Informacje22 stycznia 2017, 15:00,

Dobre wychowanie z nami zostanie - Teatralna Niedziela Góra Kalwaria


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


22 stycznia 2017 roku o godz. 15.00 zapraszamy na Teatralną Niedzielę do Góry Kalwarii, gdzie będzie można obejrzeć spektakl pt.: Dobre wychowanie z nami zostanie, w wykonaniu Teatru Maska. Miejsce: Ośrodek Kultury, Białka 9, Góra Kalwaria. Bilety w cenie 10 zł, dzieci poniżej 3 lat mają wstęp wolny. Zapraszamy!

DOBRE WYCHOWANIE Z NAMI ZOSTANIE - TEATRALNA NIEDZIELA GÓRA KALWARIA

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje19 stycznia 2017, 20:14,

Bezpieczeństwo dzieci podczas zimowego wypoczynku w ferie zimowe w woj. mazowieckim


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Do ferii zimowych w woj. mazowieckim zostało jeszcze kilka tygodni, ale od poniedziałku rozpoczyna się czas wolny dla uczniów w woj. lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim. Dla dzieci i młodzieży to wspaniały czas odpoczynku od obowiązków szkolnych i nauki, a także moment wielu wyjazdów. Niektórzy uczniowie będą wypoczywać w naszym województwie i nad ich bezpieczeństwem będą czuwać stołeczni policjanci. Funkcjonariusze dbając o bezpieczeństwo najmłodszych już rozpoczęli wzmożone kontrole pojazdów, którymi przewożone są dzieci na zimowiska, sprawdzają także trzeźwość i uprawnienia kierowców.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI PODCZAS ZIMOWEGO WYPOCZYNKU W FERIE ZIMOWE W WOJ. MAZOWIECKIM

Funkcjonariusze przypominają rodzicom i opiekunom o kilku podstawowych zasadach, aby podróż dziecka autokarem była bezpieczna:
- sprawdź dokładnie przewoźnika – od kiedy działa firma, na jaką skalę działa, czy zapewnia odpowiednie ubezpieczenie i zastępczy transport w przypadku awarii;
- poproś policjantów ruchu drogowego o skontrolowanie pojazdu, którym dziecko będzie podróżowało oraz jego kierowcy. Skontaktuj się z dyżurnym najbliższej jednostki Policji i poinformuj o dokładnym terminie i miejscu odjazdu autokaru. Zanim dzieci wyruszą w podróż, policjanci sprawdzą stan techniczny autobusu, trzeźwość kierowcy oraz wszystkie wymagane dokumenty;
- wezwij Policję, jeśli tylko stan techniczny pojazdu (łyse opony, popękane szyby, wyciek oleju) lub zachowanie kierowcy (wyczuwalna woń alkoholu, bełkotliwa mowa) budzą wątpliwości.

Ferie zimowe w miejscu zamieszkania

Warto przypomnieć dzieciom podstawowe zasady poruszania się pieszych po drogach w warunkach złej widoczności oraz gdy drogi są śliskie i zaśnieżone. Dzieci muszą mieć świadomość, że piesi o zmroku są przez kierowców słabiej dostrzegani. Droga hamowania na śliskiej nawierzchni wydłuża się. Tak więc przechodzenie przez ulicę w porze zimowej powinno być wykonywane przez dziecko ze szczególną ostrożnością, nawet na oznakowanym przejściu dla pieszych, czy przy zapalonym zielonym świetle dla ruchu pieszego. Należy pamiętać również o tym, że każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat.

Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze. Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.

Należy przypomnieć, że po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. Te dodatkowe metry pozwalają kierowcy wyhamować i bezpiecznie ominąć pieszego.

Przeczytaj też: Zmiany w Urzędzie Miasta i Gminy Piaseczno. Część wydziałów trafi do innego budynku

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI PODCZAS ZIMOWEGO WYPOCZYNKU W FERIE ZIMOWE

Rodzice i opiekunowie powinni też przypomnieć dzieciom o tym, aby:
- do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pamiętajmy, że zimą znacznie wydłuża się droga hamowania pojazdów, więc należy zachować szczególną ostrożność będąc w pobliżu jezdni;
- nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego;
- korzystać wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk. Pod żadnym pozorem nie wchodzić na lód zamarzniętych zbiorników wodnych, jezior, kanałów, stawów, itp. Pozornie gruby lód może w każdej chwili załamać się pod naszym ciężarem;
- kulig organizować wyłącznie pod nadzorem osób dorosłych; sanki łączyć grubą, wytrzymałą liną, aby nie odczepiły się podczas jazdy;
- nie dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie;
- podczas zabaw na śniegu i lodowisku należy pilnować swoich wartościowych przedmiotów. Jeśli to możliwe portfel lub telefon komórkowy oddać do depozytu lub pod opiekę zaufanej osobie.

Ferie na stokach

Wraz z nadejściem sezonu zimowego policjanci rozpoczęli służbę na stokach narciarskich – będą też tam obecni podczas ferii. Dzięki specjalistycznym kursom policjanci są doskonale wyszkoleni – nie tylko świetnie jeżdżą na nartach, ale także wspomagają GOPR w czasie akcji ratunkowych.

Mundurowi na nartach przede wszystkim dbają o bezpieczeństwo i porządek na trasach, zwracają uwagę na zbyt brawurową jazdę oraz na pijanych narciarzy. Sprawdzają też, czy dzieci, które nie skończyły 16 lat, jeżdżą w kaskach. W razie potrzeby mogą także udzielić pierwszej pomocy poszkodowanym. Co ważne, mundurowi patrolują nie tylko nartostrady, ale także ich okolice – drogi dojazdowe i parkingi.

BEZPIECZEŃSTWO DZIECI PODCZAS ZIMOWEGO WYPOCZYNKU W FERIE ZIMOWE

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie