Informacje22 marca 2014, 00:00,

Film Pasja - Niebieskie Kino w Piasecznie

Parafia Świętej Anny w Piasecznie zaprasza na spotkanie w ramach projektu NIEBIESKI KINO, podczas którego zostanie wyświetlony film PASJA wg M. Gibsona - znany i ceniony film, który warto obejrzeć (być może kolejny raz) w trakcie Wielkiego Postu. Organizatorzy zapraszają zainteresowane osoby w najbliższą niedzielę 23 marca 2014 roku o godz. 16.00 w auli niebieskiej przy kościele Św. Anny. Obejrzyjcie Pasję w Niebieskim Kinie.

Film Pasja - Niebieskie Kino w Piasecznie

Niebieskie Kino ponieważ po pierwsze: będziemy spotykać się w naszej auli niebieskiej, a po drugie: zamierzamy oglądać filmy, które będą poszerzać nasze horyzonty i pomagać kierować nasz wzrok coraz bardziej ku niebu. Jest wiele filmów nieznanych, zapomnianych, albo takich, które z różnych względów nie trafiają do głównych kanałów dystrybucji. Właśnie takie filmy mamy zamiar udostępniać naszej publiczności (na miarę możliwości osiągnięcia legalnej licencji). Na początku planujemy jeden film w miesiącu.

Pasja to film o ostatnich 12 godzinach z życia Jezusa z Nazaretu. Zaczyna się w Ogrodzie Getsemani, w którym Jezus modli się po Ostatniej Wieczerzy. Opiera się pokusom Szatana. Zdradzony przez Judasza Iskariotę, zostaje aresztowany, zabrany do Jerozolimy, gdzie arcykapłani oskarżają go o bluźnierstwo i skazują na śmierć. Jezus przyprowadzony zostaje przed oblicze Poncjusza Piłata, rzymskiego namiestnika Judei, który wysłuchuje oskarżeń Wysokiej Rady. Zdając sobie sprawę, że staje przed politycznym konfliktem, Piłat uchyla się od wydania wyroku i odsyła więźnia do króla Heroda. Herod jednak oddaje Jezusa Piłatowi, a ten zwraca się do tłumu o dokonanie wyboru, którego złoczyńcę uwolnić: Jezusa czy Barabasza. Tłuszcza postanawia uwolnić Barabasza, a skazać Jezusa. Scenariusz Pasji został stworzony przez Mela Gibsona i Benedicta Fitzgeralda na podstawie przekazów z Ewangelii św. Mateusza, Marka, Łukasza i Jana. Wszystkie postaci w filmie posługują się językami, jakimi porozumiewano się w tamtych czasach: Żydzi, w tym Jezus i apostołowie, mówią po aramejsku, Rzymianie - "uliczną łaciną". Greka, która była w powszechnym użyciu pośród ówczesnej inteligencji, nie odegrała tu szczególnej roli zdjęciowe. "Pasja" była filmowana we Włoszech, w dwóch miejscach: w pięknym mieście Matera w południowym regionie Basilicata, nieopodal miejsca, gdzie Pier Paolo Pasolini kręcił w 1965 "Ewangelię wg św. Mateusza" oraz w wytwórni Cincecitta na przedmieściach Rzymu. W Cincecitta Studios powstała gigantyczna scenografia, której autorami byli Francesco Frigeri i Carlo Gervasi. Skonstruowano wielki kompleks składający się ze świątyni, w której kapłani sądzą Jezusa, dziedzińca przed pałacem Piłata i miejsca chłosty.

Informacje22 marca 2014, 00:00,

Złote jajko - Bajkowa Niedziela w Słomczynie

Konstanciński Dom Kultury serdecznie zaprasza mieszkańców na Bajkową Niedzielę, podczas które zaprezentowana zostanie bajka ZŁOTE JAJKO. Spektakl można obejrzeć 23 marca 2014 roku o godz. 15.00, w Domu Ludowym w Słomczynie. Złote jajko to spektakl na motywach bajki Władimira Orłowa w tłumaczeniu Elżbiety Dąbrowy. Chytra lisica ma pomysł na szybkie wzbogacenie się. Swoim planem dzieli się z wilkiem – złodziejaszkiem. Wspólnie chcą babci i dziadkowi ukraść jajko z którego wkrótce ma wykluć się kura znosząca złote jajka. Czy ich plan się powiedzie zobaczycie sami. Zapraszamy na Bajkową Niedzielę.

Złote jajko - Bajkowa Niedziela w Słomczynie
autor/źródło: Redakcja serwisu informacyjnego mieszkańców gminy Konstancin-Jeziorna