Informacje16 marca 2015, 08:00,

16 marca ruszają trzy nowe lokalne linie autobusowe w gminie Piaseczno

Gmina Piaseczno uruchamia od poniedziałku 16 marca trzy nowe linie autobusowe, które są odpowiedzią samorządu na potrzeby zgłaszane przez mieszkańców. Dwie z tych linii skomunikują teren gminy ze szpitalem przy ul. Mickiewicza w Piasecznie. Pierwsza z nich - P1 - połączy komunikacyjnie miasto ze szpitalem. Autobusy kursować będą od ronda Mazowieckiego ulicami: Wojska Polskiego, Jana Pawła II, Chyliczkowską, Warszawską, Młynarską, Puławską, Kusocińskiego i Wojska Polskiego, drogą 721 do ul. Jarząbka, dalej Dworcową do dworca PKP, Sienkiewicza i Szpitalną do szpitala św. Anny. Powrót przewidziano ulicami Mickiewicza, Sienkiewicza, Dworcową, Jarząbka, drogą 721, Wojska Polskiego, Kusocińskiego, Puławską, Jana Pawła II, Wojska Polskiego do ronda Mazowieckiego.

Linia P3 ma natomiast ruszać spod Urzędu Miasta i jechać przez centrum miasta do szpitala, i dalej ulicami Sienkiewicza, Polskiego Państwa Podziemnego, Pod Bateriami i IV Pułku Ułanów docierać do Jazgarzewa, Wólki Pęcherskiej, Bogatek, Grochowej, Pęcherów i Łbisk. W drodze powrotnej bus również skręcać będzie do szpitala, i dalej ulicami Mickiewicza, Wojska Polskiego, Jana Pawła II, Chyliczkowską i Zgody dojeżdżać będzie do Urzędu Miasta.

Kolejna linia - P2 - ma ulepszyć komunikację na terenie Józefosławia i Julianowa. Ruszy ona spod cmentarza przy ul. Julianowskiej, a następnie ulicami Geodetów, Ogrodową, Działkową, Wilanowską, Geodetów i Julianowską dotrze do szkoły przy ul. Kameralnej. Tą sama trasą autobusy wrócą do cmentarza.

Przetarg na świadczenie usług przewozowych liniami typu „P” wygrała firma SEKAR - TRANS Sp. z o.o. z Falent. Przewoźnik ten będzie emitował własne bilety i w busach nie będą honorowane bilety ZTM. Opłaty za przejazd liniami P1 i P2 wyniosą za bilet jednorazowy pełnopłatny - 3 zł a ulgowy 1,50 zł. Bilet miesięczny pełnopłatny kosztować będzie 70 zł, a ulgowy połowę tej ceny. Pasażerowie linii P3 za przejazd zapłacą 5 zł (ulgowy 2,50 zł), a miesięczny kosztować ma 90 zł (normalny) i 45 zł (ulgowy).

Rozkłady jazdy wszystkich nowych linii opublikowane zostaną w czwartek 12 marca na stronie gminnej www.piaseczno.eu

Anonimowy, 16 lipca 2019
pytanie jak wyzej dziekujemy za odpowiedz
Irena, 16 lipca 2019
A będa jakieś ulgi dla emerytów i rencistów ?
Informacje11 marca 2015, 20:54,

Kongres 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Poznaniu

5 i 6 marca odbył się w Poznaniu Kongres poświęcony 25 rocznicy odtworzenia w Polsce samorządu terytorialnego. W gronie reprezentantów samorządu powiatowego znaleźli się - Starosta Piaseczyński Wojciech Ołdakowski (delegat Powiatu Piaseczyńskiego do Zgromadzenia Ogólnego Związku Powiatów Polskich) oraz Przewodniczący Radu Powiatu Piaseczyńskiego Daniel Putkiewicz.

Kongres 25-lecia Samorządu Terytorialnego w Poznaniu

Obchody rocznicowe nawiązywały również do rocznicy uchwalenia przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie terytorialnym. Uroczystości wspólnie zorganizowali: Unia Metropolii Polskich, Unia Miasteczek Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich i Związek Województw RP.

Kongres rozpoczął się odśpiewaniem hymnu i uczczeniem minutą ciszy pamięci nieżyjących już twórców reformy samorządowej – prof. Michała Kuleszy i prof. Jerzego Regulskiego.

Za bardzo ważne należy uznać wystąpienia prezesów wszystkich ogólnopolskich korporacji samorządowych (organizatorów Kongresu). Przedstawiali oni elementy zawarte w specjalnie przygotowanym Przesłaniu: „coraz częściej podejmowane są próby rzetelnej oceny (red. reformy samorządowej). Próby, dla których punktem wyjścia jest diagnoza stanu polskiej samorządności, o tyle utrudniona, że - poza pracami wykonywanymi przez organizacje samorządowe - nie jest prowadzony profesjonalny monitoring funkcjonowania gmin, powiatów i województw. Nie ulega jednak wątpliwości, co podkreślają opublikowane w ostatnich latach raporty o stanie samorządu terytorialnego, że reforma nie została dokończona, dlatego coraz bardziej widoczne stają się rozmaite deficyty.” (pełny tekst: www.miasta-polskie.pl/zwiazekmp/portal/web/uploads/pub/news/news_1322/text/Przes%C5%82anie%20XXV.pdf).

Delegaci ZPP przyjęli 15 stanowisk odnoszących się do najbardziej istotnych dla polskich powiatów problemów, m.in: w sprawie procesu stanowienia prawa dotyczącego jednostek samorządu terytorialnego, kosztów realizacji zadań zleconych z zakresu administracji rządowej czy w sprawie dróg powiatowych (wykaz stanowisk ZPP: www.zpp.pl/aktualnosci/xix-zgromadzenie-ogolne-zpp-przyjete-stanowiska).

Starosta Wojciech Ołdakowski zwrócił uwagę na założenia do programu działania ZPP w roku 2015, w których punktem najważniejszym jest społeczno-gospodarczy rozwój polskich powiatów: „włączymy się w prace związane z samorządowym prawem ustrojowym i będziemy to czynić we współpracy z innymi powiatami. Pozycja samorządu powiatowego musi stać się bardziej prężną, bo potrzeby mamy ogromne. Bardzo ważną sprawą jest uzdrowienie systemu dochodów powiatów, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. janosikowego.”

Przewodniczący Daniel Putkiewicz podkreślił, że „istotną jest rzetelna wycena kosztów realizacji zadań zleconych, ponieważ powiaty, w tym także powiat piaseczyński, otrzymują niewspółmiernie mniejsze środki finansowe mające nam umożliwić wykonywanie zadań zlecanych przez administrację rządową. A to stanowi już zjawisko, które w widoczny sposób narusza zapisy Konstytucji RP. Musimy więc bronić gospodarczych interesów powiatu, angażując się w działania Związku Powiatów Polskich na szerszych forach samorządowych, a także śledząc prace Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.”