce gitary wszedł turecki instrument baglama saz oraz mandolina. Rolę popularnych instrumentów harmonicznych (instr. klawiszowe) przejęły instrumenty dęte. Przygotowywany materiał będzie zapewne nietypowy, świeży, brzmiący folkowo (dużo polskich, bałkańskich elementów etnicznych).


Skład zespołu Ruzica: Jasiek Radwan – wokal, Christian Broniarz – saksofon, Miłosz Gawryłkiewicz – trąbka, Jarek Kucharczyk - gitara, baglama saz, mandolina, Marcin Muras - sakshorn tenorowy, Kuba Marszałek - sakshorn tenorowy , Piotr Wróbel - tuba, helikon, Bogusz Wekka - darabuka, bongosy, Piotr Gliński – beben. Link do FB: www.facebook.com/Ruzica.CBI

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Podaj swoje imię, 16 lipca 2019
grają cudnie, dziś byłam na koncercie w Siedlcach :)

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie