Informacje31 stycznia 2018, 13:16,

Galeria sztuki w dawnej strażnicy


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


W budynku dawnej strażnicy OSP przy ul. Kościuszki gmina planuje umieścić nowoczesną galerię sztuki. Powstaje właśnie koncepcja przebudowy oraz rozbudowy tego budynku.

GALERIA SZTUKI W DAWNEJ STRAŻNICY

Po wyprowadzce z remizy strażaków z OSP rozpoczęła się dyskusja na temat przyszłego wykorzystania tego obiektu. Do przedstawienia swoich pomysłów na przebudowę strażnicy, będącej pod opieką Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gmina zaprosiła studentów z Wyższej Szkoły Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Tak chcieli mieszkańcy

Efektem współpracy z uczelnią było powstanie ośmiu prac projektowych stworzonych na zajęciach z projektowania architektonicznego prowadzonych przez mgr. inż. Piotra Gastmana. Wizualizacje stworzone przez studentów zostały najpierw zaprezentowane radnym podczas posiedzenia Komisji Promocji Rady Miejskiej, a następnie mieszkańcom na wystawie umieszczonej na ścianie budynku dawnej strażnicy.

– Prace studentów były dla nas inspiracją przy wyborze jednego z kilku wariantów koncepcji przebudowy tego budynku, które zostały przygotowane przez firmę projektową – podkreśla Daniel Putkiewicz, I zastępca burmistrza Miasta i Gminy Piaseczno.

O wyborze przeznaczenia obiektu zdecydowały wyniki internetowej i facebookowej ankiety wśród mieszkańców. Większość z nich wskazywała, że dawna strażnica po przebudowie powinna pełnić funkcje związane z kulturą.

Zgodnie z zaakceptowaną przez kierownictwo Urzędu koncepcją, budynek dawnej strażnicy OSP przejdzie dużą metamorfozę. – Zależy nam na zachowaniu jego zabytkowego charakteru, ale jednocześnie chcemy stworzyć nowoczesny i funkcjonalny obiekt, który poprawi estetykę przestrzenną centrum miasta – mówi Daniel Putkiewicz.

Dwa budynki połączone szklanym łącznikiem

Koncepcja przebudowy budynku dawnej strażnicy zakłada przekształcenie go w miejską galerię sztuki. Zabytkowy obiekt miałby zyskać nowoczesne oblicze dzięki zamianie drewnianych wrót na elementy szklane. Elewacji przywrócony zostałby biały kolor.

Znajdujące się w pobliżu budynku garaże, które zostały dobudowane w latach 50. ubiegłego wieku, zostałyby wyburzone. W ich miejsce powstałby dwukondygnacyjny budynek o prostej bryle i elewacji wykończonej płytami włókno-cementowymi oraz naturalnym drewnem.

Nowy obiekt z budynkiem byłej strażnicy połączyłby przeszklony łącznik.

Główne wejście do budynku strażnicy zostało zaprojektowane od strony placu przed domem parafialnym. Prowadziłoby ono do centralnego holu, w którym znajdowałyby się kawiarnia i punkt informacyjny. – Do kawiarni można byłoby wejść także od strony zachodniej, przez podcień i ogródek w nowo powstałym pasażu, gdyż koncepcja przebudowy budynku przewiduje umożliwienie przejścia pomiędzy Muzeum Regionalnym a krzyżem papieskim – informuje Anna Bednarska, pełnomocnik burmistrza.

Zgodnie z koncepcją, do budynku prowadziłoby jeszcze wejście serwisowe (od strony ratusza), a także wyjście ewakuacyjne (od strony ul. Puławskiej), którym mogłyby być dostarczane wielkogabarytowe eksponaty.

Galeria i czytelnia

Główna przestrzeń ekspozycyjna miałaby być usytuowana w starym budynku strażnicy. – Chcemy zlikwidować istniejące tam obecnie ściany działowe, dzięki czemu uzyskamy dużą, podłużną salę. Jeśli zajdzie taka potrzeba, będziemy mogli wydzielać mniejsze pomieszczenia za pomocą mobilnych ścianek działowych – mówi Anna Bednarska.

Wysoki na dwie kondygnacje hol ma umożliwić prezentację dużych dzieł, w tym obrazów i plakatów. Mają być one prezentowane na ścianie, która będzie doświetlona świetlikiem dachowym i którą będzie można oglądać także z poziomu antresoli, na której z kolei ma znajdować się księgozbiór czytelni.

W nowej części budynku planowane jest usytuowanie pomieszczeń pomocniczych. Na parterze mają znaleźć się kawiarnia/czytelnia (wraz z zapleczem), pomieszczenia techniczne i magazynowe oraz węzeł sanitarny. Na piętrze koncepcja przewiduje natomiast umiejscowienie pomieszczeń administracyjnych, socjalnych oraz pomocniczych.

Obiekt ma być w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wewnątrz budynku ma powstać winda, która umożliwi swobodną komunikację pomiędzy kondygnacjami.

– Powierzchnia użytkowa projektowanych obiektów to około 397 mkw., a ich kubatura to 25 825 metrów sześciennych. Według szacunkowej wyceny koszt tego przedsięwzięcia może wynieść około 3 mln zł brutto – podsumowuje koncepcję przebudowy i rozbudowy strażnicy Anna Bednarska.

– W planie budżetu gminy Piaseczno na przyszły rok zaplanowane zostały środki finansowe na opracowanie dokumentacji projektowej dla tego obiektu wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Jeśli nie zajdą żadne nieprzewidziane okoliczności, jest szansa, że realizacja inwestycji rozpocznie się w roku 2019 – mówi Daniel Putkiewicz.

UMiG Piaseczno

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje30 stycznia 2018, 11:44,

Prawdziwy policjant nigdy nie zażąda, byś wypłacił mu swoje pieniądze


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Policjanci z Piaseczna poprzez swoje działania pragną powstrzymać falę oszustw, którymi ofiarami są osoby starsze. Tylko wczoraj kolejne małżeństwo straciło 100 000 złotych. Apelujemy w mediach, w kościołach i na organizowanych wspólnie z samorządem spotkaniach. Chcemy, by zdanie „Prawdziwy policjant nigdy nie zażąda byś wypłacił mu swoje pieniądze” usłyszał i zapamiętał każdy mieszkaniec naszego kraju! Przekaż to zdanie dalej. Niech cała Polska usłyszy! nie pozostawaj obojętnym!

PRAWDZIWY POLICJANT NIGDY NIE ZAŻĄDA, BYŚ WYPŁACIŁ MU SWOJE PIENIĄDZE

Od miesięcy pracujemy nad najskuteczniejszą metodą dotarcia do mieszkańców, - by powstrzymać przestępstwo znane powszechnie jako oszustwo na „wnuczka”. Niestety dotychczasowe metody okazują się niewystarczające. Niemal codziennie kolejny mieszkaniec naszego powiatu jest atakowany przez oszustów i namawiany do wypłaty pieniędzy w pilnej sprawie . Dziś jest to opowiadana przeważnie starszym osobom bajka o rzekomych policyjnych działaniach, i dla ratowania zdeponowanych w banku pieniędzy trzeba je jak najszybciej wypłacić!! Niestety na taką historię co chwilę ktoś się nabiera i oddaje oszustom często oszczędności całego życia.

Kilka dni temu starsza kobieta zamówiła taksówkę i pilnie udawała się do banku po 50 000 złotych, bo „policjant” tak kazał! Jednak czujnością wykazał się piaseczyński taksówkarz, który słuchającej tej historii skontaktował się z Komendą Powiatową Policji w Piasecznie, co pozwoliło na uchronienie tej kobiety przed oszustwem. Kolejna kobieta przez ogrodzenie własnej posesji na żądanie „policjanta” wyrzuciła przez ogrodzenie na ulicę 30 000 złotych. A wczoraj wieczorem w gminie Lesznowola starsze małżeństwo fałszywym policjantom przekazało 100 000 złotych!

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

PRAWDZIWY POLICJANT NIGDY NIE ZAŻĄDA, BYŚ WYPŁACIŁ MU SWOJE PIENIĄDZE

Policjanci z Piaseczna od wielu miesięcy prowadzą działania informacyjne, uświadamiające metody działania oszustów. Niestety sposób ten okazuje się niewystarczający. Mimo obecności w mediach, w ogłoszeniach podawanych z kościelnej ambony, plakatom i spotkaniom z seniorami organizowanymi we współpracy z władzami miasta i gminy Piaseczno, kolejne osoby stają się ofiarami oszustów.

Chcemy, by zdanie: „Prawdziwy policjant nigdy nie zażąda, byś wypłacił mu swoje pieniądze” na trwałe przeniknęło do świadomości społecznej. Powtarzajmy to rodzicom i dziadkom. Niech ten temat stanie się elementem każdego, nie tylko rodzinnego spotkania.

Policjanci z Piaseczna chcą tym hasłem podzielić się z całą Polską!

Po prostu przekaż dalej: „Prawdziwy policjant nigdy nie zażąda, byś wypłacił mu swoje pieniądze”.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie