Informacje17 czerwca 2008, 00:00,

Konkurs Kisiel dla Piaseczna informacja Zbigniewa Mucha

Jestem inicjatorem i pomyło dawcą konkursu o nagrodę im. Stefana Kisielewskiego i chciałbym poinformować, że nagroda nie ma nic wspólnego z urzędem miasta, jest wybitnie pozarządowa, a w kapitule nie zasiadają urzędnicy, a w większości nietuzinkowi młodzi ludzie, którzy już odnieśli niebanalny sukces osobisty i gdyby nie byli w kapitule, mogliby swobodnie nagrodę zdobyć. Pomysł nagrody zrodził się w roku 2002, gdy jako radny wystąpiłem z wnioskiem, aby skwer w centrum Piaseczna nazwać imieniem Stefana Kisielewskiego. Chodziło o to, aby uhonorować wybitną postać kompozytora, pedagoga, krytyka muzycznego, publicysty, pisarza, uczestnika kampanii wrześniowej 1939 r., żołnierza AK rannego w powstaniu warszawskim, sygnatariusza słynnego Listu 34, w którym protestowano przeciwko cenzurze. S. Kisielewski za krytykę władz na zebraniu Związku Literatów Polskich, w lutym 1968 r. (użył słynnego określenia "dyktatura ciemniaków") był represjonowany i otrzymał całkowity zakaz publikacji. Pisał w Paryskim instytucie Literackim pod pseudonimem Tomasz Staliński. Został też stałym publicystą pism drugiego obiegu od początku ich powstania do końca lat 80. W pismach nadziemnych i podziemnych z właściwą sobie błyskotliwością, atakował trójcę negatywnych bohaterów epoki komunizmu: teoretyków, którzy chcą być mądrzejsi od życia, narodowych megalomanów oraz głosicieli polskiej i "ogólnej niemożności".

Nagroda miała corocznie przypominać o Stefanie Kisielewskim. Dotychczasowymi laureatami byli - w roku 2003 Artur Brzychcy, współzałożyciel i animator Piaseczńskiego Stowarzyszenia Rycerskiego "Eodem Tempore", organizator Piaseczyńskiego Turnieju Rycerskiego. Możecie go zobaczyć 21 i 22 czerwca w Parku Miejskim przy ul. Chyliczkowskiej w turnieju "O złote jajo". W roku 2004 Rufin MC - postać znana nie tylko w środowisku hiphopwym, mistrz freestyle' u, czyli improwizacji, zwycięzca wielu tzw. "bitew freestyle' owych", slamów poetyckich, nonkonformista i pasjonat, organizator pierwszego w Piasecznie "Graffiti Jam". W roku 2005 nagrody nie przyznano. W roku 2006 zwyciężyła Monika Iwanow, aktorka teatralna, reżyserka, założycielka teatru tańca i ruchu MIN. Prowadzi szeroko zakrojoną edukację teatralną w środowisku piaseczyńskim. Udowodniła, że pomimo młodego wieku potrafi tworzyć nie tylko niesamowitą wizję artystyczną ale i pracować z grupą warsztatowo podnosząc swoje umiejętności. Kilka dni temu odbyła się premiera kolejnej sztuki Moniki "Stop Klatka". Zobaczyłem bardzo poruszający i interesujący projekt, a wy możecie go zobaczyć 20 czerwca o godz. 22:00 na Skwerze Kisiela właśnie. W roku 2007 nagrody nie przyznano. Nie przyznanie nagrody po raz drugi wzbudził pewien niepokój członków kapituły (bo przecież chodzi o to, aby nagrodę przyznać) stąd propozycja zmian regulaminowych i zmiana nazwy konkursu z "Kisiel dla młodych" na "Kisiel dla Piaseczna" oraz rezygnacja z kryterium wieku w nadziei, że w populacji wszystkich pełnoletnich mieszkańców Piaseczna znajdą się osoby spełniające warunki konkursu.

W związku z tym, że nagroda ma również wymiar finansowy i jest ufundowana z dobrowolnych wpłat zwracam się do wszystkich, którzy mogą wesprzeć konto nagrody o wpłaty na: Ośrodek Kultury 05-500 Piaseczno ul. Kościuszki 49 nr konta 38106000760000401070000518, koniecznie z dopiskiem "Kisiel dla Piaseczna", lub bezpośrednio w kasie Ośrodka Kultury. Dziękuję Zbigniew Mucha

W nawiązaniu do komentarzy pod informacją: KISIEL DLA PIASECZNA - gratuluję Paniom Kindze, Beacie i Amandzie, które doskonale zrozumiały ideę konkursu, a które nieśmiało wspiera Ivan.
autor/źródło: Zbigniew Mucha - przewodniczący Kapituły Nagrody im. Kisielewskiego

Informacje18 czerwca 2008, 00:00,

Podroż do Hollywood Lato w Mieście w MGOK Piaseczno

Miejsko Gminny Ośrodek Kultury Piaseczno zaprasza na LATO W MIEŚCIE w Ośrodku Kultury w Piasecznie dla dzieci w wieku od 7 do 12 lat, w okresie od 4 do 14 sierpnia 2008 roku w godzinach od 8.00 do 17.00. Będzie to dwutygodniowa podróż do miasta gwiazd Hollywood. Razem z nami będziecie mogli przeżyć niezwykłe przygody i poznać tajniki powstawania filmów. Odwiedzimy wiele ciekawych miejsc, każdego dnia będziemy gościć w innym studiu filmowym, zaprosimy także ciekawych gości. Dowiemy się nie tylko wielu nowych rzeczy, ale będziemy się również świetnie bawić - wybierzemy się na dwie wycieczki, weźmiemy udział w zajęciach plastycznych, teatralnych, tanecznych, sportowych i warsztatach z charakteryzacji. Zajęcia poprowadzi i opiekę zapewni wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Spędź Lato w Mieście z Ośrodkiem Kultury.

LATO W MIEŚCIE

Koszt uczestnictwa: 280 złotych od osoby. W cenie zawarty jest także jeden ciepły posiłek. Ilość miejsc ograniczona! Zapisy przyjmujemy telefonicznie: (022) 756 76 00; (022) 735 24 03; (022) 737 10 52; e-mail: biuro@kulturalni.pl; Zapisy i wpłaty przyjmujemy w kasie MGOK do 20 czerwca 2008 roku. Miejsce zajęć: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Piasecznie, ul. Kościuszki 49, Piaseczno. Serdecznie zachęcamy do spędzenia lata w mieście razem z piaseczyńskim Ośrodkiem Kultury.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Piaseczno