Informacje30 sierpnia 2012, 00:00,

UPAMIęTNIENIE POROZUMIEń SIERPNIOWYCH


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W 32. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych na Rondzie Solidarności w Piasecznie stanęła tablica, która przypomina przechodniom o wydarzeniach z roku 1980. - Ta akcja to nasze kolejne tego typu działanie, w którym staramy się przypomnieć mieszkańcom genezę i pochodzenie nazw otaczających nas miejsc i ulic. Ten swoisty cykl informacyjny rozpoczęliśmy od ustawienia tablicy opisującej Bitwę pod Gołkowem na rondzie u zbiegu ulic 11 listopada i Zagłoby. Mamy nadzieję, że w ten sposób choć na chwilę zainteresujemy przechodniów historią miejsc, z których wspólnie korzystamy – mówi wiceburmistrz Piaseczna Daniel Putkiewicz. Będziemy kontynuować tę akcję starając się stosować różne środki przekazu w taki sposób, aby informować i zaciekawiać naszych mieszkańców – dodaje wiceburmistrz.

UPAMIęTNIENIE POROZUMIEń SIERPNIOWYCH

Tablica jest ustawiona na Rondzie Solidarności w Piasecznie u zbiegu ulic 17 Stycznia, Kilińskiego, Świętojańskiej, Gerbera i Kościuszki. Akcja potrwa do środy 5 września. Inicjatorem akcji jest Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno.

Porozumienia Sierpniowe – cztery porozumienia zawarte przez rząd PRL z komitetami strajkowymi powstałymi w 1980. Porozumienia zakończyły wydarzenia sierpnia 1980.

Były to (kolejno): - porozumienie w Szczecinie – 30 sierpnia 1980, sygnowane przez Mariana Jurczyka (z ramienia PZPR Kazimierza Barcikowskiego) - porozumienie w Gdańsku – 31 sierpnia 1980, sygnowane przez Lecha Wałęsę - w sali BHP Stoczni Gdańskiej im. Lenina, słynnym wielkim długopisem (z ramienia PZPR przez Mieczysława Jagielskiego) - porozumienie w Jastrzębiu-Zdroju – 3 września 1980, sygnowane przez Jarosława Sienkiewicza (z ramienia PZPR przez Aleksandra Kopcia) - porozumienie w Hucie Katowice (Dąbrowa Górnicza) – 11 września 1980, sygnowane przez Zbigniewa Kupisiewicza (z ramienia PZPR przez Franciszka Kaima)

W pierwszym punkcie porozumień gdańskich stwierdzano, że działalność związków zawodowych nie spełniła nadziei i oczekiwań pracowników, dlatego uznaje się za celowe powołanie nowych, samorządnych związków zawodowych, które byłyby autentycznym reprezentantem klasy pracującej. Na podstawie tego punktu dopuszczono do zarejestrowania NSZZ Solidarność.

W dalszej części rząd zobowiązał się m.in. do wniesienia do Sejmu ustawy o ograniczeniu cenzury. Władze zobowiązały się do ponownego zatrudnienia osób zwolnionych z pracy po wydarzeniach 1970 i 1976. W kwestii gospodarczej władze zobowiązały się do opublikowania podstawowych założeń reformy i umożliwienia nad nią publicznej dyskusji. Reforma miała opierać się na zwiększonej samodzielności przedsiębiorstw i udziale samorządu robotniczego w zarządzaniu.
autor/źródło: Biuro Promocji i Informacji Gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz

Informacje30 sierpnia 2012, 00:00,

1 września akcja Witaj szkoło, Witaj zdrowie! w Fashion House Outlet Center Piaseczno


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Informujemy, że w najbliższą sobotę 1 września 2012 roku w Fashion House Outlet Centre przy ul. Puławskiej 42E w Piasecznie, odbędzie się akcja WITAJ SZKO£O, WITAJ ZDROWIE! Organizatorem akcji jest Fashion House oraz Centrum Medyczne CMP. Na klientów centrum czeka masa atrakcji. Do końca wakacji zostało jeszcze kilka dni, jednak warto już przygotować się na powrót w szkolne mury. Fashion House chce umilić ten czas i zaprosić na niesamowite wydarzenie. Na wszystkich czekają liczne atrakcje, m.in.: upominki i konsultacje z dietetykiem, a na najmłodszych - malowanie buziek. Organizatorzy zachęcają, by zabrać swoje pociechy na niezapomnianą wycieczkę szlakiem zdrowia i zabawy.

AKCJA WITAJ SZKO£O, WITAJ ZDROWIE! W FASHION HOUSE PIASECZNO
autor/źródło: Redaktorzy serwisu mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie