Informacje12 stycznia 2009, 00:00,

Zostań Super-Babcią i Super-Dziadkiem - Wola Prażmowska


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!


Fundacja Edukacja dla Przyszłości E.R.A. z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka, serdecznie zaprasza wszystkie zainteresowane babcie i dziadków, na spotkanie dla seniorów ZOSTAń SUPER-BABCI¡ I SUPER-DZIADKIEM. Spotkanie odbędzie się 24 stycznia 2009 roku, o godzinie 16:00 w dworku w Woli Prażmowskiej. Zostań Super-Babcią i Super-Dziadkiem, poprowadzi znana z telewizyjnego programu Superniania: Dorota Zawadzka. W związku z tym, że ilość miejsc w dworku, jest ograniczona - wszystkie zainteresowane osoby, proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny po 16 stycznia 2009 roku z p. Ewą Jurkiewicz - tel.: 504-987-369. Serdecznie zapraszamy!

Pragnąc pomóc seniorom opiekującym się wnukami Fundacja "Edukacja dla Przyszłości" przygotowała projekt SUPER BABCIA I SUPER DZIADEK. Zamysł, by wiedzę dotyczącą najważniejszych zagadnień związanych z wychowaniem i rozwojem dzieci w wieku przedszkolnym przekazać nie rodzicom, a dziadkom nie jest przypadkowy. Po pierwsze chodzi o podniesienie kompetencji wychowawczych seniorów, dzięki czemu będą oni mogli nie tylko świadomie oddziaływać na swoje wnuki, ale również poprzez swój przykład na swoje dorosłe dzieci, będące rodzicami. Po drugie chodzi o aktywizację tej grupy wiekowej w środowisku lokalnym. Spotkania w ramach projektu mają nie tylko pokazać jak wychowywać wnuki, ich ukrytym celem jest zachęcenie do aktywności – indywidualnej, dla siebie i społecznej, czyli angażowania się w działania na rzecz środowiska lokalnego. Nie ma skuteczniejszej metody wychowawczej niż własny przykład. Babcia czy dziadek aktywni intelektualnie, fizycznie, społecznie stanowić mogą dla wnuków najlepszy wzór do naśladowania. Zrobienie czegoś wspólnie z wnukami na rzecz środowiska lokalnego może stanowić nie tylko źródło dumy i satysfakcji, ale okazać się najskuteczniejszym sposobem integracji międzypokoleniowej. Projekt jest realizowany w środowisku wiejskim, gdyż mieszkańcy wsi mają ograniczony dostęp do źródeł wiedzy, do osób czy instytucji udzielających wsparcia wychowawczego i pomocy psychologicznej rodzinom.

Cele projektu Super Babcia i Super Dziadek:
- Przywrócenie starszym osobom poczucia wiary w siebie i własnej wartości.
- Umożliwienie im lepszego odnalezienia się w rolach pełnionych w rodzinie (babcia, dziadek), a także ujrzenie samych siebie w roli "super babci i super dziadka".
- Integracja starszego i młodszego pokolenia, zachęta do dialogu i dzielenia się doświadczeniami.
- Edukacja i aktywizacja społeczna osób starszych, wskazanie nowych możliwości, umożliwienie zdobycia nowych kwalifikacji i umiejętności.
- Zapewnienie osobom starszym (seniorom i seniorkom) dobrego samopoczucia związanego z własnym wyglądem, poprawa ich wizerunku, edukacja z zakresu urody, zdrowia i higieny.
- Określenie potrzeb lokalnych w zakresie oferty edukacyjnej dla seniorów.

Zagadnienia projektu Super Babcia i Super Dziadek:
- Jak zostać super-babcią, super-dziadkiem – jak mądrze kochać wnuki, jak z nimi rozmawiać.
- Jak wspierać własne dzieci w wychowaniu dzieci?
- Jakie problemy z dziećmi mają rodzice, a jakie dziadkowie? Jak te problemy rozwiązywać, jak zapobiegać ich narastaniu?
- Rola babci i dziadka we współczesnej rodzinie, w dobie nowych technologii, internetu. Czy łatwą sprawą jest dziś nawiązanie prawdziwego kontaktu z wnukami i bycie dla nich autorytetem i przewodnikiem po świecie? Czy można i warto uczyć się od wnuków?
autor/źródło: Ewa Jurkiewicz - Fundacja "Edukacja dla Przyszłości" E.R.A.

Napisz komentarz

Polecane dla Ciebie

Informacje13 stycznia 2009, 00:00,

Z Irlandii Dookoła Świata - spotkanie z Bogumiłem Rzucidło


Udostępnij
Podziel się informacją. To zainteresuje Twoich znajomych!

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Piaseczno zaprasza na spotkanie z podróżnikiem - fotografikiem Bogumiłem Rzucidło, które odbędzie się w najbliższy piątek 16 stycznia 2009 roku o godz.10:00 w Filii Piaseczno Osiedle ul. Szkolna 9 i o godz.11:30 w Bibliotece Publicznej przy ul .Kościuszki 49 w Piasecznie. W prelekcji zatytułowanej Z IRLANDII DOOKO£A ŚWIATA, przekaże wrażenia ze swojej ostatniej podróży do wielu ciekawych miejsc świata: Galapagos, Ekwador, Peru, Nowa Zelandia, Wyspy Fidżi, Tajlandia i wielu innych. Atrakcją spotkania będą przeźrocza i pamiątki z podróży. Zapraszamy!

BOGUMI£ RZUCID£O to podróżnik i fotograf. W 1989 roku zrealizował pierwszą swoją podróż do Meksyku, mając przy sobie tylko 25 USD. W 1993 roku został członkiem Towarzystwa Eksploracyjnego w Warszawie. Do chwili obecnej zwiedził pół świata, ma za sobą odbytą podróż dookoła świata, trzykrotnie lądem okrążył kulę ziemską. Od 2003 roku prezentuje zdjęcia z podroży na wystawach fotograficznych. Jego pierwsza wystawa o Iranie była w Domu Kultury na warszawskim Rakowcu. Do chwili obecnej zaprezentował ponad sześćdziesiąt wystaw w województwie mazowieckim, m.in. z Nepalu i Indii w £azienkach Królewskich. Współpracuje z wieloma domami kultury, bibliotekami i klubami seniora. Od pięciu lat wygłasza prelekcje podróżnicze połączone z pokazywaniem slajdów dla szkół, bibliotek publicznych. Podczas inauguracji wernisażu spotyka się z ciekawymi ludźmi. Na zaproszenia odpowiadają ambasadorowie, sekretarze ambasad, aktorzy - Beata Tyszkiewicz, Joanna Szczepkowska. Interesuje się archeologią, etnografią, tradycjami, zwyczajami, muzyką, folklorem, ziołolecznictwem, starymi kulturami, zabytkami, kuchnią świata.

Kilka słów o sobie: Wszystko zaczęło się 18 lat temu, kiedy będąc młodym chłopakiem oglądałem filmy Elżbiety Dzikowskiej i Tony'ego Halika. Zainteresowała mnie kultura, zabytki i historia starożytnych cywilizacji Meksyku - Majów i Azteków. Te filmy były dla mnie inspirujące, więc pomyślałem, że i ja mogę spróbować podróżowania, zobaczyć te piękne miejsca. Na początku wstąpiłem do Towarzystwa Przyjaźni Polska - Ameryka £acińska. Dało mi to możliwość poznania mnóstwa interesujących osób, nie tylko Polaków, ale i Latynosów. Potem zapisałem się na kurs języka hiszpańskiego, co pozwoliło mi nawiązywać dalsze kontakty. Wiedzy o interesujących krajach dostarczyły mi nie tylko książki, ale także imprezy organizowane przez Towarzystwo, takie jak: spotkania z ambasadorami i konsulami poszczególnych krajów, festiwale muzyki andyjskiej. Bliskie kontakty z ludźmi w wielu zakątkach świata podczas moich podróży uświadomiły mi jedno: uprzedzenia i wynikające z nich obawy biorą się z niewiedzy. Poznajemy inne kraje, by móc zrozumieć, jaki jest nasz świat - to nasze marzenia, które realizujemy.
autor/źródło: Redaktorzy prywatnego serwisu e-mieszkańców gminy Piaseczno
Tematy:Piaseczno

Napisz komentarz


Szukaj w portalu
Popularne wyszukiwania

Dodaj ogłoszenie