Informacje7 lipca 2017, 15:59,

Powstanie strefa płatnego parkowania w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Powstanie strefy płatnego parkowania w Piasecznie ułatwić ma mieszkańcom dostęp do usług i ożywić ścisłe centrum miasta. Pierwsze 45 minut postoju będzie darmowe.

POWSTANIE STREFA PŁATNEGO PARKOWANIA W PIASECZNIE

Radni zdecydowali o wytyczeniu strefy w której pozostawianie samochodu na dłuższy czas będzie płatne. Takie rozwiązanie jest ogólnoświatową tendencją w obliczu lawinowego przyrostu liczby posiadaczy aut. Piaseczno w tych statystykach należy do ścisłej polskiej czołówki. Dziś w Centrum Piaseczna większość pojazdów parkowana jest na cały dzień blokując miejsce innym użytkownikom.

- Z inicjatywą stworzenia takiej strefy zwracali się do nas przedsiębiorcy. Ich los uzależniony jest od tego, czy dotrą do nich klienci i interesanci. To punkty usługowe stanowią o atrakcyjności centrum miasta, jeśli zaczną upadać, to degradacji ulegnie cała tkanka miejska, a ulica Kościuszki pozostanie tylko drogą tranzytową – wyjaśnia burmistrz Zdzisław Lis.

Wprowadzenie rotacyjności miejsc postojowych to próba odpowiedzi na dzisiejsze problemy miasta, ułatwienie dojazdu do sklepów. – Kierowcy do dyspozycji będą mieli główny parking miejski przy ul. Sierakowskiego, zostaną też przygotowane nowe, nieodpłatne miejsca postojowe na ul. Nadarzyńskiej. Docelowo, oba te parkingi zostaną rozbudowane – mówi Daniel Putkiewicz I Zastępca Burmistrza. Gmina posiada już koncepcje wielopoziomowych parkingów w tych lokalizacjach. Promowane będą też inne formy mobilności, przede wszystkim komunikacja miejska i rowery.

– Rozpoczynamy też budowę systemu ścieżek rowerowych w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych oraz planujemy uruchomienie systemu rowerów miejskich – dodaje wiceburmistrz. Na pewno celem stworzenia strefy nie są dodatkowe dochody dla gminy, gdyż mało prawdopodobne jest, że przynosić będzie ona zyski do budżetu. – Dowodem na to jest nasza decyzja o odstąpieniu od pobierania opłat przez pierwsze 45 minut postoju. To dosyć rzadka praktyka na tle innych miast, ale pokazuje, że zależy nam wyłącznie na podniesieniu jakości przestrzeni i życia mieszkańców. Ten czas jest wystarczający aby zrobić zakupy, czy załatwić sprawę w urzędzie i zwolnić miejsce dla kolejnej osoby – przekonuje Daniel Putkiewicz.

- Zdajemy sobie sprawę, że część mieszkańców podchodzi do tematu sceptycznie, to nieuniknione, kiedy mówimy o wprowadzaniu opłat, ale odpowiedzialny samorząd potrafi podejmować niepopularne decyzje w imię lepszej przyszłości dla swoich mieszkańców. W przeprowadzonej przez nas internetowej ankiecie co trzeci mieszkaniec wykazywał się jednak zrozumieniem dla tematu a nawet entuzjazmem w związku z wprowadzeniem strefy. W dzisiejszych realiach taka strefa nie jest żadnym radykalnym działaniem. Wiele miast w Europie całkowicie blokuje wjazd samochodów do ścisłego Centrum lub poważnie go ogranicza – wyjaśnia burmistrz Zdzisław Lis.

Strefa, która obejmować będzie ul. Rynkową, ul. Kościuszki od placu Piłsudskiego do ul. Wschodniej, łącznik przed Urzędem Miasta, odcinek ul. Sierakowskiego przy skwerze Kisiela zostanie uruchomiona prawdopodobnie na jesieni, będzie obowiązywać w dni robocze (poniedziałek – piątek) w godz. 8.00-18.00. Pierwsze 45 minut będzie darmowe, pierwsza godzina kosztować ma 2,5 zł, druga 3 zł, trzecia 3,5 zł, a kolejne 2,5 zł. Mieszkańcy strefy będą mieli możliwość wykupienia abonamentu rocznego za 120 zł oraz 300 zł miesięcznie dla innych użytkowników strefy. Będzie też możliwość zastrzeżenia miejsca.

Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje8 lipca 2017, 17:00,

Koncert Mateusza Krautwursta w Konstancinie Jeziornie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

8 lipca 2017 roku o godz. 19.00 w Amfiteatrze, w Parku Zdrojowym w Konstancinie Jeziornie odbędzie się koncert Mateusza Krautwursta. Wstęp wolny.

KONCERT MATEUSZA KRAUTWURSTA W KONSTANCINIE JEZIORNIE

Mateusz Krautwurst finalista programu telewizyjnego The Voice of Poland to przede wszystkim jeden z najciekawszych muzyków młodego pokolenia. Podczas koncertu autorskiej muzyki zabrzmią m.in. utwory z płyt The Positive (2011) oraz Gdzieś Pomiędzy (2014). W tej muzyce swoboda pojawia się pomiędzy elegancją i luzem, jazzem i muzyką pop, nowoczesną produkcją i brzemieniem retro. Twórczość młodego artysty cechują polska fraza oraz fascynacje muzyką soul, takimi artystami jak Marvin Gaye czy D’angelo, The Roots, Beady Bell czy Robertem Glasperem. Mateusz Krautwurst wystąpi z towarzyszeniem wyjątkowych muzyków: Robert Skrzypiec (piano/ keys), Maciej Matysiak (kontrabas/bass), Artur Lipiński (perkusja).

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie