Informacje27 czerwca 2015, 11:52,

Bezpieczne wakacje 2015


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Wzmożonych kontroli prędkości i trzeźwości mogą spodziewać się kierowcy podczas działań pn. „Bezpieczne wakacje 2015” na dogach powiatu piaseczyńskiego. Więcej patroli policyjnych będzie na głównych ciągach komunikacyjnych przebiegających przez teren powiatu. Wszystko po to, aby wyjazdy i powroty w czasie letniego wypoczynku zakończyły się bezpiecznie. Większa niż zwykle liczba policjantów czuwać będzie nad bezpieczeństwem kierujących oraz niechronionych uczestników ruchu drogowego podczas letniego wypoczynku. Funkcjonariusze będą obecni w najbardziej newralgicznych miejscach, na drogach krajowych przebiegających przez teren powiatu piaseczyńskiego.

Bezpieczne wakacje 2015

Policjanci zapowiadają, że do walki z nadmierną prędkością wykorzystają radiowozy z wideorejestratorami, kierowcy powinni spodziewać się również wzmożonych kontroli tradycyjnych - przy użyciu ręcznych mierników prędkości. Funkcjonariusze zwracać będą uwagę przede wszystkim na prędkość i trzeźwość kierowców - przypominamy, że prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości może zakończyć się dwuletnim pobytem w więzieniu.

Nie unikną odpowiedzialności także ci kierowcy, którzy będą wykonywać nieprawidłowo manewry na drodze, czyli np. wyprzedzać na trzeciego, jeździć bez zapiętych pasów czy przewozić dzieci bez fotelika. Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem i jego negatywnymi następstwami, warto przypomnieć sobie, czego należy się wystrzegać i na co zwracać szczególną uwagę, aby wakacje minęły bezpiecznie dostarczając tylko pozytywnych i niezapomnianych wrażeń. Gdy wysyłasz dziecko na kolonię skorzystaj z kontroli autokaru.

Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego naszej komendy realizując przedsięwzięcia akcji „Bezpieczne wakacje” będą prowadzić kontrole autokarów. Organizatorzy letnich wyjazdów, a także uczestnicy mogą codziennie podjechać autokarem na parking przed budynkiem komendy w Piasecznie, ul. Kościelna 3, gdzie policjanci sprawdzą stan techniczny autokarów, ważność badań technicznych, a także trzeźwość kierujących. Telefon do Wydziału Ruchu Drogowego (22) 60-45-204, oficer dyżurny (22) 60-45-213.

Zanim wyjdziesz z domu i zamkniesz drzwi:
Złodziej nie ma wakacji. Dobrą praktyką jest, aby przed wyjazdem poprosić zaufaną osobę, np. sąsiada o zaopiekowanie się mieszkaniem. Czasami wystarczy wieczorem włączyć na chwilę światło, zabrać ze skrzynki pocztowej korespondencję oraz zebrać ulotki spod drzwi. Jeżeli nie możesz liczyć na taką pomoc, proponujemy:
- spisać numery fabryczne i markę sprzętu RTV i AGD,
- starannie zabezpieczyć przedmioty o dużej wartości, ważne dokumenty i gotówkę,
- dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi,
- zakręcić dopływ gazu i wody, odłączyć niepotrzebne urządzenia elektryczne od zasilania

Zasady bezpiecznego pobytu nad wodą:
- korzystaj tylko z kąpielisk strzeżonych, ograniczonych bojami: żółtymi dla początkujących oraz czerwonymi dla zaawansowanych,
- przestrzegaj zasad regulaminu kąpieliska, stosuj się do zaleceń ratownika oraz znaków informacyjnych i ostrzegawczych,
- ubrania i rzeczy osobiste pozostawiaj pod opieką znanej Ci osoby,
- po dłuższym opalaniu się wchodź do wody powoli – szok termiczny może być przyczyną tragicznego w skutkach wypadku,
- po spożytym posiłku odpocznij przed kąpielą,
- przed skokiem do nieznanej wody zbadaj dno - korzeń, kamień, czy jakikolwiek przedmiot może spowodować groźny uraz kręgosłupa,
- wzywaj pomoc wyłącznie w sytuacjach, kiedy rzeczywiście jest potrzebna,
- zwracaj uwagę na innych kąpiących się, którzy mogą potrzebować pomocy,
- w przypadku złego samopoczucia natychmiast wyjdź z wody,
- nigdy nie wchodź do wody po spożyciu alkoholu,
- jeżeli pod Twoją opieką znajduje się młodsze rodzeństwo ani na chwilę nie spuszczaj go z oka – małe dzieci nigdy nie powinny kąpać się same,
- bezwzględnie zabrania się korzystania z kąpieliska, na którym wywieszona jest flaga koloru czerwonego!!!

Dziecko na kolonii/obozie:
- sprawdź kto organizuje pobyt dziecka oraz czy posiada odpowiednie kwalifikacje,
- uczulaj i ostrzegaj dziecko przed kontaktami z osobami nowo poznanymi, które mogą okazać się niebezpieczne,
- uświadamiaj i ostrzegaj dziecko o niebezpieczeństwie, jakie niosą za sobą narkotyki, papierosy oraz alkohol pamiętając, że wakacje sprzyjają pierwszym kontaktom z nimi,
- przestrzegaj dziecko przed kontaktem ze zwierzętami, które mogą być nosicielami wścieklizny.

Działania pn. „Bezpieczne Wakacje 2014” rozpoczną się 27 czerwca i trwać będą do 31 sierpnia 2015 roku.

Komenda Powiatowa Policji w Piasecznie

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Informacje26 czerwca 2015, 09:54,

Wakacje czas zacząć - wakacje w mieście, kulturalne lato i półkolonie


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Zakończył się rok szkolny, a tym samym rozpoczęły wakacje dla kilku tysięcy uczniów i nauczycieli z terenu gminy Piaseczno. – Z tej okazji chciałabym wszystkim uczniom życzyć wspaniałych przygód, ciekawych podróży i bezpiecznej zabawy, a nauczycielom odpoczynku, nabrania nowych sił i pomysłów do zrealizowania w przyszłym roku – mówi Hanna Kułakowska-Michalak, II zastępca burmistrza.

Wakacje czas zacząć - wakacje w mieście, kulturalne lato i półkolonie

Podczas wakacji odpoczywamy, jednak mogą się też zdarzyć różne sytuacje niebezpieczne. Przypomnijmy więc podstawowe numery alarmowe, które warto mieć zapisane w swoim telefonie komórkowym. centrum powiadamiania ratunkowego - 112, policja - 997, straż pożarna - 998, pogotowie ratunkowe - 999.

Dobrym pomysłem jest również stworzenie w telefonie kontaktu ICE. Skrót ICE to ogólnoświatowy symbol ratujący życie. Powinno się pod nim zapisać numer telefonu osoby, którą należy powiadomić w razie wypadku. Tak zapisany kontakt pozwala ratownikom na zadzwonienie pod wskazany numer i uzyskanie ważnych informacji o poszkodowanej osobie, takich jak grupa krwi, przyjmowane leki itp. Jeśli masz kilka osób, które mogą udzielić informacji na twój temat, ich numery zapisz jako nazwy kontaktów ICE1, ICE2 itd.

Lato w Mieście
Gmina Piaseczno przygotowała na wakacje szereg atrakcji, warsztatów i kolonii dla dzieci i młodzieży z terenu.

Sportowe Lato w Piasecznie 2015
Akcja, której organizatorem jest Gminny Ośrodek Sportu i Rekreacji w Piasecznie, skierowana jest do dzieci urodzonych w latach: 2004–2008 i będzie realizowana w obiektach sportowych Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00–16.00. – Sportowe Lato cieszy się od kilku lat bardzo dużym zainteresowaniem. Zapisy w tym roku rozpoczęliśmy już od początku czerwca i w chwili obecnej jest dosłownie jeszcze kilka wolnych miejsc w trzecim i piątym tygodniu – mówi koordynator akcji z ramienia GOSiR-u Tomasz Stuczyński. W tym roku zajęcia tematyczne będą prowadzone przez współpracujące z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji kluby sportowe. Wykaz zajęć tematycznych przedstawia się następująco:
• karate kyokushin – prowadzący: Uczniowski Klub Sportowy BUSHI;
• taniec sportowy – prowadzący: Klub Sportowy Grawitacja;
• boks z elementami kick-boxingu – prowadzący: Klub Sportowy X-FIGHT Piaseczno;
• koszykówka – prowadzący: Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Piaseczno;
• piłka nożna – prowadzący: Klub Sportowy GOSiRKi Piaseczno;
• kickboxing – prowadzący: Stowarzyszenie Sportowe Wiśniewski Kickboxing.
Zajęcia będą się odbywały w wyznaczonych terminach (Na III i V tydzień zostały jeszcze ostatnie wolne miejsca): 29 czerwca – 3 lipca (I tydzień), 6–10 lipca (II tydzień), 13–17 lipca (III tydzień), 20–24 lipca (IV tydzień), 27–31 lipca (V tydzień). Warto wspomnieć, iż w ramach akcji dla uczestników zaplanowano nie tylko zajęcia sportowe i tematyczne, ale także wyżywienie i opiekę. Zapisu można dokonać telefonicznie pod numerem: 22 716 66 00 (wewn. 39) lub osobiście na terenie hali GOSiR Piaseczno. Więcej informacji na stronie: www.gosir-piaseczno.pl

Wakacje czas zacząć - wakacje w mieście, kulturalne lato i półkolonie

Tańszy basen i bezpłatna nauka pływania
W wakacje na pływalni GOSiR w godzinach 8:00 - 16:00 od poniedziałku do piątku obowiązują wakacyjne opłaty (4 zł/1 godz) dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjalnych (należy okazać legitymację). Prowadzona jest też darmowa nauka pływania dla dzieci i młodzieży wg. grafiku.

Kulturalne Lato
W ramach Lata w Mieście także Centrum Kultury w Piasecznie przygotowało pakiet różnorodnych zajęć pod hasłem Kulturalne Lato. Zaplanowano siedem rodzajów warsztatów: szachy, planszówki, rysunek i malarstwo, malowanie na szkle, „aktywni 50+”, warsztaty filmowe, indywidualne konsultacje muzyczne. Zapisy na warsztaty ruszyły 22 czerwca drogą elektroniczną na stronie www.kulturalnezajecia.pl/zapisy. Wyjątkiem są zapisy na indywidualne konsultacje muzyczne, które odbywają się osobiście bądź telefonicznie w recepcji Przystanku Kultura. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie: www.kulturalni.pl.

Wakacyjne wyjazdy i półkolonie w szkołach
Gmina Piaseczno w okresie wakacyjnym organizuje letni wypoczynek z programem profilaktycznym dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i gimnazjów. W tym roku z oferty skorzysta 225 osób. W okresie od 13 lipca do 7 sierpnia dzieci wypoczywać będą w Mrzeżynie, do Białego Dunajca wyjadą na dwa pierwsze tygodnie sierpnia, a nad zalewem w Sielpi młodzież będzie gościć od 31 lipca do 13 sierpnia.

Również w placówkach oświatowych na terenie gminy dzieci na początek wakacji mają zapewnioną opiekę w ramach Lata w Mieście 2015. Od 29 czerwca do 17 lipca, w godzinach od 9.00 do 14.00, pod okiem wychowawców 1017 uczniów w 8 szkołach podstawowych będzie korzystało z zabaw, zajęć ruchowych, gier i konkursów. Gmina zapewni im również napoje, owoce, suchy prowiant lub obiad. W drugiej połowie sierpnia, w świetlicach w Głoskowie i Żabieńcu gmina organizuje zajęcia dla 75 dzieci i również zapewnia posiłek, napoje i owoce.

Dyżury wakacyjne przedszkoli
1–10 lipca – Przedszkole Nr 5, ul. Szkolna 18;
13–24 lipca – Przedszkole Nr 1, ul Kauna 4;
27 lipca – 8 sierpnia – Przedszkole Nr 4, ul. Fabryczna 13;
10–21 sierpnia – Przedszkole Nr 7, ul. Młodych Wilcząt 7.

Przeczytaj też: Drużyna Wawrzyna - Muzyka na Skwerze Kisiela w Piasecznie

autor/źródło: Redakcja

Napisz komentarz

Komentarze

Redakcja, 16 lipca 2019
Wątek http://forum.powiat-piaseczynski.info/viewtopic.php?f=25&t=11181

Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie