Artykuł partnerski25 października 2019, 10:03,

Jakie obowiązki ma opiekunka do osób starszych w Niemczech

Jakie obowiązki ma opiekunka do osób starszych w Niemczech

Osoby zainteresowane pracą jako opiekunka seniorów w Niemczech zastanawiają się, co będzie należało do ich codziennych zadań. Znajomość zakresu czynności, jakie standardowo wykonuje się, będąc zatrudnionym w tej branży, pozwala uniknąć nadużyć ze strony nieuczciwych pracodawców. Co zatem należy do obowiązków opiekunek w Niemczech?

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
To zainteresuje Twoich znajomych

Prowadzenie domu

Obowiązki opiekunki osób starszych dzielą się na zadania związane z opieką nad podopiecznym, wynikające z jego obniżonej sprawności i schorzeń oraz czynności w zakresie pomocy w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Te drugie polegają zwykle na przygotowywaniu i podawaniu posiłków, sprzątaniu, robieniu zakupów i prania, niekiedy również na dbaniu o przydomowy ogródek. Zdarzają się też sytuacje, gdy gotowanie nie jest wymagane dlatego, że jedzenie dostarcza firma cateringowa. Bywa też, że za robienie zakupów odpowiada członek rodziny seniora.

Opieka nad osobami starszymi – pomoc w codziennych czynnościach i utrzymaniu higieny

Tak, jak zostało wspomniane wcześniej, praca w Niemczech dla Polaków w branży, jaką jest opieka nad seniorami, wiąże się również ze wspieraniem podopiecznego w czynnościach takich jak wstawanie z łóżka czy przemieszczanie się po domu oraz dbanie o jego higienę i stan zdrowia. Zakres zadań zależy od kondycji i rodzaju schorzeń osoby starszej. Zwykle opiekunki pomagają seniorom w myciu ciała i włosów, korzystaniu z toalety, pielęgnacji skóry, czesaniu się i włożeniu ubrań. Jeżeli stan podopiecznego tego wymaga, konieczne okazuje się też regularne zmienianie wkładek dla dorosłych i pieluchomajtek. Jeśli senior ma problemy z mobilnością, opiekunka jest zobowiązana pomagać mu w przemieszczaniu się, na przykład asekurować przy chodzeniu oraz wstawaniu i siadaniu.

Jeżeli szukasz zatrudnienia w opiece nad seniorami, oferty pracy w Niemczech znajdziesz na stronie https://laxocare.pl/oferty/. Możesz tam sprawdzić zakresy obowiązków dotyczące poszczególnych propozycji. O liczbie zadań związanych z opieką nad danym seniorem szczegółowo informuje też opiekunkę koordynator wyjazdu. Również po przyjeździe na miejsce w obowiązki wprowadza rodzina osoby starszej albo poprzedniczka wracająca do kraju.

Aktywizacja podopiecznego i spędzanie z nim czasu

Opiekunki osób starszych, oprócz prowadzenia domu i pomocy w codziennych czynnościach, zajmują się też aktywizacją seniorów i dotrzymywaniem im towarzystwa. Umilają podopiecznym czas rozmową, wspólnym oglądaniem telewizji albo grą w gry planszowe. Jeżeli stan zdrowia seniorów na to pozwala, opiekunki zabierają ich na spacery albo wykonują z nimi lekkie ćwiczenia mające zwiększyć ich sprawność psychofizyczną. Nierzadko aktywizacja osób starszych polega na powierzaniu im lekkich prac domowych albo znajdowaniu ciekawych zajęć, takich jak rozwiązywanie krzyżówek albo robótki ręczne.

Tak, jak każda z osób, którą interesuje praca w Niemczech dla Polaków, opiekunka powinna zorientować się w typowym zakresie obowiązków w branży opieki nad seniorami już na etapie przeglądania ofert. Liczba i rodzaj zadań wynika najczęściej ze stanu zdrowia seniora oraz tego, jakiej pomocy wymaga. Co ważne, zakres obowiązków zawsze dokładnie ustala się z koordynatorem wyjazdu i z rodziną podopiecznego, przy czym czynności te zawsze wiążą się z aktywizacją i wspieraniem osoby starszej w codziennych czynnościach oraz z prowadzeniem domu. Nie należy w związku z tym godzić się na wykonywanie ciężkich prac fizycznych ani przeprowadzanie czynności medycznych – surowo zabrania tego niemieckie prawo.

autor/źródło: laxocare.pl

Napisz komentarz

Artykuł partnerski25 października 2019, 09:57,

Jakie oświetlenie do łazienki?

Jakie oświetlenie do łazienki?

Precyzyjne oświetlenie łazienki wymaga użycia co najmniej kilku źródeł światła. Dla zachowania funkcjonalności duże znaczenie ma również moc żarówek i barwa światła.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Zamiast tradycyjnych żarówek żarowych warto oświetlić łazienkę LED-ami

Dobre oświetlenie łazienki wpływa nie tylko na wygląd i panującą w pomieszczeniu atmosferę, ale przede wszystkim na funkcjonalność. To właśnie w łazience wykonujemy mnóstwo precyzyjnych czynności pielęgnacyjnych. Bez dobrego światła ich realizacja może być znacznie utrudniona, a czasem wręcz niemożliwa.

LED-y zamiast tradycyjnych żarówek

Zamiast tradycyjnych żarówek żarowych warto oświetlić łazienkę LED-ami. Dlaczego? LED-y są nie tylko trwałe (mogą świecić nawet przez 30 000 godzin!) i energooszczędne (tradycyjna świetlówka w ciągu godziny zużywa około 70W, ledowa tylko 9-10W). Wyróżniają się również bardzo wysokim wskaźnikiem oddania barw. A to, w przypadku czynności kosmetycznych (np. nakładania makijażu) jest ogromnie ważne.

Jak precyzyjnie oświetlić łazienkę — praktyczne rady

  • Oświetlenie łazienki warto podzielić na trzy strefy: oświetlenie ogólne (górne), funkcyjne (boczne) oraz dodatkowe, pełniące funkcję dekoracyjną.

  • Wybierając lampę, która posłuży za główne źródło światła, zrezygnuj z wiszących modeli. Mogą krępować ruchy i ograniczać funkcjonalność. Przyjęło się, że do ogólnego oświetlenia łazienki o powierzchni 6m2 potrzeba żarówki o mocy 75W (w przypadku żarówki LED będzie to 8 - 10W i 800 - 1100 lumenów).

  • Oświetlenie funkcyjne zazwyczaj umieszcza się nad lustrem i/lub z jego boków (w odległości 5-10 cm od jego ram). Najlepszym wyborem będą tu kinkiety z zamkniętymi kloszami i świetlówkami.

  • Aby osiągnąć najlepszy efekt, moc żarówki umieszczonej obok lustra powinna wynosić 40 - 60W (w przypadku żarówki LED będzie 4 - 8W i 300 - 800 lumenów). Pamiętaj również, aby nie umieszczać źródeł światła naprzeciw lustra. Refleksy i odbicia znacznie utrudnią oglądanie swojego odbicia.

  • W dużych łazienkach świetne efekty daje montaż oświetlenia dekoracyjnego. Najlepszy efekt zapewni umieszczenie źródeł światła we wnękach, na podłodze, okolicach półek czy na dole wanny. Do oświetlenia dekoracyjnego najlepszym wyborem okażą się żarówki o niewielkiej mocy i ciepłej barwie światła. Dzięki nim w pomieszczeniu zapanuje niezwykła atmosfera sprzyjająca relaksowi i wyciszeniu.

  • Aby wiernie odzwierciedlić kolory, wybierz żarówki o neutralnej barwie światła (przedział między 3300-5300 K). Jeśli wybierzesz te o ciepłym odcieniu, światło będzie lekko żółtawe, a łazienka stanie się przytulna i ciepła. Taki odcień nie utrudni jednak wykonywania czynności pielęgnacyjnych czy kosmetycznych. Jeśli użyjesz żarówek o chłodnej barwie, pomieszczenie wyda się sterylne i surowe. Takie światło będzie wyglądać dobrze przede wszystkim w bardzo nowoczesnych wnętrzach.

Źródło: https://www.unilight.com.pl

autor/źródło: unilight.com.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie