Informacje21 stycznia 2013, 00:00,

Zimowa pomoc dla bezdomnych na Mazowszu

Na Mazowszu osoby bezdomne mogą uzyskać schronienie w 67 placówkach zapewniających ok. 3,3 tys. miejsc, posiłek w 28 jadłodajniach, a pomoc medyczną w 3 punktach. Wszystkie obiekty zostały skontrolowane pod kątem bezpieczeństwa budowlanego. Urząd wojewódzki uruchomił też specjalną infolinię – 987. W Warszawie placówki świadczące pomoc bezdomnym dysponują 1466 miejscami. Wśród specjalistycznych placówek są: noclegownie, schroniska czasowe z wyżywieniem oraz hostele z wyżywieniem, możliwością czasowego lub stałego zamieszkania oraz opieką wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych.

ZIMOWA POMOC DLA BEZDOMNYCH NA MAZOWSZU

Do dyspozycji osób bezdomnych pozostaje także 28 jadłodajni i punktów żywienia, w tym 12 w Warszawie. W miejscach tych wydawanych jest codziennie blisko 2,6 tys. posiłków. Działają także punkty pomocy medycznej – w Warszawie przy ul. Wolskiej 172 i w £aźniewie przy al. Księży Orionistów 1 (powiat warszawski zachodni). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a). Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Pod oba numery zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.

ZIMOWA POMOC DLA BEZDOMNYCH NA MAZOWSZU

WYKAZ PLACÓWEK I JAD£ODAJNI (.pdf)

autor/źródło: Mazowiecki Urząd Wojewódzki
Tematy:

Informacje21 stycznia 2013, 00:00,

Posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia

W dniu 15 stycznia 2013 r. w Starostwie Powiatowym w Piasecznie odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Zatrudnienia. W spotkaniu uczestniczyli Starosta Piaseczyński Jan A. Dąbek oraz Wicestarosta Marek Gieleciński. Na spotkaniu przedstawiona została sytuacja na rynku pracy w powiecie piaseczyńskim. W ciągu 2012 r. bezrobocie w powiecie piaseczyńskim wzrosło o 973 osoby. Liczba bezrobotnych na koniec 2012 r. wynosiła 5941 osób (w tym 2820 kobiet). Dla porównania: w grudniu 2011 r. liczba bezrobotnych wynosiła 4968 osób (w tym 2439 kobiet).

POSIEDZENIE POWIATOWEJ RADY ZATRUDNIENIA

Stopa bezrobocia w grudniu 2011 r. wynosiła 7,3%, a w listopadzie 2012 - 8,2 % (za grudzień brak danych). Na koniec poprzedniego roku 1116 osób (w tym 566 kobiet) było uprawnionych do zasiłku dla bezrobotnych, tj. 18,8% ogółu bezrobotnych. Aż 86,6% ogółu bezrobotnych stanowiły osoby będące w szczególnej sytuacji na rynku pracy. Są to osoby: bez wykształcenia średniego – 50,54% ogółu bezrobotnych (3003 osób/kobiet 1134), długotrwale bezrobotne – 42,87% ogółu bezrobotnych (2547 osób/kobiet 1223), bez kwalifikacji zawodowych – 42,4% ogółu bezrobotnych (2519 osób/ kobiet 1170), powyżej 50 roku życia – 27,7% ogółu bezrobotnych (1647 osób/kobiet 594), bez doświadczenia zawodowego – 21,5% ogółu bezrobotnych (1276 osób/ kobiet 570), do 25 roku życia – 12,9% ogółu bezrobotnych (771 osób/kobiet 373), samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko do 18 r. życia – 6,88% ogółu bezrobotnych (409 osób/kobiet 357), kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka – 6,6% ogółu bezrobotnych (394 kobiety), niepełnosprawne - 3% ogółu bezrobotnych (182 osoby/ kobiety 84), które po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjęły zatrudnienia – 1,9% ogółu bezrobotnych (114 osób/ kobiet 11).

We wszystkich wymienionych grupach oprócz osób niepełnosprawnych nastąpił wzrost liczby zarejestrowanych osób w stosunku do grudnia 2011 r. W pierwszych dniach stycznia 2013 r. rejestruje się w Powiatowym Urzędzie Pracy średnio 50 osób dziennie. Do dnia 14 stycznia br. zostało zarejestrowanych 460 osób bezrobotnych i poszukujących pracy. Większość zarejestrowanych osób straciło pracę z końcem 2012 roku i będzie uprawniona do zasiłku dla bezrobotnych. Przedstawiciele Powiatowej Rady Zatrudnienia podjęli decyzję dotyczącą podziału limitu środków Funduszu Pracy, przyznanych na 2013 rok decyzją Ministra Pracy i Polityki Społecznej, w wysokości 3 597 400,00 zł.

W 2013 r. w ramach środków FP będą realizowane przez PUP w Piasecznie m.in. następujące programy rynku pracy: szkolenia (dla 70 osób), studia podyplomowe (dla 10 osób), prace interwencyjne (dla 60 osób), roboty publiczne (dla 36 osób), prace społecznie użyteczne (dla 155 osób), przygotowanie zawodowe dorosłych (dla 3 osób), przyznawane będą dotacje na podjęcie działalności gospodarczej (dla ok. 30 osób), wypłacane będą refundacje kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowiska pracy (dla ok. 35 osób), stypendia na kontynuację nauki (dla 4 osób). W br. urząd pracy będzie kontynuował realizację projektu „Stop bezrobociu. Chcę pracować!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
autor/źródło: Starostwo Powiatowe w Piasecznie
Tematy: