Informacje23 marca 2018, 14:00,

Ciuchcie Warszawskie - wystawa fotografii na Rynku w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Od 23 marca do 19 kwietnia 2018 roku będzie można oglądać zdjęcia na czasowej wystawie fotografii pt.: Ciuchcie Warszawskie, która będzie poświęcona warszawskim kolejom dojazdowym, zwanym pieszczotliwie "ciuchciami". Historia kolei dojazdowych sięga XIX w. Już wtedy były ważnym ogniwem łączącym ludność okolicznych miejscowości z Warszawą. Na podstawie powstałych linii planowano i tworzono całe założenia urbanistyczne i architektoniczne. W XX wieku, mimo ciężaru wojen i kolejnych okupacji, koleje dojazdowe były tym, co integrowało i spajało mentalność mieszkańców okolicznych miejscowości. Były swego rodzaju symbolem normalności w trudnych czasach.

CIUCHCIE WARSZAWSKIE - WYSTAWA FOTOGRAFII NA RYNKU W PIASECZNIE

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

Na wystawie fotografii zostanie przybliżona historia siedmiu kolejek:
Kolei Wilanowskiej - nieistniejącej wąskotorowej kolei dojazdowej, która kursowała dawniej z Warszawy do Wilanowa, Powsina i Konstancina, stając się z czasem częścią kolejki grójeckiej.
Piaseczyńskiej Kolei Wąskotorowej (dawniej Grójecka Kolej Dojazdowa) - dawniej kolei dojazdowej, współcześnie kursującej jako linia turystyczna na trasie Piaseczno - Tarczyn.
Kolei Młocińskiej - istniejącej w latach 1929–1943 normalnotorowej, prywatnej kolei, łączącej Warszawę z Młocinami, Łomiankami i składnicą amunicji w Palmirach w Puszczy Kampinoskiej.
Kolei Mareckiej - istniejącej od 1897 do 1974 roku kolei wąskotorowej umożliwiającej w ostatnim okresie kursowania dotarcie z Radzymina i Marek na Pragę.
Kolei Jabłonowskiej (zwanej także koleją karczewską) - kursującej dawniej z Jabłonny przez Warszawę do Karczewa i Starej Miłosny.
Kolei Poligonowej - wojskowej linii wąskotorowej kursującej z Rembertowa, obsługującej także transport cywilny.

Osobno potraktowana została Warszawska Kolej Dojazdowa, która jako oddzielny twór odgrywała i nadal odgrywa rolę nie tylko transportową, ale wręcz kulturotwórczą.

Zaprezentowane na wystawie fotografie są unikatami na skalę europejską, często nigdy niepublikowane mają tu okazję opowiedzieć o historii naszego miasta i ludzi.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje24 marca 2018, 17:00,

Coś o facetach - Koncert Działu Edukacji Muzycznej w Piasecznie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

24 marca 2018 roku o godz. 18:00 zapraszamy do Piaseczna na koncert Działu Edukacji Muzycznej Centrum Kultury pt.: Coś o facetach. Miejsce: Piaseczno, ul. Kościuszki 49 (Dom Kultury). Wstęp wolny.

COŚ O FACETACH - KONCERT DZIAŁU EDUKACJI MUZYCZNEJ W PIASECZNIE

Zygmunt Freud powiedział kiedyś: “Po trzydziestu latach badań nad duszą kobiety nie potrafię odpowiedzieć na pytanie, czego pragnie kobieta.” Jestem tym bardziej przekonany, że nie opisałem wszystkich pragnień, jakimi kobiety się kierują, stąd moje pytanie bezpośrednio do Pań: Jakich mężczyzn szukacie?” Nie trudno nie zauważyć, że kanon męskości na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat przeszedł- i to delikatnie mówiąc- metamorfozę. Czy mężczyzna idealny istnieje? MĘŻCZYZNA będzie motywem przewodnim koncertu, w którym wystąpią uczestnicy zajęć z emisji głosu, Działu Edukacji Muzycznej Centrum Kultury w Piasecznie. Program przygotowała instruktor emisji głosu Małgorzata Duk Nowosad.

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie