Informacje19 lipca 2013, 00:00,

Relacja z drugiego spaceru Nordic Walking z Nutką Historii ulicami Piaseczna

13 lipca 2013 roku o godz. 10.00 sprzed Ratusza w Piasecznie wystartował kolejny spacer z cyklu NORDIC WALKING Z NUTK¡ HISTORII. Po oficjalnym powitaniu uczestników Prezes Oddziału PTTK w Piasecznie przedstawił krótki rys historyczny dotyczący Piaseczyńskiego Rynku. To niegdyś miejsce targów i jarmarków, które dla miasta miały olbrzymie znaczenie i wpływały na jego rozwój, dziś również tętni życiem. Dzięki rewitalizacji Rynek znów stał się wizytówką Piaseczna, gdzie chętnie przy wspanialej fontannie oraz w coraz liczniejszych kawiarenkach i restauracjach spotykają się mieszkańcy miasta oraz goście. Po przejściu do Parku Miejskiego nastąpiła dłuższa rozgrzewka połączona z zabawami z kijkami. Trzeba powiedzieć, że wszyscy uczestnicy świetnie się bawili.

RELACJA Z DRUGIEGO SPACERU NORDIC WALKING Z NUTK¡ HISTORII

Po takiej rozgrzewce można było spokojnie ruszać dalej. Uczestnicy spaceru zasmucili się jednak stanem zabytkowych budynków m.in. słynna Poniatówka w której niegdyś gościł sam książę Józef Poniatowski. Po parku i nutce historii przyszedł czas na dynamiczniejszy spacer. Najpierw ulicą Chyliczkowską, następnie Sielską przez Siedliska. To właśnie tutaj nad Jeziorką w 2010 roku podczas prowadzonych prac archeologicznych, pod kierownictwem Artura Grabarka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego, znaleziono liczne przedmioty świadczące o osadnictwie pradziejowym oraz wczesnośredniowiecznym. Następnie przez żabieniec, przecinając ponownie rzekę Jeziorkę, uczestnicy spaceru nieco już wymęczeni wrócili do Piaseczna.

RELACJA Z DRUGIEGO SPACERU NORDIC WALKING Z NUTK¡ HISTORII

Przed Ratuszem po kilku ćwiczeniach rozluźniających nastąpił konkurs wiedzy dotyczący historii odwiedzonych miejsc. Zwycięscy uczestnicy spaceru oprócz map promujących Krainę Jeziorki www.KrainaJeziorki.pl otrzymali, również nagrody ufundowane przez Gminę Piaseczno oraz Oddział PTTK w Piasecznie. Na kolejne spacery zapraszamy po przerwie wakacyjnej. Jednocześnie zachęcamy do udziału innych imprezach Organizowanych przez Oddział PTTK w Piasecznie oraz zachęcamy do zostania członkami naszego stowarzyszenia. Przynależność do PTTK to wciąż możliwość otrzymywania licznych zniżek i rabatów nie tylko na terenie kraju. życzymy udanych wakacji. Z turystycznym pozdrowieniem, PTTK Oddział w Piasecznie.

autor/źródło: Michał Doliński - Prezes Oddziału PTTK w Piasecznie

Informacje19 lipca 2013, 00:00,

BEATLEMANIA NA RYNKU W PIASECZNIE

W sobotnie popołudnie 13 lipca 2013 roku na piaseczyńskim Rynku, w bezpośrednim sąsiedztwie sceny i fontanny odbył się amatorski koncert z udziałem lokalnych muzyków, Pawła Adamusa i Leszka Lubańskiego, którzy od wielu lat są fanami legendarnego zespołu The Beatles. Dzięki uprzejmości sklepu muzycznego INHURT, który udostępnił artystom sprzęt nagłaśniający, oraz przychylności sąsiadującej z nim kawiarni IGA, która użyczyła dostępu do prądu, przez blisko godzinę Rynek i sąsiadujące z nim uliczki wypełniły dźwięki Wielkiej Czwórki z Liverpoolu.

BEATLEMANIA NA RYNKU W PIASECZNIE

Zgromadzeni na Rynku mieszkańcy z nieskrywanym zaskoczeniem, ale i życzliwością przyjęli ten niespodziewany występ, nagradzając muzyków brawami po każdym utworze, a finałową piosenkę "Hey Jude" wszyscy zgromadzeni nucili długo jeszcze po zakończeniu koncertu. "Centralny punkt miasta, jakim jest Rynek ma szansę stać się miejscem kolejnych inicjatyw kulturalnych, w tym także tych niezależnych i spontanicznych" - mówi Grzegorz Rowiński, sprawca sobotniego koncertu w całości poświęconego muzyce The Beatles.

BEATLEMANIA NA RYNKU W PIASECZNIE

"Ta niecodzienna inicjatywa, jaką jest pomysł wspólnego muzykowania na Rynku, ma na celu wzbogacenie wakacyjnej oferty kulturalnej naszego miasta, jak i stworzenie okazji do promocji lokalnych artystów, w szczególności amatorów, którzy jak dotąd nie mieli możliwości sprawdzenia się przed szerszą publicznością" - wyjaśnia Michał Kisielewski, pomysłodawca i propagator idei "WOLNY RYNEK", który również wystąpił tej soboty ze swym autorskim programem Projektu KOLOROFONIA, kontynuując tym samym rozpoczęty w ubiegły weekend nieformalny cykl happeningów, które w zamierzeniu mają odbywać się w każdy weekend przez okres wakacji.

Najbliższe tego typu wydarzenie planowane jest w piątek, czyli 26 lipca 2013 roku około godz. 17:00, na które w imieniu pomysłodawców i organizatorów serdecznie zapraszamy.