Artykuł partnerski25 października 2019, 10:05,

Polskie rozwiązania dla inteligentnych domów od Zamel – sprawdź te technologie

Polskie rozwiązania dla inteligentnych domów od Zamel – sprawdź te technologie

Pojęcie „inteligentny dom” kojarzy się wielu rodakom z astronomicznie drogą, futurystyczną konstrukcją opartą na importowanych urządzeniach – autonomiczną, żyjącą własnym życiem, regulowanym tylko skomplikowanym oprogramowaniem i wymagającym kilometrów kabli. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

W praktyce inteligentny dom to taki, w którym oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja i rozmaite inne urządzenia mogą być sterowane zdalnie, programowane i kontrolowane choćby z poziomu smartfona lub tabletu. Ich instalacja nie wymaga wydawania kroci, a produkty wcale nie muszą pochodzić z importu. Dowodem tego jest oferta polskiej spółki rodzinnej działającej w Pszczynie i używającej domeny internetowej Zamel.com.

Bezinwazyjnie, stopniowo, w przemyślany sposób

Ponieważ systemy inteligentnego sterowania domem wykorzystują łączność radiową i Internet, a odbiorniki i sterowniki mogą być umieszczane w puszkach elektrycznych, a także w obudowach urządzeń, instalacje nie wymagają ingerencji w sieć elektryczną budynku i są praktycznie bezinwazyjne. Nie są tanie, bo to musiałoby oznaczać niską wartość użytkową, ale też nie wykraczają poza możliwości średnio sytuowanego inwestora lub właściciela domu. W tym miejscu trzeba dodać, że przynoszą mu niemałe oszczędności, toteż z czasem taka inwestycja po prostu się zwraca. Ponadto nie ma konieczności instalowania wszystkiego, co tylko jest dostępne, ani wszystkiego na raz. Można spokojnie pokusić się np. o czujniki antywłamaniowe i przeciwpożarowe, potem rozbudować system o sterowanie roletami, a gdy przyjdzie właściwy czas, zająć się np. inteligentnym oświetleniem LED. Można o tym przeczytać więcej w tekście „Urządzenia inteligentnego domu będą standardem w 2030 – przygotuj się już dziś”.

Najpierw bezpieczeństwo, potem kolejne aspekty

Możliwość rozbudowy systemu to z jednej strony szansa na rozłożenie wydatków w czasie, z drugiej – na stopniowe stworzenie całości bardzo rozbudowanej i wszechstronnej. Rozsądną kolejnością wydaje się zadbanie na wstępie o bezpieczeństwo, potem o funkcjonalność i oszczędności, a na końcu o komfort. Początkowo więc warto postawić na czujniki i system alarmowy. Jeżeli w budynku znajdują się instalacje gazowe i potencjalne źródła trującego czadu, koniecznie należy zainstalować system wykrywania i alarmowania o zagrożeniu. Ochrona mienia to też istotny aspekt, dlatego wartą rozważenia jest inwestycja w odpowiedni system monitoringu i wykrywania incydentów. Mogą to być kamery, czujniki ruchu, czujki wykrywające nieautoryzowane otwarcie drzwi lub okien itp. Dzięki takiemu systemowi można zawsze wiedzieć, czy w domu wszystko jest w porządku oraz reagować w razie wystąpienia jakichś zdarzeń – odległość nie stanowi problemu.

Sterowanie i programowanie dają oszczędności

Pora na oszczędności. Jak wiadomo, prawdziwym pożeraczem energii są elektryczne urządzenia grzewcze oraz klimatyzacja. Inteligentne sterowanie i programowanie pozwala wykorzystywać je optymalnie, a więc wtedy, gdy potrzebne są określone parametry temperatury. Można więc na przykład programować ogrzewanie tak, by temperatura w pomieszczeniach spadała w porach zwykłej nieobecności domowników i rosła, gdy zanosi się na ich powrót. Podobnie można sterować klimatyzacją. Do pracy zaprząc można także rolety: ich opuszczanie w upalne, słoneczne dni pozwoli ograniczyć pracę klimatyzacji, a podnoszenie zimą, gdy przez okna świeci słońce, zaoszczędzić co nieco na ogrzewaniu.

Bajeczne oświetlenie na pilota, a prąd z energii słonecznej

Również oświetleniem można sterować w przemyślany sposób. Czujniki zmierzchu i ruchu mogą włączać i wyłączać lampy wtedy, gdy trzeba. Część oświetlenia może czerpać energię z paneli fotowoltaicznych. Komfort zamieszkania wzrośnie, jeśli oświetleniem da się sterować za pomocą pilota, co oznacza zapalania i gaszenie świateł, zmiany natężenia oraz barw. Wszystko to jest możliwe, jeśli wykorzystać odpowiednie oprawy i LED-owe źródła światła.

autor/źródło: zamel.com

Napisz komentarz

Artykuł partnerski25 października 2019, 10:03,

Jakie obowiązki ma opiekunka do osób starszych w Niemczech

Jakie obowiązki ma opiekunka do osób starszych w Niemczech

Osoby zainteresowane pracą jako opiekunka seniorów w Niemczech zastanawiają się, co będzie należało do ich codziennych zadań. Znajomość zakresu czynności, jakie standardowo wykonuje się, będąc zatrudnionym w tej branży, pozwala uniknąć nadużyć ze strony nieuczciwych pracodawców. Co zatem należy do obowiązków opiekunek w Niemczech?

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
To zainteresuje Twoich znajomych

Prowadzenie domu

Obowiązki opiekunki osób starszych dzielą się na zadania związane z opieką nad podopiecznym, wynikające z jego obniżonej sprawności i schorzeń oraz czynności w zakresie pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Te drugie polegają zwykle na przygotowywaniu i podawaniu posiłków, sprzątaniu, robieniu zakupów i prania, niekiedy również na dbaniu o przydomowy ogródek. Zdarzają się też sytuacje, gdy gotowanie nie jest wymagane dlatego, że jedzenie dostarcza firma cateringowa. Bywa też, że za robienie zakupów odpowiada członek rodziny seniora.

Opieka nad osobami starszymi – pomoc w codziennych czynnościach i utrzymaniu higieny

Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, praca w Niemczech dla Polaków w branży, jaką jest opieka nad seniorami, wiąże się również ze wspieraniem podopiecznego w czynnościach takich jak wstawanie z łóżka czy przemieszczanie się po domu oraz dbanie o jego higienę i stan zdrowia. Zakres zadań zależy od kondycji i rodzaju schorzeń osoby starszej. Zwykle opiekunki pomagają seniorom w myciu ciała i włosów, korzystaniu z toalety, pielęgnacji skóry, czesaniu się i włożeniu ubrań. Jeżeli stan podopiecznego tego wymaga, konieczne okazuje się też regularne zmienianie wkładek dla dorosłych i pieluchomajtek. Jeśli senior ma problemy z mobilnością, opiekunka jest zobowiązana pomagać mu w przemieszczaniu się, na przykład asekurować przy chodzeniu oraz wstawaniu i siadaniu.

Jeżeli szukasz zatrudnienia w opiece nad seniorami, oferty pracy w Niemczech znajdziesz na stronie https://laxocare.pl/oferty/. Możesz tam sprawdzić zakresy obowiązków dotyczące poszczególnych propozycji. O liczbie zadań związanych z opieką nad danym seniorem szczegółowo informuje też opiekunkę koordynator wyjazdu. Również po przyjeździe na miejsce w obowiązki wprowadza rodzina osoby starszej albo poprzedniczka wracająca do kraju.

Aktywizacja podopiecznego i spędzanie z nim czasu

Opiekunki osób starszych, oprócz prowadzenia domu i pomocy w codziennych czynnościach, zajmują się też aktywizacją seniorów i dotrzymywaniem im towarzystwa. Umilają podopiecznym czas rozmową, wspólnym oglądaniem telewizji albo grą w gry planszowe. Jeżeli stan zdrowia seniorów na to pozwala, opiekunki zabierają ich na spacery albo wykonują z nimi lekkie ćwiczenia mające zwiększyć ich sprawność psychofizyczną. Nierzadko aktywizacja osób starszych polega na powierzaniu im lekkich prac domowych albo znajdowaniu ciekawych zajęć, takich jak rozwiązywanie krzyżówek albo robótki ręczne.

Tak, jak każda z osób, którą interesuje praca w Niemczech dla Polaków, opiekunka powinna zorientować się w typowym zakresie obowiązków w branży opieki nad seniorami już na etapie przeglądania ofert. Liczba i rodzaj zadań wynika najczęściej ze stanu zdrowia seniora oraz tego, jakiej pomocy wymaga. Co ważne, zakres obowiązków zawsze dokładnie ustala się z koordynatorem wyjazdu i z rodziną podopiecznego, przy czym czynności te zawsze wiążą się z aktywizacją i wspieraniem osoby starszej w codziennych czynnościach oraz z prowadzeniem domu. Nie należy w związku z tym godzić się na wykonywanie ciężkich prac fizycznych ani przeprowadzanie czynności medycznych – surowo zabrania tego niemieckie prawo.

autor/źródło: laxocare.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie