Informacje31 sierpnia 2012, 00:00,

Koncert zespołu Manaus w 8 Ball Club Piaseczno

8 Ball Club w Piasecznie zaprasza mieszkańców, na wieczór z Kwiatem Rockowego Piaseczna - zespołem MANAUS. Koncert odbędzie się w sobotę 1 września 2012 roku, start o godzinie 21.00. Wstęp 5 zł. Usłyszycie kilka autorskich kawałków oraz największe hity polskiej rockowej sceny muzycznej, które zagra dla Was MANAUS składzie: zaśpiewa i na wieśle zagra, jedyny i niepowtarzalny, wiecznie młody ciałem i duchem – Arek Zewar. Drugim wiosłem smaczków gitarowych dodawać będzie człek napędzający wszystkie poźno-nocne gitarowe Jam’y w „8″- Krzyś Rukat. Na basie nowy nabytek Manausa, żywiołowy na scenie - Grześ Kowalski. Na perkusji multiinstrumentalista, świetny pałker – Marcin Adamski. Fanpage zespołu Manaus: www.facebook.com/pages/Manaus/

MANAUS

8 Ball Club, znajduje się przy ul. Jana Pawła II 10 w Piasecznie (w budynku pod bankiem Millennium, wejście z boku budynku). Strona internetowa klubu: www.8ballclub.pl W imieniu Kamila z klubu bilardowego, zapraszam Was na koncert Manaus w 8 Ball Club.
autor/źródło: Marcin Borkowski - serwis mieszkańców gminy Piaseczno

Informacje30 sierpnia 2012, 00:00,

UPAMIęTNIENIE POROZUMIEń SIERPNIOWYCH

W 32. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych na Rondzie Solidarności w Piasecznie stanęła tablica, która przypomina przechodniom o wydarzeniach z roku 1980. - Ta akcja to nasze kolejne tego typu działanie, w którym staramy się przypomnieć mieszkańcom genezę i pochodzenie nazw otaczających nas miejsc i ulic. Ten swoisty cykl informacyjny rozpoczęliśmy od ustawienia tablicy opisującej Bitwę pod Gołkowem na rondzie u zbiegu ulic 11 listopada i Zagłoby. Mamy nadzieję, że w ten sposób choć na chwilę zainteresujemy przechodniów historią miejsc, z których wspólnie korzystamy – mówi wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. Będziemy kontynuować tę akcję starając się stosować różne środki przekazu w taki sposób, aby informować i zaciekawiać naszych mieszkańców – dodaje wiceburmistrz.

UPAMIęTNIENIE POROZUMIEń SIERPNIOWYCH

Tablica jest ustawiona na Rondzie Solidarności w Piasecznie u zbiegu ulic 17 Stycznia, Kilińskiego, Świętojańskiej, Gerbera i Kościuszki. Akcja potrwa do środy 5 września. Inicjatorem akcji jest Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno.

Porozumienia Sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia sierpnia 1980.

Były to (kolejno): - porozumienie w Szczecinie – 30 sierpnia 1980, sygnowane przez Mariana Jurczyka (z ramienia PZPR Kazimierza Barcikowskiego) - porozumienie w Gdańsku – 31 sierpnia 1980, sygnowane przez Lecha Wałęsę - w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, słynnym wielkim długopisem (z ramienia PZPR przez Mieczysława Jagielskiego) - porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju – 3 września 1980, sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza (z ramienia PZPR przez Aleksandra Kopcia) - porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) – 11 września 1980, sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza (z ramienia PZPR przez Franciszka Kaima)

W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ Solidarność.

W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno