Informacje21 kwietnia 2013, 00:00,

Akcja KSI¡żKA ZAMIAST MARIHUANY z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés. Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest w większości krajów od 1996 roku. Ustanowiono go na 28. sesji Konferencji Generalnej UNESCO, w celu promocji czytelnictwa i ochrony własności intelektualnej. W Polsce obchodzony jest od 2007 roku. Dla literatury światowej data 23 kwietnia ma symboliczne znaczenie. W tym dniu (w roku 1616) zmarli Miguel de Cervantes i William Szekspir. Tego samego dnia przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

AKCJA KSI¡żKA ZAMIAST MARIHUANY Z OKAZJI ŚWIATOWEGO DNIA KSI¡żKI I PRAW AUTORSKICH

W Światowy Dzień Książki, we wtorek 23 kwietnia 2013 roku Sojusz Lewicy Demokratycznej przeprowadzi akcję Książka zamiast marihuany. W tym dniu o godz. 12.00 w centrum każdego miasta powiatowego na Mazowszu przedstawiciele SLD rozdadzą po 2,5 tysiąca nowych książek belletrystycznych o zróżnicowanej tematyce przeznaczonych dla różnych grup wiekowych. Miejsca na terenie powiatu piaseczyńskiego: Piaseczno - Rynek, Targowisko miejskie; Konstancin Jeziorna - Park przy Tężni. - W Piasecznie skoncentrujemy się głównie na placówce przy ul. Szkolnej oraz na Liceum przy ul. Chyliczkowskiej. Chcemy jednak dotrzeć do możliwie jak największej liczby szkół, wszystko zależy od liczby wolontariuszy, którzy zechcą wesprzeć naszą akcję – mówi Jerzy Walasek z zarządu powiatowego SLD. - Zgromadziliśmy ok. 2200 książek. Do książek mają być poprzyklejane naklejki z przekreślonym listkiem marihuany i hasłem „Książka zamiast marihuany” [Kurier Południowy].

Stały kontakt z książką jest ważny na każdym etapie życia. Pozyskany w dzieciństwie nawyk częstego kontaktu z książką, wpojony przez troskliwych rodziców, często pozostaje nałogiem, którego nie sposób przedawkować. Niestety coraz częściej u młodych ludzi zaczynają przeważać inne bardzo negatywne nałogi, które mają być substytutem „świata książki” i dać namiastkę baśniowej rzeczywistości. Pragnęlibyśmy, aby Polacy - zwłaszcza młodzi, którzy coraz mniej czytają - mówiąc potocznie: "jarali się" literaturą, a nie marihuaną! Dlatego Członkowie Sojuszu Lewicy Demokratycznej na Mazowszu, zauważając dramatyczny spadek czytelnictwa w Polsce, postanowili mu przeciwdziałać i rozdać mieszkańcom Mazowsza 100 tysięcy książek.
autor/źródło: Sojusz Lewicy Demokratycznej - piaseczynski.sld.org.pl
Tematy:

Informacje22 kwietnia 2013, 00:00,

Spotkanie z autorką Elik Aimee w Piasecznie

W ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich zapraszamy na spotkanie z autorką Elik Aimee, która wydała w tym roku 13. już książkę. Prezentacja najnowszej książki Pani Elik Aimee, odbędzie się 23 kwietnia 2013 roku o godz. 17.00 w sali Centrum Kultury w Piasecznie (I piętro). Na spotkanie zapraszają Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno oraz Centrum Kultury w Piasecznie. "Miłość, miłość, przygoda.. Podróże dalekie i te najbliższe lecz pokazywane jakże inaczej"... prezentuje ona w swoich książkach. Przyjdź! Zobacz! Posłuchaj! Zasmakuj życia o jakim może marzysz...

Spotkanie z Elik Aimee w Piasecznie

Elik Aimée - historyk, dziennikarka radiowo-telewizyjna, poetka i prozatorka. Jurorka wielu ogólnopolskich konkursów literackich i wykładowca Uniwersytetu III-go wieku. Właścicielka wydawnictwa literackiego BEZ PODZIA£ÓW. Prowadzi również zajęcia z młodzieżą: warsztaty dziennikarskie, literackie i recytatorskie. Dotychczas wydała: Do spalenia, To fire!, Sierpniowy zapach Kazimierza, Czekając na wiatr, Ptaki mego nieba, Słowa cieniem serca malowane, Smycz – rzecz o zniewoleniu (dwa wydania), Sezon na bratki, Motyle, Widnokrąg.
autor/źródło: Redakcja serwisu mieszkańców gminy Piaseczno