Artykuł partnerski29 lipca 2021, 16:43,

Pizza - sprawdź przepis na to idealne włoskie danie

Pizza - sprawdź przepis na to idealne włoskie danie

Kuchnia włoska jest jedną z tych, która dość szybko podbiła nasze serca i zagościła u nas na dobre. Bez problemu znajdziemy teraz restauracje, które serwują dania wywodzące się z tego kraju. Ale coraz częściej też sami staramy się przygotować domowe włoskie specjały. A chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że największym powodzeniem spośród nich cieszy się oczywiście pizza.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Pizza to na tyle popularne i zróżnicowane danie, że z pewnością każdy znajdzie taką, która spełni jego oczekiwania. Jest uwielbiana zarówno przez dzieci, jak i dorosłych, dlatego warto wiedzieć o niej nieco więcej i poznać przepis na pyszną domową pizzę.

Skąd pochodzi pizza?

Zacznijmy od tego skąd wywodzi się pizza. To potrawa z bardzo długą historią, bo wypiekane okrągłe placki z serem i ziołami były znane już w starożytności. Potem zaczęto je nieco modyfikować, dodając pomidory, mozzarellę i skrapiając całość oliwą lub smalcem. Takie danie podawano w pierwszych pizzeriach w Neapolu. Już od tego czasu zaczęło się ono cieszyć ogromną popularnością – stało się regionalnym przysmakiem i szybko zyskało sympatię tamtejszych Włochów. W kolejnych latach pizzę rozpowszechniono w Stanach Zjednoczonych, a dopiero później – na północy Italii. 

Z początku pizza była prostym, szybkim, zdrowym i tanim daniem – do jej przygotowania używano jedynie łatwo dostępnych, lokalnych składników, długo leżakowane ciasto było lekkostrawne, a czas pieczenia wynosił zaledwie 90sekund!

Sprawdzony przepis na pizzę

Dziś przygotowanie pizzy wygląda nieco inaczej. Często odchodzi się od pierwotnej prostoty na rzecz jeszcze większego urozmaicenia i eksperymentowania ze smakiem. W praktyce jakość pizzy warunkują dwie ważne kwestie – ciasto i dodatki. I choć w domowych warunkach przygotowanie dawnej pizzy jest wręcz niemożliwe (głównie ze względu na to, że tradycyjny placek był wypiekany w piecu opalanym drewnem, a temperatura w nim wynosiła ok. 480 stopni), to nie znaczy, że nie możemy spróbować zrobić jej we własnej kuchni. Warto jednak wykorzystać nieco bardziej unowocześnione receptury. Prosty przepis na pizzę - o czym pamiętać:

  • ciasto na spokojnie powinno wyrastać w ciepłym pomieszczeniu, bez przeciągów i nagłej zmiany temperatury, 
  • sos do pizzy musimy dobrze odparować (powinien być naprawdę gęsty), 
  • planując jakiekolwiek dodatki, trzeba pamiętać, żeby nie było w nich zbyt dużo wody, bo to uniemożliwia równomierne upieczenie ciasta, 
  • ciasta na pizzę nie wałkujemy, a jedynie rozciągamy dłońmi, dzięki czemu będzie ono miękkie i delikatnie puszyste. 

Dania kuchni włoskiej już na stałe wpisały się w nasze menu. Ogromną zaletą takich dań jest to, że możemy przygotować je samodzielnie w domu. I choć istnieje prawdopodobieństwo, że nie będą smakować dokładnie tak, jak w rodzinnej trattorii na słonecznym Półwyspie Apenińskim, to być może przybliżą nas do ulubionych smaków i przywołają na myśl długo wyczekiwane wakacyjne klimaty. 

autor/źródło: kaufland.pl

Napisz komentarz

Informacje24 lipca 2021, 07:32,

Sprawdzamy wartość energetyczną mini marchewki. Sprawdź ile ma kalorii

Sprawdzamy wartość energetyczną mini marchewki. Sprawdź ile ma kalorii

Sprawdziliśmy kaloryczność mini marchewki. Jeśli chcesz wiedzieć ile kalorii ma ten produkt czytaj dalej. Kalorie w mini marchewce pochodzą w 7% z białka, 90% z węglowodanów i 3% z tłuszczy.

Przewiń w dół aby czytać dalej

Udostępnij
Udostępnij. To zainteresuje Twoich znajomych

Informacje zawarte w tym artykule pochodzą z serwisu calories-info.com (link: Calories in Baby carrots)

Odwiedź stronę źródłową aby dowiedzieć się dokładnie ile kalorii ma mini marchewka lub poznać jakie wartości odżywcze zawarte są w mini marchewce, (węglowodany, białko, tłuszcze, indeks glikemiczny, błonnik, gluten itp.)

Mini marchewka - kalorie i wartości odżywcze

Mini marchewka zawiera 35 kcal na 100g.

Przeczytaj też: Jaka jest zawartość kalorii w cukierku snickers? Sprawdziliśmy

Na przykład średniej wielkości mini marchewka (12 g) to około 4 kalorii (kcal).

Aby zobrazować sobie ile to jest, warto zwrócić uwagę, że kalorie które zawiera średniej wielkości mini marchewka (12 g) można porównać do kalorii, które zawiera np. mniej niż pół łyżeczki cukru.

Do spalenia takiej ilości kalorii trzeba na przykład jeździć na rowerze przez co najmniej 1 minutę, pływać przez 1 minutę lub biegać przez 1 minutę.

Czy mini marchewka tuczy i jak wpływa na odchudzanie?

Zbliżona do innych produktów zawartość kalorii w mini marchewce stawia ten produkt gdzieś po środku kategorii warzyw pod względem kaloryczności. Spożywanie mini marchewki wydaje się być też średnim wyborem dla osób na diecie. Nie trudno znaleźć mniej tuczące produkty pośród warzyw.

Inne przydatne informacje

Ile białka jest w mini marchewce?

Mini marchewki zawierają 0.64 g białka na 100g.
Średniej wielkości mini marchewka (12 g) zawiera ok. 0.1 g białka.

Ile węglowodanów jest w mini marchewkach?

Mini marchewki zawierają 8.24 g węglowodanów na 100g.
Średniej wielkości mini marchewka (12 g) zawiera ok. 1 g węglowodanów.

Ile waży mini marchewka?

Średniej wielkości mini marchewka (część jadalna po obraniu) waży ok. 12g. Garść mini marchewek waży ok. 108g.

Ile błonnika jest w mini marchewkach?

Mini marchewki zawierają w sobie 2.9 g błonnika na 100g.
Średniej wielkości mini marchewka (12 g) zawiera ok. 0.3 g błonnika. Odpowiada to ok. 1% dziennego zapotrzebowania dla dorosłego człowieka. ?

autor/źródło: wszystkoojedzeniu.pl

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie