Informacje6 września 2016, 09:17,

Konstancin-Jeziorna rozpoczyna program walki z rakiem szyjki macicy

Burmistrz Miasta Konstancin Jeziorna wraz z Radą Miasta podjęli decyzję o wdrożeniu programu szczepień profilaktycznych przeciwko zakażeniom wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Szczepienia te skutecznie zmniejszają ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy. Szczepienia są bezpłatne dla dziewczynek urodzonych w 2003 roku, zamieszkałych na terenie miasta i gminy Konstancin Jeziorna.

Konstancin-Jeziorna rozpoczyna program walki z rakiem szyjki macicy

Jest to pierwsza odsłona programu walki z rakiem szyjki macicy w Konstancinie. Co roku szczepionki przeciwko wirusowi HPV będą podawane dziewczynkom z kolejnych roczników. Szczepienia chroniące przed zakażeniem wirusem HPV są najskuteczniejsze u osób, które jeszcze nie miały z nim kontaktu. Zalecane są dziewczętom w wieku 11-13 lat. Wykonuje się je powszechnie w Europie, Stanach Zjednoczonych i w Australii, w Polsce finansowane są przez odpowiedzialne samorządy, które myślą perspektywicznie o zdrowiu.

Czym jest wirus HPV

Wirus brodawczaka ludzkiego występuje u prawie 90% ludzi. Bardzo łatwo można się nim zakazić. Najczęstsze objawy, występujące u zakażonych to pojawienie się zmian na skórze: brodawek czy kłykcin kończystych. Wirus HPV może być również przyczyną powstawania nowotworów. Wyodrębnia się wiele typów wirusa HPV, te najczęściej występujące odpowiedzialne są za rozwój nowotworów szyjki macicy, pochwy, sromu, szyi i głowy.

Szczepienie przeciwko wirusowi HPV jest w polskim kalendarzu szczepień zalecanych. Koszt takiego szczepienia to ok. 1500 zł. Dla wielu rodziców to bariera nie do pokonania. Wiele rodziców zdaje sobie sprawę z zagrożenia, jakim jest zakażenie wirusem HPV. Jednak nie mogą pozwolić sobie na taki wydatek. Dlatego tak ważne jest wsparcie ze strony samorządów. Z szansy bezpłatnych szczepień skorzystało już wiele młodych dziewcząt z gmin i miast w całej Polsce, które od lat są szczepione dzięki finansowaniu z budżetów samorządowych. W większości krajów Unii Europejskiej kampanie bezpłatnych szczepień są finansowane centralnie i cieszą się ogromnym zainteresowaniem.

Kto może skorzystać z darmowych szczepień

Ze szczepień mogą skorzystać dziewczynki urodzone w 2003 roku, zamieszkałe na terenie miasta i gminy Konstancin Jeziorna. Szczepienia są dobrowolne oraz bezpłatne. Są one w całości są finansowane z budżetu miasta.

Spotkanie Edukacyjne

22 września 2016r. (czwartek) godz. 18.30-19.30 w WILLI HUGONÓWKA (siedziba Domu Kultury) w Konstancinie Jeziorna przy ul. MOSTOWEJ 15 odbędzie się spotkanie edukacyjne dla Rodziców dzieci z rocznika 2003 na temat chorób wywoływanych przez wirusa HPV i metodach walki z nim. Spotkanie poprowadzi dr n. med. Anna Bartosińska-Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Ginekologii Onkologicznej ICZMP Łódź Zarząd Sekcji Patologii Szyjki Macicy, Kolposkopii i Cytologii Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Spotkanie ma charakter otwarty.

Jak skorzystać ze szczepień

Podanie pierwszej dawki planowane jest maksymalnie do grudnia 2016 roku. Aby zaszczepić swoją córkę należy zgłosić się do realizatora programu szczepień: SPZZOZ w Konstancinie Jeziorna przy ul. Wareckiej 15 A, tel.: 22 756-48-23 lub 22 756-46-93.

Rak szyjki macicy – podstawowe dane

Rak szyjki macicy (RSM) to drugi pod względem częstotliwości występowania nowotwór złośliwy wśród kobiet w wieku 20-44 lat. Według danych z 2010 roku w Polsce liczba zachorowań na nowotwory złośliwe szyjki macicy wyniosła ponad 3000 kobiet, z czego ponad 1700 chorych zmarło. Oznacza to, że statystycznie, w Polsce codziennie umiera niespełna 5 kobiet z powodu raka szyjki macicy. Szczepionka przeciw zakażeniom wirusem HPV to najmłodsze osiągnięcie wakcynologii - nauki o szczepieniach. Istnieje wiele typów wirusa HPV, a za najgroźniejsze uważa się typy 16 i 18, które odpowiadają za około 70 proc. przypadków raka szyjki macicy (RSM). Szczepienia połączone z regularnie wykonywaną cytologią mogą skutecznie ochronić kobiety przed RSM.

10 lat szczepień przeciwko HPV – wypróbowane szczepionki

W tym roku mija 10 lat od podania pierwszej szczepionki przeciwko wisusowi HPV. Obecnie szczepionki przeciwko HPV są dostępne w ponad 130 krajach. Jednym z pierwszych krajów które wprowadziły krajowy program szczepień była Australia. Po 10 latach od uruchomienia programu, liczba zakażeń HPV, który jest odpowiedzialny za powstawanie raka szyjki macicy, zmalała w tym kraju o 90%. Potwierdza to wysoką skuteczność dostępnych szczepionek. Dotychczas podano ponad 170 mln szczepionek przeciwko HPV na całym świecie.

Karolina Wichrowska - ExpertPR

Informacje11 września 2016, 11:00,

Szlakami Kolei - wycieczka Piaseczyńską Koleją Wąskotorową

11 września 2016 roku w ramach wycieczki kolejką wąskotorową, odbędzie się spotkanie z przewodnikiem Stanisławem Hofmanem, który opowie o historii piaseczyńskiej kolei. Płatna wycieczka kolejką wąskotorową ze stacji Piaseczno Miasto (ul. Sienkiewicza 14) wyruszy o godz. 11.00. Po dojechaniu do Runowa na terenie piknikowym przy ognisku odbędzie się spotkanie ze Stanisławem Hofmanem (przewodnikiem), który opowie o historii piaseczyńskiej kolei wąskotorowej. Zapraszamy na wycieczkę Szlakami Kolei!

SZLAKAMI KOLEI - WYCIECZKA PIASECZYŃSKĄ KOLEJĄ WĄSKOTOROWĄ

Szczegóły i rezerwacje: Piaseczyńsko-Grójeckie Towarzystwo Kolei Wąskotorowej ul. Sienkiewicza 14, Piaseczno tel. 22 756-76-38, 607 155 188 e-mail: turystyka@kolejka-piaseczno.pl Rezerwacja na stronie Kolei Wąskotorowej: www.kolejka-piaseczno.pl